Vyhnite sa falzifikátom z Číny: Ako ich spoznať a nenaletieť
Chystáte sa investovať nemalé peniaze do značkovej kabelky? Nákupy na trhoch alebo u pouličných predajcov vám nič nehovoria, a tak ste si istí, že práve vám nákup falošného tovaru nehrozí? Omyl! V dnešnej dobe sú napodobeniny často veľmi dobre prepracované a ich predaj sa rozšíril aj na internet a sociálne siete, kde si nemáte šancu kupovaný tovar pozorne prehliadnuť. Ako teda nenaletieť?
V článku sa dočítate:
Ako spoznať falzifikát na prvý pohľad? Dá sa to vôbec?
Napodobeninu od originálu väčšinou spoznáte na prvý pohľad. Avšak, existujú aj prípady, kedy sa falzifikát ukáže až po dlhšej dobe používania. V prípade luxusných kabeliek sa väčšinou originál líši od falzifikátu v kvalite šitia. Napodobeniny majú zväčša krivé švy, nekvalitné vnútro kabelky, zle všitý zips, chýbajúce detaily a ďalšie nezhody s originálom ako chybné logo a podobne. K značkovým kabelkám taktiež obvykle dostanete aj kartičku so sériovým číslom, čo sa pri falzifikátoch stane málokedy.
Za zmienky stojí aj samotná cena. Za značkovú módu si totiž vždy priplatíte, čo automaticky napovedá, že Louis Vuitton kabelka za 100 EUR asi nebude originálna.
Prečo falzifikáty nekupovať?
Dôvodov je samozrejme hneď niekoľko. V prvom rade je potrebné spomenúť zlú kvalitu tovaru. Kúpou napodobeniny musíte počítať s tým, že sa vám daný kúsok skôr či neskôr zničí, začne sa párať, oderie sa alebo inak poškodí. Istotu nemáte ani pri kvalite daného materiálu, ktorý neprešiel žiadnymi testami a môže byť aj zdraviu škodlivý. Kúpou falzifikátu zároveň podporujete veľakrát zlé pracovné podmienky ľudí.
Vedeli ste, že?
Napodobeniny stoja globálnu ekonomiku približne 250 miliard dolárov ročne. To je približne 220 miliárd eur.
Aké značky patria medzi najpredávanejšie falzifikáty?
Medzi značky, ktoré s napodobeninami bojujú najviac, patria obvykle luxusné značky, ktorých originály stoja niekoľko stoviek až tisíc eur. Práve takéto značky sa totiž výrobcom oplatí falšovať – ich cena je síce dostupnejšia ako cena originálu, no stále sa im predaj oplatí.
Medzi najfalšovanejšie značky preto dlhodobo patria napríklad Burberry, Louis Vuitton, Michael Kors, Adidas, Nike či Prada.
Najvýkonnejších výrobcom a distribútorom falzifikátov na svete je Čína, odkiaľ pochádza približne 40 % všetkých zakúpených falzifikátov.
Pozor na napodobeniny predávané online
Chystáte sa na nákup značkového oblečenia cez internet? Predtým, než sa pre nákup v nejakom novom e-shope rozhodnete, odporúčame vám prečítať si jednotlivé recenzie zákazníkov.
V tomto smere je vhodné skontrolovať napríklad Facebook fanpage daného e-shopu, nájsť si recenzie na Google alebo Heureke alebo si e-shop skontrolovať u nás na Modio.sk. Práve vďaka recenziám od iných nakupujúcich sme objavili nespoľahlivé e-shopy ako Joom, Lunzo, Suprisimo, či Bonky.
Aktuálny zoznam podvodných e-shopov nájdete tiež v našom článku Nákup v podvodnom e-shope: Čo robiť, kde ho nahlásiť a ako získať naspäť peniaze.
Nakupujte iba na overených e-shopoch
Spôsobov, ako zistiť či je e-shop spoľahlivý je hneď niekoľko. Na našom blogu vám pravidelne prinášame recenzie jednotlivých e-shopov, u ktorých reálne uskutočňujeme objednávky a následne hodnotíme celý proces – od samotnej objednávky až po vrátenie tovaru.
Pokiaľ si teda nejakým e-shopom nebudete istí, odporúčame vám pohľadať u nás, či sme daný obchod netestovali – ako napríklad v prípade recezie e-shopu eyerim.sk, ktorú sme robili nedávno.
Kupujete tovar z druhej ruky? Vyberte si dôveryhodného predajcu
Množstvo ľudí sníva o tom, že si kúpi nejaký drahší módny kúsok a hľadajú najrôznejšie spôsoby, ako pritom ušetriť. Jednou z možností je zadovážiť si takýto kúsok z druhej ruky. Na to perfektne poslúžia portály umožňujúce zverejnenie inzerátu a následný predaj tovaru. Typicky sa jedná o stránky ako Vinted, bazos.sk a Facebook Marketplace a ďalšie stránky.
Pokiaľ už na nejaký inzerát natrafíte, venujte pozornosť tomu, aby ste sa presvedčili, že nekupujete napodobeninu. Od predajcu vždy vyžadujte dôkladné fotografie so všetkými detailmi, ktoré vám pomôžu spoznať, či sa jedná o originál alebo falzifikát. Niektoré doplnky napríklad majú špeciálne sériové čísla, ktoré po ich zadaní na webe originálneho výrobcu, odhalia či sa jedná o originál. Ak vám predajca poskytne kvalitné fotky, mali by ste z nich jednoducho zistiť či je tovar originálny.
Často je vypovedajúcim faktorom aj samotná komunikácia s predajcom. Pokiaľ sa vyhýba otázkam, nechce vám poslať viac detailných fotografií alebo dodatočné informácie a tlačí vás do čo najrýchlejšieho zaplatenia, radšej dajte od nákupu ruky preč. Ideálne je tiež dohodnúť s predajcom na osobnom prevzatí, kedy si daný tovar budete môcť prezrieť a skontrolovať.
Čo robiť, keď naletím?
Pokiaľ ste zistili, že ste si kúpili falzifikát až keď vám dorazil domov, nezabudnite sa brániť. Obráťte sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá sa vašim podnetom bude zapodievať. Ostatných potenciálnych zákazníkov môžete varovať aspoň prostredníctvom negatívnych recenzií na rôznych portáloch alebo sociálnych sieťach.