Ako vyčistiť biele topánky bez bielidiel: Kožené, plátené aj sieťované tenisky
Zaobstarali ste si krásne biele topánky a bojíte sa ich nosiť? Alebo sa vám nejaké páčia, ale kúpiť si ich nechcete, aby ste nemuseli riešiť ich čistenie? Na bielych topánkach je vidieť každé smietko, napriek tomu nie je dôvod si ich nedopriať. S našimi radami ich vyčistíte tak, že budú stále ako nové. A hlavne biele!
Čo sa v článku dozviete?
Biele topánky sú štýlové a nadčasové
Komu z nás sa ešte nestalo, že sa vydal do obchodu pre nové topánky a aspoň na pár minút sa nezastavil nad tými bielymi? Na prvý pohľad zaujmú, sú nadčasové, a hlavne sa hodia skoro ku všetkému oblečeniu. Ich kúpením by ste si ušetrili starosti s ladením jednotlivých outfitov, lenže čistenie je jeden veľký strašiak. My vám dokážeme, že sa nie je čoho báť! Aj biele topánky môžu byť dlho krásne.
Ako vyčistiť biele topánky?
Biele topánky sú vysoko módna záležitosť, preto im treba venovať zodpovedajúcu starostlivosť. Tá sa líši podľa toho, o aké topánky ide. Inú starostlivosť treba venovať teniskám, inú spoločenskej obuvi, inú plátenkám a inú zase barefoot obuvi.
Každý materiál vyžaduje niečo iné, jedno však majú všetky topánky spoločné. Potrebujú pravidelnú starostlivosť! Vaše topánky čistite po každom nosení. A keď ich vyčistíte, nezabudnite ich chrániť pred ďalším zašpinením.
Ako vyčistiť biele kožené topánky?
Biele kožené tenisky je možné vyčistiť ľahko a ručne. Než sa do toho ale pustíte, vyberte z nich vložky do topánok aj šnúrky. Najväčšie nečistoty z obuvi potom odstráňte nasucho, na pomoc si vezmite kefku s mäkkými a jemnými štetinami. Začnite krúživými pohybmi od podrážky, postupne pokračujte až k vrchnej časti topánky.
Ako vyčistiť biele tenisky?
Biele tenisky nosia mnohí z nás, predsa len ide o pomerne pohodlnú a zároveň elegantnú topánku. Ľahko sa na nich ale objavia napríklad šmuhy od trávy alebo mapy od prachu, ktoré sú na diaľku vidieť. Otázka, ako vyčistiť biele tenisky, tak nie je vôbec „mimo misu“. Ako teda na to?
Kožené tenisky sa čistia o niečo horšie ako tie plátené, ani v tomto prípade však netreba zúfať. S trochou šikovnosti budú topánky zase čisté ako predtým, len si dajte pozor, aby ste kožu nepoškriabali alebo nenamočili.
Na ich očistenie vám postačí jemná handrička so špeciálnou čistiacou penou alebo umývacou emulziou. Po vyčistení topánky dosucha utrite čistou handričkou.
Ako vyprať biele tenisky?
Kožené, semišové alebo goretexové tenisky do práčky rozhodne nepatria, rovnako ako trekové topánky. Plátené alebo textilné a sieťované do nej dať môžete. Niektoré práčky disponujú programom špeciálne na pranie topánok, v takom prípade máte o starosť menej a nemusíte nič navyše riešiť.
Pokiaľ vaša práčka taký program nemá, navoľte najkratší program na 30 °C bez odstreďovania alebo s čo najmenšími otáčkami. Pri vyššej teplote by sa mohlo stať, že sa topánky skrútia. Nepoužívajte na topánky aviváž ani bielidlá! Keď práčka doperie, vložte do topánok pokrčené noviny a nechajte ich sušiť pri izbovej teplote.
Nezabúdajte ani na podrážku
Majú vaše topánky bielu podrážku? Aj tá si zaslúži zodpovedajúcu starostlivosť. Na pomoc si môžete vziať nielen špeciálne čistiace prostriedky na biele podrážky, ale aj veci, ktoré máte doma.
Ako prvé môžete vyskúšať prášok na pranie. Stačiť vám na to bude jemná hubka alebo handrička, prací prášok na bielu bielizeň a voda. Prášok nasypte na hubku a podrážky jemne utierajte. Nakoniec penu utrite a topánky nechajte uschnúť. Nikdy však na slnečnom alebo teplom mieste! To by mohlo spôsobiť zožltnutie podrážok.
Druhým spôsobom je pasta s jedlou sódou. Vezmite bielu zubnú pastu, 2 lyžičky jedlej sódy a pár kvapiek peroxidu vodíka. Všetky prísady zmiešajte a naneste na podrážku. Tú zabaľte potravinovou fóliou a nechajte cca 30 minút pôsobiť. Následne fóliu zložte a podrážky očistite.
Ako vyčistiť biele plátené tenisky?
Ani plátenky nie sú na údržbu nijak náročné, ani možno nebude potrebná práčka. Tú si nechajte ako poslednú možnosť. Ideálnym pomocníkom je staré dobré mydlo s jeleňom. Väčšinou postačí roztok mydla a vody, vymiešať si môžete aj pastu z nastrúhaných mydlových vločiek, jedlej sódy a teplej vody. Zmes naneste na topánky, kefkou vyčistite šmuhy a tenisky opláchnite pod tečúcou vodou.
Komu sa pasta nechce miešať, ten môže staviť na emulzie, ktoré sa bežne predávajú v drogériách alebo predajniach s obuvou.
Keď nič iné nepomôže, plátené tenisky môžete aj vyprať, najprv ich ale vložte do ochranného vrecka na bielizeň a dajte k nim svetlý uterák. Vyvarujte sa pracích prostriedkov s bielidlom, práčku nastavte na čo najkratší program a 30 °C.
Ako vyčistiť biele topánky sódou?
Na plátenky môžete skúsiť aj ďalší domáci recept, ktorého hlavnou ingredienciou je jedlá sóda. Tú zmiešate s octom, prostriedkom na umývanie riadu alebo peroxidom vodíka v pomere 1:1 tak, aby výsledkom bola zmes hustej konzistencie. Zmes potom nanesiete na zubnú kefku a zašpinené miesta ním očistite. Na záver nezabudnite topánky opláchnuť vodou.
Ako vyčistiť biele šnúrky?
Tápete, ako vyčistiť šnúrky od topánok, ktoré ste pred samotným čistením vybrali? Namočte ich do teplej vody, v ktorej je rozpustený prací prášok. Po chvíli ich v ruke preperte, prepláchnite čistou vodou a nechajte uschnúť. Do práčky ich v žiadnom prípade nedávajte, mohli by sa zraziť a boli by krátke.
Tipy na záver: Ako sa starať o biele tenisky
Aj u topánok platí, že najlepšia je prevencia, preto nie je od veci vedieť, ako sa o biele topánky starať.
- Topánky sušte pri izbovej teplote, nevystavujte ich slnečným lúčom. Mohli by zožltnúť. Také škvrny sa potom odstraňujú len ťažko.
- Po každom nosení topánky očistite, zbavte prachu a ďalších nečistôt.
- Pred prvým použitím obuv naimpregnujte, špina sa na ne nebude toľko chytať, navyše zvýšite ich vodeodolnosť. Dôležité je vybrať impregnáciu podľa materiálu obuvi a postupovať podľa návodu. Viete, že impregnácia sa nanáša v troch vrstvách, každá z nich musí zaschnúť? Aplikáciu impregnácie je potom potrebné pravidelne opakovať, podľa frekvencie nosenia v kľude aj po 14 dňoch.
- Praniu v práčke sa snažte vyhnúť, práčka topánky síce vyčistí, ale môže ich aj poškodiť. Pranie v ruke je pre topánky oveľa príjemnejšie a šetrnejšie. Keď to ale inak nejde a materiál pranie v práčke umožňuje, stavte na šetrný program. Viete, že pranie topánok v práčke môže znamenať stratu záruky na topánky?
- Topánky čistite bez šnúrok a vložiek do topánok.
- Obuvi nerobí dobre vlhko, preto do uzavretých topánok vždy noste ponožky alebo nízke ťapky.
- Keď sa vyzujete, nechajte topánky vyvetrať a prípadne uschnúť, pokiaľ majú vyberateľnú stielku, vyberte ju.
- Podceniť nesmiete ani skladovanie obuvi. Chráňte ju pred vodou, slnkom aj prachom, neskladajte topánky na seba, aby sa nedeformovali.
- Na ich uskladnenie sú najlepšie otvorené botníky a priehradky na obuv, ktorú nosíte často. Topánky, ktoré nejakú dobu nebudete nosiť, môžete uložiť do uzavretého botníku. Nezabudnite ich ale očistiť a vysušiť.