Ako prať detské oblečenie? Všetko, čo potrebujete vedieť o praní a odstránení odolných škvŕn

Publikácia: 24.06.2022

Nielen čerstvým a budúcim rodičom, ale aj tým ostrieľaným občas padnú vhod praktické rady, ako si poradiť so znečisteným oblečením. Poradíme vám, ako prať veci pre novorodenca / bábätko, ako zatočiť s odolnými škvrnami a prečo je dôležité používať špeciálny prací prášok. 

Aký prací prášok vybrať?

Detská pokožka je veľmi citlivá a omnoho tenšia ako pokožka dospelého človeka, takže ak nechcete u svojich ratolestí riskovať vznik nepríjemných ekzémov či ďalšie kožné a zdravotné problémy, mali by ste spozornieť aj pri takej zdanlivej banalite, akou je pranie. Nie je totiž vôbec jedno, v čom detské oblečenie pre novorodencov operiete. Vždy radšej poctivo skontrolujte, či vami zvolený prací prostriedok neobsahuje nebezpečné a dráždivé látky. 

Používať by ste mali prací prostriedok určený pre detské oblečenie, ktorého zloženie je maximálne šetrné. V súčasnosti máte na výber mnoho rôznych pracích práškov a gélov určených pre detskú bielizeň, ktoré spĺňajú tieto požiadavky, stačí len pozorne čítať etikety, alebo celú vec zobrať do vlastných rúk a vhodný prací prostriedok si vyrobiť doma.

Čo nesmie obsahovať prací prostriedok pre deti?

Detskú pokožku by ste nemali zbytočne vystavovať farbivám, agresívnym parfumom, zmäkčovadlám, inak riskujete rôzne zdravotné problémy. Oblúkom sa vyhýbajte práškom a gélom, ktoré majú v zložení amoniak (čpavok), etanol, naftalén, fenol, pretože sú to látky, ktoré ľahko preniknú tenkou pokožkou novorodencov a spôsobujú podráždenie. Nekupujte pracie prostriedky s obsahom toxických látok H301, H311, H314, H341 či H373.

Rozhodli ste sa nepoužívať pri praní prášok ani gél a chcete staviť na pracie mydlo? V tom prípade sa takisto presvedčte, že neobsahuje dráždivé látky ako laurylsulfát sodný (SLS), parabény, ropné deriváty a optické rozjasňovače.

detské oblečenie , pranie
Unsplash

Ako si jednoducho vyrobiť prací prostriedok doma?

Ak hľadáte ekologický a zároveň ekonomický spôsob, ako prať detské oblečenie, môžete to skúsiť po svojom. Vyrobiť si účinný domáci prací prostriedok nie je vôbec zložité ani časovo náročné. Potrebujete len jadrové, prípadne marseillské mydlo alebo bio mydlové vločky, praciu sódu a čistú vodu. 200 gramov jadrového mydla nastrúhajte na strúhadle, zmiešajte so 100 gramami pracej sódy a zmes rozpusťte v 6 litroch vody. Hotovo!

V bio obchodoch zoženiete aj rastlinné zložky bohaté na saponíny, napríklad drvenú vňať mydlice lekárskej, plamienkov či sušený koreň rastliny yucca schidigera, ktoré môžete do gélu pridať, aby bola jeho účinnosť ešte o niečo lepšia. Ak chcete bielizeň ešte príjemne prevoňať, môžete gél obohatiť zopár kvapkami prírodných silíc, napríklad pomarančovou alebo levanduľovou.

Ako prať detské oblečenie pre novorodenca?

Čerství rodičia si často lámu hlavu tým, ako správne prať oblečenie pre novorodenca. Aby ste nachystanú výbavičku zbavili zvyškov farbív, chemikálií a nečistôt, ktoré sa na ňu nachytali, kým sa dostali až k vám, mali by ste približne 4 až 6 týždňov pred narodením dieťaťa zahájiť prací proces. Je to ideálny čas, pretože máte ešte dostatok času pred pôrodom, a oblečenie zatiaľ nebude dlhé mesiace stáť pripravené a usádzať sa na ňom prach. Samozrejme, použite špeciálny detský prášok.

Je pri praní detského oblečenia potrebná aviváž?

Aviváž bielizeň pekne prevonia a výborná je aj na zmäkčenie odevov, takže mnohí z nás si bez nej pranie predstaviť nevedia. Avšak pri praní detského oblečenia sa odporúča sa jej vyhnúť. Existujú síce aj detské aviváže, no citlivú pokožku malého dieťaťa môžu podráždiť aj tie, a to predsa nechce riskovať žiadny rodič.

Ak máte predsa len potrebu detské oblečenie prevoňať, vyskúšajte pridať do prania zopár kvapiek esenciálnych olejov. Zjemniť bielizeň môžete aj inak ako avivážou - vyskúšajte pridať k poslednému pláchaniu asi 0,5 dl octu. Ten sa postará o zmäkčenie bielizne a stabilizuje farby. Netreba sa báť, že bude po ňom oblečenie smrdieť, no ak by ste predsa len trochu octovej vône cítili, vyvetrajte ho na čerstvom vzduchu.

Aký program zvoliť pri praní detského oblečenia?

Keď už viete čím detské oblečenie šetrne no účinne prať, nemenej dôležité je nastaviť najvhodnejší prací cyklus. Väčšina moderných práčok disponuje špeciálnymi programami určenými priamo na detské oblečenie, ktoré naozaj precízne a viacnásobne preplachujú prací prostriedok a dokážu aj sterilizovať bielizeň, aby sa zamedzilo šíreniu choroboplodných zárodkov. Ak taký prací cyklus na vašej práčke nemáte, pre každý prípad pridajte navyše cyklus plákania, aby ste dokonale odstránili zvyšky pracieho prostriedku. 

Viete, pri akých teplotách oblečenie prať, aby ste ho zbavili baktérií a alergénov? Zvoľte teplotu aspoň 40°C, no ak je to možné, odporúča sa pranie na 60 stupňoch, aby ste spoľahlivo zlikvidovali roztoče, baktérie a ďalšie alergény. S tými vám pomôže aj parný cyklus. Látkové plienky a spodnú bielizeň by ste mali prať na teplote 90 stupňov, aby ste sa zbavili odolných fekálnych baktérií. Samozrejme, údaje na štítku pri oblečení sú smerodajné, pretože rozličné materiály si vyžadujú inú starostlivosť.

Na čo pri praní nezabúdať?

Dôležité je najmä to, aby ste oblečenie pre bábätko vždy prali samostatne, oddelene od vašich vecí a ideálne to dodržiavali aspoň do jedného roka, no nič nepokazíte tým, keď to bude aj dlhšie. Detské oblečenie pre dievčatá a detské oblečenie pre chlapcov môžete pokojne prať v prostriedkoch pre deti aj do veku 6 rokov, pretože približne do tohto veku sa vyvíja detská pokožka.

Neodporúča sa ani preháňať to s hypoalergénnymi prostriedkami. Ich nadmerné používanie vôbec nemusí byť taký skvelý nápad, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Snaha o prílišné sterilné prostredie nedovolí dieťaťu budovať si prirodzenú imunitu.

Je nutné žehliť detské oblečenie?

Choroboplodné zárodky síce pri praní na vyšších teplotách odstránite, no ak chcete mať istotu, že vyhubíte všetko bez zvyšku, použitím žehličky rozhodne chybu nespravíte. Navyše, žehlením oblečenie zmäkčíte, takže bude pre vaše bábätko príjemnejšie a jemnejšie. Oblečenie by ste mali žehliť obrátene buď s parou, alebo bez nej, závisí od materiálu. Nepatríte k fanúšikom žehlenia alebo nemáte čas? Sušička na bielizeň vám pomôže dosiahnuť podobný efekt.

Ako odstrániť odolné škvrny?

Pri deťoch nie je nič nezvyčajné, že sa na oblečení objavia rôzne škvrny, s ktorými si treba poradiť, ideálne čo najrýchlejšie, aby nestihli zaschnúť a prepojiť sa s vláknami na oblečení. Na detské oblečenie existujú detské odstraňovače škvŕn, no treba si vyberať také, ktoré sú šetrné a nedráždia pokožku našich najmenších. Vždy si radšej prezrite ich zloženie. Stávkou na istotu je žlčové mydlo, jedlá sóda s octom a pracia soľ s kyslíkom.

Škvrny od stolice a zvratkov

Pri bábätkách nie je nič nezvyčajné, že vás na oblečení alebo látkových plienkach čakajú škvrny od stolice a zvratkov, ktoré sú aj po vypratí v práčke často najmä na bielom oblečení vidieť. Základ úspechu je konať, kým ešte nezaschli - rýchlo odstráňte zvyšky stolice alebo zvratkov z oblečenia a potom oblečenie prepláchnite studenou vodou z opačnej strany. Na škvrnu môžete použiť ocot s vodou alebo praciu sódu a oblečenie následnej vyperte v práčke na čo najvyššej možnej teplote.

Škvrny od detského oleja

Boj s olejovými škvrnami vie poriadne potrápiť, keďže tuk nie je rozpustný vo vode. Existujú však prostriedky, ktoré si s tukmi vedia efektívne poradiť. Navlhčite miesto so škvrnami od oleja, pretrite ho žlčovým mydlom a preperte v teplej vode. Ak sa vám škvrnu od oleja nepodarí odstrániť na prvýkrát, proces párkrát zopakujte a potom žlčové mydlo neoplachujte, ale operte znečistený odev v práčke, prípadne ešte predtým nechajte vymáčať vo vode. Môžete tiež skúsiť tento jednoduchý trik: na škvrnu od detského oleja priložte pijavý papier a prežehlite postihnuté miesto.

Škvrny od medikamentov

Textílie znečistené od detských sirupov je najlepšie čistiť ihneď a veľmi záleží aj na tom, aké majú lieky zloženie. Čerstvé škvrny od detských sirupov sú zvyčajne umývateľné vo vode, často stačí škvrnu navhlčiť a namočiť do roztoku s pracou sódou a nechať pôsobiť niekoľko hodín. Niektoré lieky s obsahom železa na oblečení môžu zanechať hrdzavé fľaky, vtedy si treba na pomoc zobrať žlčové mydlo alebo sódu s octom a pár kvapiek citrónu.

Škvrny od trávy a blata

Ak vám prídu deti domov so škvrnami od trávy a blata, nemusíte zúfať. Zoberte si na pomoc sprej na odstraňovanie škvŕn, nastriekajte ho na znečistené miesta, nechajte chvíľu pôsobiť. Potom navlhčeným uterákom zľahka odsajte zvyšky spreju a oblečenie je pripravené do práčky. V prípade blata sa s odstraňovaním netreba ponáhľať. Nechajte ho uschnúť, potom ho opatrne vykefujte, škvrnu vyčistite žlčovým mydlom a operte ako zvyčajne. Skvelý výsledok dosiahnete aj kombináciou octu a citrónovej šťavy.

Autor článku