Oblečenie na zimu: Ktoré materiály vás udržia v teple a pohodlí?
Jazdíte často na hory, pracujete vonku, ste zimomriví alebo vás zvyšujúce sa ceny energií dohnali na ubranie pár stupňov na kúrení? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali „áno“, máme pre vás tipy, z akých materiálov vyberať oblečenie na zimu aj ako ho správne vrstviť, aby ste sa udržali v teple za všetkých okolností.
Čo sa v článku dozviete?
Oblečenie na zimu: materiály, ktoré spoľahlivo zahrejú
Aký zimný kabát vás spoľahlivo zahreje? Aké legíny či sukne na zimu zvoliť, pokiaľ nerada nosíte nohavice? Ako udržať nohy v teple aj v tých najtuhších mrazoch? Správna odpoveď znie: vyberajte oblečenie na zimu z vhodných materiálov. Aké sú to?
Vlna
Ovčia vlna patrí medzi najobľúbenejšie zimné materiály vôbec, a to nielen pre svoju vysokú hrejivosť, ale aj pre elegantný a sofistikovaný vzhľad. Vlnené výrobky sú antialergické, termoregulačné a hygroskopické. Navyše jemne masírujú nervové zakončenia na tele, čím zlepšujú prekrvenie celého tela. Výborne sa hodia ako vrchná vrstva oblečenia - tzn. na svetre, kabáty alebo saká.
Merino vlna
Merino vlna je extra jemná vlna, ktorá dokáže absorbovať vysoké množstvo vlhkosti. Pochádza zo špecifického druhu oviec žijúcich vo vysokých nadmorských výškach s mrazivým podnebím. Oblečenie z tejto vlny dokáže veľmi dobre odvádzať pot a je odolné voči zápachu a opotrebovaniu. Na využitie pri zimných športoch sa tak jedná o úplnú jedničku!
Vlna Alpaka
Alpaka je druh domestikovanej peruánskej lamy s hustou kučeravou (druh huacaya) alebo dlhou hodvábnou (druh suri) srsťou. Vlákna srsti obsahujú mikrodutiny, vďaka čomu sú ľahšie a zároveň hrejivejšie ako vlna klasická. Vlna Alpaka je jemná na dotyk, má veľmi dobré termoregulačné vlastnosti, je hypoalergénna, a navyše sa hodí aj do extrémnejších mrazov.
Kašmír
Rozhodol sa váš šéf znížiť teplotu v kancelárii? Potom je kašmírový sveter presne tým, čo potrebujete. Vlákno získané z kašmírskej kozy je mäkké, priedušné, hodvábne na dotyk, vysoko hrejivé, a navyše vyzerá veľmi luxusne. Okrem svetrov sa kašmír hodí aj na šály, čiapky či zimné kabáty.
Bavlna
Ak nemáte financie na exkluzívne hrejivé vlny, siahnite po bavlne. Tá vás pri správnom vrstvení a kombinovaní dokáže zahriať a udržať v teple aj po dlhšiu dobu. Keďže bavlna vlhkosť iba absorbuje, ale neodvádza, nehodí sa ako najspodnejšia vrstva, ako vrstva stredná alebo vonkajšia je však ideálna. Pre športové aktivity, pri ktorých sa veľmi potíte, zvoľte radšej iný materiál.
Menčester
Menčester je hrejivý, odolný a veľmi príjemný na dotyk. Svoje využitie nájde najmä na bežné denné nosenie – skúste niekedy vymeniť džínsy za menčestrové nohavice a uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie. Jeho ďalšie prednosť je, že sa vyrába v celej škále farieb. Vybrať si tak môžete nohavice, sukne, bundy či saká v pastelových aj sýtych odtieňoch.
Flanel
Flanel je tkanina v keprovej alebo plátnovej väzbe, obvykle upravená česaním po jednej alebo oboch stranách. Vyrábajú sa z neho prestieradlá, župany, pyžamá aj košele, zimné bundy alebo kabáty. Vyniká hrejivosťou, hebkosťou, priedušnosťou, odolnosťou a schopnosťou sať pot, vďaka čomu sa veľmi dobre hodí aj na oblečenie pre prácu vonku.
Hodváb
Prírodný hodváb je mäkký na dotyk, vie odvádzať vlhkosť a má výborné termoregulačné vlastnosti, výborne sa tak hodí ako základná vrstva oblečenia. Vzhľadom na to, že je antibakteriálny, je oblečenie z neho vhodné aj pre alergikov. Veľkou výhodou prírodného hodvábu je aj fakt, že nezadržiava pach.
Bambus
Prírodné bambusové vlákno je prirodzene antibakteriálne, hypoalergénne, príjemné na dotyk, nekrčivé, priedušné, schopné veľmi dobre absorbovať vlhkosť a rýchlo schnúť. Hodí ako základná vrstva nielen na zimné športové aktivity, ale aj na bežné denné nosenie. Čerešničkou na torte je fakt, že je ekologické.
Polyester
Polyester je syntetické vlákno, ktoré sa úplne samostatne používa iba minimálne. Oveľa častejšie je využívané ako prímes, čo zaručuje oveľa lepšie vlastnosti, než by mohol poskytnúť materiál samotný. Medzi typické vlastnosti polyesteru patrí hrejivosť, nekrčivosť, nízka hmotnosť, dobrá schopnosť odvádzať vlhkosť a rýchle schnutie. Iste tiež oceníte fakt, že bundy a zimné kabáty z polyesteru je možné prať klasicky v práčke.
Fleece
Fleece je silne počesaná pletenina, ktorá sa vyrába z polyesterových vlákien za účelom imitácie vlny. Čo sa hrejivosti týka, darí sa mu to. Má však aj niekoľko nevýhod, medzi ktoré patrí napríklad žmolkovanie. V neprospech fleecu hovorí aj fakt, že fleece nie je príliš odolný voči vetru a vode. Preto je nutné počítať s nutnosťou ho v nepriaznivom počasí prekryť ďalšou vrstvou.
Polypropylén
Polypropylén nie je hrejivým materiálom, vie však veľmi rýchlo a efektívne odvádzať vlhkosť od povrchu tela, vďaka čomu sa hodí ako základná vrstva pre prácu vonku v chladnom počasí alebo pre náročnejšie zimné športy, pri ktorých sa veľmi potíte.
Perie
Ak patríte medzi zimomrivejších jedincov, potom je oblečenie alebo perina z kačacieho či husieho peria tým, čo vás dokáže krásne izolovať od zimy. Ak chcete skutočný komfort, stavte na husacie perie, ktoré má lepšie izolačné vlastnosti, dlhú životnosť, je hypoalergénne a nezapácha (kačacie perie môže byť cítiť aj po niekoľkých vypraniach).
Konope
Konope je ekologicky odbúrateľné, antibakteriálne a antimikrobiálne, priedušné, jemné, schopné brániť zápachu a rovnako ako ďalšie prírodné materiály má výborné izolačné vlastnosti, vďaka ktorým je z neho možné vyrobiť oblečenie na zimu, ktoré vás udrží v teple. Bonusom je, že nezaťažuje prírodu.
Gore-Tex
Gore-Tex je pevný, vode a vetruodolný, hrejivý a priedušný materiál, ktorý vás dokáže udržať v suchu a teple aj v tom najmokrejšom počasí. Veľmi často sa používa na bundy, zimné topánky alebo nohavice a ďalšie vonkajšie oblečenie pre zimné radovánky na horách.
Ako vrstviť oblečenie, aby vám nebola zima ani horúco
Tiež už ste sa niekedy nabalili ako cibuľa a po desiatich minútach vonku ste boli spotení? Táto situácia nemusí znova nastať, ak si vyberiete správne materiály a naučíte sa ich vrstviť. A ako také správne vrstvenie vyzerá?
Spodná vrstva
Aj v zime sa pri pohybe spotíme, spodná vrstva by tak mala byť z materiálov, ktoré efektívne odvádzajú vlhkosť z povrchu tela, predovšetkým pokiaľ sa obliekate na športové aktivity.
Stredná vrstva
Je vrstvou, ktorá má za úlohu izolovať a chrániť pred zimou. Ideálne sú prírodné materiály, ktoré hrejú a sú zároveň priedušné.
Vrchná vrstva
Vonkajšia vrstva chrániaca proti snehu, vetru a dažďu pri športových aktivitách je ideálna z Gore-Texu alebo Nylonu. Pokiaľ dážď a vietor riešiť nepotrebujete, veľmi dobre bude fungovať menčester, konope alebo vlna.
V závislosti na podmienkach je možné pridávať ešte ďalšie vrstvy – vždy je lepšie viac tenších vrstiev s rôznymi funkciami ako jeden hrubý hryzavý a nepriedušný sveter. K tepelnému komfortu prispieva aj strih a to, ako dobre vám oblečenie sedí. Samozrejmosťou by mali byť vhodné doplnky, ako sú čiapky, šály, rukavice a ponožky.