Najlepšie rotopédy 2025: Test, recenzie a Ako vybrať
Potrebujete schudnúť, ale návšteva posilňovne nepripadá do úvahy? Potom to nepôjde inak ako cestou domáceho fitness centra. Nemusíte si kupovať niekoľko strojov, bohato postačí rotopéd, ktorý posilňuje nielen zadok, ale aj stehenné a lýtkové svalstvo. Tým však prehľad benefitov zďaleka nekončí. Aký rotopéd vybrať a čo ďalšie nám teda prináša?
V článku sa dozviete:
Najlepšie rotopédy podľa testov a recenzií
Hľadáte kvalitný domáci rotopéd, na ktorom si budete užívať radosť z pohybu a vylepšovať svoju kondíciu, ale v širokej záplave produktov sa nedokážete zorientovať? Zostavili sme pre vás rebríček rotopédov, ktoré patria medzi najlepšie hodnotené, a to ako odborníkmi, tak aj užívateľmi.
Rotopéd Tunturi Magnetic Cardio Fit M35
Šliapací rotopéd, ktorý nemá sedadlo ani riadidlá, je určený na používanie pri sedení v kresle alebo na gauči (stolička sa neodporúča vzhľadom na sklon), prípadne ho možno postaviť na stôl a trénovať ruky. Hodí sa tak na nenáročné cvičenie na udržanie tela v pohybe alebo ako rehabilitačná pomôcka na rozhýbanie. Vzhľadom na to, že na kĺby nie je vyvíjaný žiadny tlak, je výborný ako rotopéd po operácii bedra alebo kolena.
Keďže je prístroj jednoduchý, je jednoduchá aj jeho výbava a ovládanie. V chode ho udržujú batérie a záťaž sa reguluje manuálne otočnou skrutkou. S rozmermi 46 × 38 × 28 cm a váhou 4,5 kg sa zmestí všade a ľahko ho premiestnite. Dlhú životnosť zaručuje celkovo kvalitné spracovanie materiálov.
Klady
- vhodný na rehabilitačné účely
- možno použiť na nohy aj ruky
- nízka cena
- nezaberá priestor
- kvalitné prevedenie
Zápory
- nenašli sme
Rotopéd Housefit TIRO 100 iTrain
Rotopéd Housefit TIRO 100 iTrain sa so svojou výbavou takmer približuje profesionálnym rotopédom do fitness centier, a je tak určený všetkým, ktorí si chcú niekoľkokrát týždenne dopriať intenzívnejší tréning, ktorý pre nich bude zároveň zábavou.
Ku kľúčovým vlastnostiam patrí horizontálna aj vertikálna možnosť nastavenia sedla a možnosť naklápania riadidiel, vďaka ktorým je možné rotopéd individuálne prispôsobiť.
Zotrvačník vážiaci 9 kg zaisťuje plynulý chod a slušnú záťaž, pričom regulácia sa vykonáva elektronicky (16 stupňov záťaže). Ovládanie prebieha cez dotykový displej, na ktorom okrem regulácie záťaže nájdete aj 12 prednastavených programov a možnosť tvorby vlastných programov.
Aby bol tréning maximálne efektívny, je rotopéd vybavený snímačom tepu, ktorý slúži nielen pre vašu orientáciu, ale aj pre automatické upravovanie záťaže.
Aby bola jazda zábavou, je možné prepojenie s Google mapami a inými tréningovými aplikáciami, na ktorých je možné vyhľadávať trasy alebo si nastavovať vlastné trasy. Tréningové aplikácie zároveň umožnia sledovanie vašich pokrokov pri cvičení.
Čo sa recenzií týka, užívatelia si rotopéd Housefit TIRO 100 iTrain chvália, najmä jeho tichý chod, stabilnú konštrukciu, pohodlné sedlo a možnosť prepojenia s aplikáciami. Drobné výhrady sa týkajú iba zostavovania rotopédu, funkcie a výkon sú v pomere k cene hodnotené celkovo kladne.
Housefit Tiro 100 iTrain
VypredanéKlady
- pomer kvalita verzus cena
- horizontálne aj vertikálne nastavenie sedla
- magnetické brzdy
- možnosť pripojenia tabletu
- 16 stupňová elektronická regulácia záťaže
- 12 prednastavených programov
- vlastné programy
- program riadený tepom
- nastavenie sklonu riadidiel
- prepojenie s tréningovými aplikáciami
- snímač tepovej frekvencie
- prednastavené aj vlastné trasy
- napájanie zo zásuvky
Zápory
- nenašli sme
Rotopéd HS-060H Exige
Ak máte silnejšiu postavu alebo ste sa rozhodli zatočiť s nadváhou, budete potrebovať robustný prístroj s pevnou konštrukciou. Presne to spĺňa rotopéd HS-060H Exige, ktorého nosnosť je až 150 kg.
Okrem robustnej konštrukcie oceníte aj možnosť naklápania riadidiel, vďaka čomu nehrozia bolesti chrbta. Sedlo je nastaviteľné horizontálne aj vertikálne s 3 cm odstupmi, pričom maximálna výška je 103 cm a minimálna 83 cm (od zeme). Do pedála sa môžete s dôverou oprieť vďaka ich protišmykovému povrchu. Zotrvačník vážiaci 11 kg sa ovláda elektronicky a zaistí vám veľmi tichý chod aj pridanie väčšej záťaže.
Všetky funkcie sa ovládajú na prehľadnom dotykovom displeji, kde nájdete údaje o vašom pulze (snímače v riadidlách), rýchlosti, vzdialenosti a podobne. Rotopéd disponuje tiež funkciou merania telesného tuku a programom HRC, ktorý za vás automaticky na základe nameraného pulzu a vami zadaných vstupných hodnôt postráži záťaž tak, aby ste sa pohybovali v optimálnej tepovej frekvencii pre dosiahnutie cieľov vášho cvičenia.
Rotopéd HS-060H Exige je svojimi funkciami a výbavou ideálny pre všetkých, ktorí chcú jazdiť za účelom chudnutia a formovania postavy či zlepšovania kondície. Chýbajú mu síce niektoré funkcie, ako sú reálne mapy, ale na druhej strane ponúka kvalitu za dostupnú cenu.
Elektromagnetický Rotoped HS-060H Exige strieborný
VypredanéKlady
- nosnosť 150 kg
- meranie telesného tuku
- meranie tepovej frekvencie
- posúdenie kondície
- 12 tréningových programov
- HRC program
- prehľadný dotykový displej
- elektronické ovládanie záťaže
- magnetické brzdy
- držiak na mobilný telefón
- sieťové napájanie
- sklápacie riadidlá
- samovyrovnávacie protišmykové pedále
- horizontálne aj vertikálne nastavenie sedadla
Zápory
- nenašli sme
Rotopéd HS-015H Vox
Pre nenáročných užívateľov a začiatočníkov, ktorí nepožadujú funkcie na profesionálnej úrovni, ale je pre nich dôležitá skôr nízka cena, je určený rotopéd HS-015H Vox.
Rotopéd je ľahký a nezaberá príliš miesta, zároveň je ale vzhľadom na konštrukciu vhodnejší pre menšie postavy – maximálna výška sedadla od pedálov je 75 cm, čo zodpovedá postave výšky cca 170 cm. Nosnosť je slušných 120 kg, aj keď by sme tento údaj za takto nízku cenu prístroja brali s rezervou.
Hmotnosť zotrvačníka s mechanickým ovládaním je iba 5 kg, veľkú záťaž teda nemožno očakávať. Zároveň treba pri tejto hmotnosti záťažového kolesa počítať s tým, že je chod rotopédu hlučnejší a menej plynulý – používatelia ale často spomínajú, že chod je tichý. Aj keď sa jedná o základný rotopéd, nechýba mu LCD displej s meraním základných hodnôt, ako je pulz, čas, vzdialenosť, rýchlosť alebo spálené kalórie.
Hoci sa rotopéd svojou výbavou nedá porovnávať s rádovo drahšími prístrojmi, je na svoju cenu veľmi kvalitný, čo potvrdzujú aj recenzie spokojných užívateľov, ktorí si chvália pomer kvality a ceny.
Klady
- nízka cena
- vhodný pre začiatočníkov
- magnetické brzdy
- meranie pulzu
- nenáročný na priestor
- držiak na tablet či telefón
Zápory
- nevhodný pre náročnejší tréning
- iba vertikálne nastavenie sedadla
- prevádzka na batérie
Rotopéd HMS Premium M6993
Magnetický rotopéd M6993 z radu HMS Premium ponúka veľmi dobrý pomer kvality a ceny pre začiatočníkov i pokročilejších užívateľov, ktorí sa na rotopéde chystajú trénovať pravidelnejšie.
Rotopéd má zotrvačník hmotnosti 8 kg s elektronickým ovládaním a magnetickými brzdami. Táto hodnota je akýmsi pomyselným stredom medzi rotopédmi na nenáročnú jazdu a rotopédmi pre výkonnostných športovcov = ideálny pre kondičnú jazdu s cieľom chudnutia či formovania postavy.
Sedadlo rotopédu je možné nastaviť horizontálne aj vertikálne, pričom vzdialenosť sedla od pedálov je možné nastaviť v rozmedzí 64 – 90 cm.
Na ovládanie slúži LCD displej, na ktorom je možné zobraziť základné údaje o jazde, napríklad čas tréningu, aktuálnu rýchlosť a počet otáčok, vzdialenosť, spálené kalórie a tepovú frekvenciu. K tomu má tiež 24 programov, z toho 12 je prednastavených, 4 užívateľské a 8 pre funkcie WATT, HRC a Recovery. Z posledných troch spomínaných funkcií je pre tréning zásadný najmä HRC, ktorá automaticky upravuje záťaž v závislosti na nameranej tepovej frekvencii.
Trochu sa nám nepáči nešikovne umiestnená koľajnička na mobilný telefón, ktorý zakrýva displej, inak ale rotopédu HMS Premium M6993 nemožno nič vytknúť.
Klady
- pomer kvalita verzus cena
- 24 stupňov záťaže
- výškovo nastaviteľné riadidlá
- HRC program
- recovery program
- elektronická regulácia záťaže
- meranie tepovej frekvencie
- nosnosť 120 kg
- magnetické brzdy
Zápory
- nenašli sme
Rotopéd Housefit Tiro 30
Magnetický rotopéd Housefit Tiro 30 s jednoduchým a prehľadným ovládaním je určený pre tých, ktorí sa chystajú na stredne náročný tréning párkrát do týždňa a patria k nenáročným používateľom, ktorým stačia základné funkcie.
Prístroj má horizontálne aj vertikálne nastaviteľné sedlo a naklápacie riadidlá, takže sa prispôsobia každému do 185 cm výšky a 120 kg váhy. Na LCD displeji nájdete všetky bežné údaje, ako je pulz (snímače v riadidlách), prejdená vzdialenosť, rýchlosť a čas.
O plynulý a tichý chod sa stará 7kg zotrvačník s magnetickou brzdou, čo by sa dalo označiť za pomyselný zlatý stred – profesionálnych športovcov záťaž nenadchne, pre bežné domáce kondičné cvičenie s cieľom chudnutia, udržania či formovania postavy je ideálny.
Rovnako ako pri ostatných lacnejších rotopédov nemožno očakávať príliš veľké zázraky, na svoju cenu však ponúka slušnú kvalitu vhodnú pre nenáročných užívateľov. To napokon potvrdzujú aj recenzie užívateľov, ktorí sa aj napriek drobným výhradám (napr. horšie zostavovanie, tvrdšie sedlo) zhodujú na tom, že rotopéd má veľmi dobrý pomer ceny a úžitkových vlastností.
Housefit Tiro 30
VypredanéKlady
- nízka cena
- vertikálne a horizontálne nastavenie sedla
- nastaviteľný sklon riadidiel
- meranie tepovej frekvencie
- magnetická brzda
Zápory
- mechanické nastavenie záťaže
- nevhodný pre náročnejší tréning
Rotopéd inSPORTline Xbike
Ak máte malú domácnosť a rotopéd chcete na rekreačné či rehabilitačné jazdenie, je najlepšou voľbou skladací rotopéd inSPORTline Xbike, ktorý v rozloženom stave zaberie 90(d) × 46(š) × 110(v) cm a v zloženom 47(d) × 46(š) × 131(v).
Rotopéd je vybavený snímačom tepovej frekvencie v riadidlách a jednoduchým displejom, na ktorom je možné sledovať prejdenú vzdialenosť, rýchlosť a čas jazdy, spálené kalórie alebo pulz.
Ovládanie záťaže je manuálne, pričom zotrvačník má hmotnosť iba 1,75 kg, čo znamená, že nemožno počítať s nastavením veľkej záťaže a rotopéd je tak vhodný najmä na nenáročnú jazdu – napokon vzhľadom na konštrukciu ani nemožno počítať s tým, že by vás rotopéd podržal pri dynamickejšej jazde.
Sedadlo je možné nastaviť do 6 rôznych úrovní výšky, na najnižšom stupni môžu rotopéd používať deti. Najvyšší stupeň umožňuje jazdu pre osoby vysoké maximálne 180 cm.
Zákazníci si rotopéd chvália najmä vďaka jeho kompaktným rozmerom a ľahkému premiestňovaniu, rovnako kladne hodnotia tichý a plynulý chod. Najväčšou výčitkou je horšie dielenské spracovanie jednotlivých častí a nie príliš presné meranie tepu. Aj napriek niektorým výhradám sa však používatelia zhodujú na tom, že rotopéd kvalitou úplne zodpovedá cene a všeobecne sú s ním spokojní.
Klady
- priestorovo nenáročný
- nízka cena
- nízka hmotnosť
- 8 stupňov záťaže
- vhodný aj pre deti
- magnetický brzdný systém
- snímač tepovej frekvencie
Zápory
- iba pre nenáročné rekreačné jazdenie
Prečo si zaobstarať rotopéd
Úspora času, peňazí, možnosť zacvičiť si prakticky kedykoľvek a žiadni jedinci, ktorí by upínali zrak na vaše spotené čelo či chrbát. To sú výhody, ktoré cvičenie na rotopéde prináša. Posilňovacie stroje si však kupujeme najmä preto, aby sme schudli alebo formovali postavu, čo rotopéd spĺňa dokonale.
Aj keď môžu rotopéd používať prakticky všetci členovia domácnosti, primárne ho ocenia ľudia s nadváhou alebo tí, ktorí si chcú trochu zlepšiť svoju fyzickú kondíciu. Rovnako v prípade, že vás trápia bolesti chrbta, je jazda na posilňovacom / kondičnom stroji priamo pre vás.
Čo formuje rotopéd
Pri jazde na rotopéde sa zapája široké spektrum svalov, vďaka čomu dochádza k chudnutiu, posilneniu alebo zvýšeniu fyzickej kondície v závislosti na tom, akú záťaž a štýl jazdy zvolíte.
Konkrétne zapojíte:
💪 Nohy: Pri jazde na rotopéde sa najaktívnejšie zapájajú lýtka a stehná (predná aj zadná strana), pričom si nastavením odporu a techniky jazdy sami určíte, aká časť sa bude zapájať najviac.
💪 Zadok: Na rotopéde síce sedíte, počas šliapania sa ale zapájajú a formujú aj zadné partie.
💪 Brucho: Ak chcete mať „pekáč“, je potrebné zvoliť iné cvičenia. Aj pri jazde na rotopéde však dochádza k posilneniu brušných svalov, čo vám pomôže so stabilizáciou stredu tela a spevnením chrbtice z prednej strany.
💪 Spodná časť chrbta: Oblasť bedrovej chrbtice sa aktívne nezapája, ale aj tak dochádza k jej posilneniu, čo je rovnako ako u brušných svalov dôležité pre spevnenie a stabilizáciu stredu tela a s tým súvisiacou správnou funkciou končatín a elimináciou bolestí chrbta.
💪 Ruky, ramená a chrbát: Rovnako ako pri bruchu a bedrovej chrbtici nedochádza k výraznému zapojeniu a formovaniu týchto svalov, držanie riadidiel a nutnosť udržať stabilitu ale pomôže ruky, ramená a chrbát celkovo spevniť a posilniť.
Ako teda môžete vidieť, okrem formovania postavy dôjde aj k celkovému zlepšeniu vašej fyzickej kondície, čo znamená, že pri akomkoľvek pohybe a fyzickej aktivite, či už vonku alebo vo vnútri, vydržíte viac a svaly sa rýchlejšie zregenerujú = nebude vás bolieť celé telo aj niekoľko dní po športe, ako tomu býva u jedincov, ktorí sa pohybu venujú iba príležitostne.
Okrem toho si ešte navyše spevníte stred tela, čo je dôležitá prevencia proti bolestiam chrbta v oblasti bedrovej chrbtice, najmä u tých, ktorí v práci dlho sedia a ich svaly zaháľajú.
Ako vybrať rotopéd
Ste pevne rozhodnutí, že cestu za vašou štíhlou líniou naozaj odštartujete práve na rotopéde? Potom je načase si vybrať ten správny. Ponuka na trhu zahŕňa nespočetné množstvo trenažérov, a tak sa môže výber trochu skomplikovať. Nejedná sa však o nerozlúsknuteľný oriešok. Výber v ideálnom prípade zahájte tým, že si zodpoviete niekoľko otázok:
- Kto a ako často bude rotopéd používať?
- Aká je výška a váha cvičiaceho?
- Má rotopéd kvalitné sedlo?
- Bude rotopéd slúžiť na rehabilitáciu, kondičnú jazdu či na aktívny dynamický tréning?
- Chcete sledovať tepovú frekvenciu alebo prepojiť rotopéd s tabletom či mobilom?
- Koľko ste ochotní investovať?
Typ rotopédu podľa konštrukcie
Výber typu rotopédu priamo súvisí s tým, kto a na aké účely ho bude používať. Aké typy rozlišujeme?
Vzpriamené / klasické rotopédy
Štandardné rotopédy, ktoré všetci dobre poznáme. Nie sú príliš veľké, takže sa zmestia do každej miestnosti, a ich jednoduché ovládanie zvládne každý. Lepšie verzie môžu mať displeje s rôznymi funkciami. Sú ideálne na bežnú kondičnú jazdu pre začiatočníkov i pokročilých, formovanie postavy a rehabilitačné jazdenie.
Spinningové bicykle
Sú robustnejšie a zároveň tichšie, majú kolieska na premiestňovanie a sedlo nastaviteľné vertikálne aj horizontálne. Väčšinou disponujú aj panelmi na meranie telesných funkcií. Hodia sa najmä pre tých, ktorí požadujú aktívnejší tréning a dynamickejšiu jazdu – na rozdiel od klasického rotopédu vás kvalitný spinningový bicykel udrží aj pri jazde v stoji.
Recumbenty
Recumbenty čiže ležaté kolesá či ležaté rotopédy, majú nízko posadené sedlo s operadlom. Tým pádom sú oveľa pohodlnejšie. Tréning na nich však nie je taký intenzívny, čo z nich robí ideálne rehabilitačné rotopédy, napríklad po operácii bedra alebo kolena. Z rovnakého dôvodu ale nie sú vhodné pre tých, ktorí si chcú rotopéd zaobstarať za účelom chudnutia či formovania postavy.
Mini rotopédy
Malé šliapacie rotopédy sú rotopédy bez sedla a riadidiel, majú iba šliapaciu časť. Rovnováhu by ste na nich udržali len ťažko, jazdia sa na nich pri sedení v kresle alebo na stoličke. Tým pádom sú ideálne ako rotopéd pre seniorov alebo ako rehabilitačná pomôcka. Môžu tak byť alternatívou k recumbentu, ktorý zaberá oveľa viac miesta.
Skladacie rotopédy
Do menších bytových jednotiek alebo rodinných domčekov sa dokonale hodia skladacie rotopédy, ktoré nezaberajú príliš veľa miesta. V čase, keď si chcete zacvičiť, ich stačí vytiahnuť z komory. Zložený je behom chvíľky a po najazdení potrebných kilometrov sa zase znovu zloží a uloží. Hlavným benefitom ale nie je len ľahké skladovanie, ale aj tichý chod.
Typ rotopédu podľa ovládania
Okrem konštrukcie je možné rotopédy rozdeliť aj podľa ovládania, ktorého výber opäť spočíva v tom, kto a na aké účely bude rotopéd používať.
Manuálne ovládané rotopédy (klasické)
Klasické manuálne rotopédy majú pre reguláciu záťaže otočné koliesko medzi riadidlami alebo pod nimi. Sú tak ľahko ovládateľné a cenovo dostupné. Keďže je regulácia záťaže v podstate jedinou funkciou, hodia sa najmä pre rekreačných a nenáročných užívateľov uprednostňujúcich jednoduchosť a nízku cenu.
Elektronicky ovládaný rotopédy (ergometre)
Majú dotykový displej so zabudovaným počítačom pomocou ktorého sa ovláda záťaž. Okrem toho disponujú funkciami na meranie rôznych telesných funkcií, nastavenia trasy či tréningových programov a pod. (v závislosti od typu), vďaka čomu sa hodia pre aktívnejších športovcov, ktorí chcú mať prehľad o svojich výkonoch. Cena je vyššia ako pri rotopédoch s manuálnym ovládaním.
Brzdový systém
Z výpočtu parametrov, ktoré pri výbere sledovať, sa brzdný systém javí ako jeden z najdôležitejších. A z akých brzdových systémov je možné vyberať?
Páskové/mechanické brzdy
Dnes už takmer nepoužívané mechanické brzdy využívajú na brzdenie textilný pás, ktorý sa sťahuje či uvoľňuje a tým ovplyvňuje rýchlosť otáčania záťažového kolesa (zotrvačníka). Sú hlučné a rýchlo sa opotrebovávajú, preto ich postupne vytláčajú magnetické alebo indukčné brzdy.
Magnetické brzdy
Ak sa stretnete s označením magnetický rotopéd, jedná sa práve o rotopéd s magnetickými brzdami. Tie fungujú na princípe približovania a odďaľovania sa od záťažového kolesa – čím vyšší počet magnetov rotopéd má, tým vyššiu záťaž je možné nastaviť. Oproti páskovým brzdám sú tichšie a majú dlhšiu životnosť. Najviac sa dnes osadzujú na rotopédy v nižších cenových kategóriách.
Indukčné/elektromagnetické brzdy
Pri drahších typoch rotopédov nájdete indukčné (elektromagnetické) brzdy skladajúce sa z cievky a elektromagnetu, ktoré sa ovládajú cez počítač. Sú veľmi presné a tiché, umožňujú nastaviť vysokú záťaž a sú minimálne poruchové.
Rozmery a konštrukcia
Správne rozmery a konštrukcia rotopédu sú kľúčové nielen pre ľahké uskladnenie, ale aj pre pohodlie samotného užívateľa.
Keďže sa rozmery rotopédov môžu výrazne líšiť (rozmedzie je cca 80–120 cm na dĺžku a 40–60 cm na šírku), je dôležité vopred zmerať priestor a nezabudnúť ani na dostatok miesta okolo rotopédu pre pohodlné nasadanie a zosadanie. U recumbentov sú potom nároky na priestor ešte väčšie. Ak nemáte dostatok miesta, môžete zvoliť skladací rotopéd, počítajte však s tým, že jeho nosnosť a celková stabilita sú nižšie.
Ak vyberáte rotopéd pre vysokú postavu, zamerajte sa na modely s väčším rámom a výškou (výška rotopédov sa obvykle pohybuje medzi 110–150 cm). Rovnako sa zaujímajte o to, ako vysoko sa dá vytiahnuť sedlo, pričom počítajte s rezervou – sedadlo vytiahnuté až úplne na doraz sa môže nepríjemne kývať, pri nekvalitnej konštrukcii potom hrozí riziko pádu.
Nosnosť
Každý rotopéd má stanovenú maximálnu nosnosť, tzn. maximálnu hmotnosť osoby, ktorá na ňom môže sedieť. Ak nechcete rotopéd poškodiť alebo sa zraniť, nikdy by ste ju nemali prekračovať – a úplne najlepšie je počítať s rezervou.
Vyššia nosnosť je dosiahnutá použitými materiálmi a konštrukčným riešením, preto možno všeobecne povedať, že pri tenších rámoch nemožno počítať s tým, že unesú napríklad 150 kg. Pozor teda na klamlivú reklamu nepoctivých výrobcov alebo podozrivo lacné rotopédy deklarujúce vysokú nosnosť. Výnimku môžu tvoriť iba rotopédy zo špeciálnych odľahčených materiálov, tie sú ale výrazne drahšie.
Hmotnosť rotopédu
Bežná hmotnosť najčastejšie predávaných rotopédov sa pohybuje okolo 20 až 30 kilogramov. Dôležitá je najmä vtedy, ak by ste rotopéd chceli často premiestňovať. Zároveň nám napovedá, aký stabilný rotopéd bude a aká veľká bude jeho nosnosť – tie ťažšie sú všeobecne stabilnejšie a majú vyššiu nosnosť.
Hmotnosť zotrvačníka
Zotrvačník čiže záťažové koleso je síce schované vo vnútri a na prvý pohľad ho neuvidíte, patrí však k najdôležitejším súčiastkam rotopédu. Hmotnosť zotrvačníka totiž ovplyvňuje maximálny odpor (čím ťažší zotrvačník, tým vyšší odpor). Ťažší zotrvačník zaistí rovnako plynulejší a stabilnejší chod.
Zotrvačníky môžeme podľa hmotnosti rozdeliť do 4 kategórií:
- Do 5 kg: Nedostatočné korigovanie záťaže, časté zasekávanie, neodporúčame nikomu.
- 5 až 7 kg: Rekreačná a rehabilitačná jazda (pre rehabilitačnú jazdu skôr nižšia hodnota).
- 7 až 10 kg: Kondičná jazda, chudnutie, formovanie postavy.
- Viac ako 10 kg: Športoví a profesionálni jazdci vyžadujúci väčšiu záťaž.
Typ zotrvačníka
Okrem hmotnosti sa u zotrvačníka rieši aj jeho typ, pričom varianty sú 2:
- Zotrvačník s voľnobehom: Funguje ako klasický bicykel, tzn. záťažové koleso sa točí, aj keď prestanete šliapať do pedálov – tie zostávajú na mieste, pretože nie sú prepojené so zotrvačníkom.
- Zotrvačník bez voľnobehu: Pedále sú pevne spojené so zotrvačníkom, tzn. v okamihu, keď prestanete šliapať, záťažové koleso sa zastaví. Tento systém sa najčastejšie používa pri spinningových bicykloch.
Šliapací stred
Okrem zotrvačníka je dôležitý aj šliapací stred - zariadenie ktoré prenáša silu z pedálov na záťažové koleso. Rozlišujeme dva typy:
- Miskový šliapací stred: Lacnejšie, hlučnejšie, s rýchlym opotrebovaním a častejšími výmenami a nastavovaním.
- Ložiskový šliapací stred: Tichý bezúdržbový systém s vyššou odolnosťou a dlhšou životnosťou zaisťuje lepší pôžitok z jazdy, cena je ale vyššia.
Napájanie
Ak sa rozhodnete pre ergometer alebo elektronicky ovládaný rotopéd s displejom, budete mať na výber dve verzie napájania/dobíjania:
- Akumulátorové napájanie: Prevádzka na batérie sa hodí v prípade, že chcete rotopéd presúvať alebo nemáte v jeho dosahu zásuvku. Je však nutné počítať s výmenou batérií, ktorá je náročná finančne aj ekologicky.
- Napájanie zo zásuvky: Dobíjanie zo zásuvky je pohodlnejšie, dostupnosť zásuviek vás ale môže obmedzovať pri rozhodovaní, kam rotopéd umiestniť.
Sedlo a riadidlá
Vždy dbajte na to, aby mal rotopéd polohovateľné riadidlá. Tie zaisťujú nielen efektívny, ale hlavne pohodlný tréning. Dnes už bývajú obvykle štandardom, lacnejšie modely však môžu byť výnimkou.
Sedlo by malo byť dostatočne široké a pohodlné, zvlášť pokiaľ sa chystáte jazdiť pravidelne a v dlhších časových úsekoch. Rovnako ako pri riadidlách je dôležité nastavenie sedla. Ideálna je možnosť polohovania ako vertikálne, tak horizontálne, najmä ak sa na rotopéde strieda viac osôb. Horizontálne a vertikálne sedlá dnes bývajú štandardom pri rotopédoch od cca 200 €.
Pedále
Zatiaľ čo riadidlá zaisťujú pohodlné a efektívne cvičenie, pedále sa zase podieľajú na bezpečnom a účinnom cvičení. Preto je dôležité, aby boli balansované čiže vyvážené.
Každý rotopéd by mal mať na pedáloch aj pracku, s pomocou ktorej upevníte nohy, aby vám nehrozilo skĺznutie pri dôraznejšej jazde.
Funkcie a doplnky
Zatiaľ čo lacnejšie modely mnohými funkciami nedisponujú, drahšie modely áno. Dôležité je opäť najmä to, čo požadujete. Potrebujete merať svoj telesný tuk? Vyžadujete zabudované senzory v rukovätiach? Alebo iné vylepšenia sledujúce vašu aktivitu?
- Prepojenie s telefónom alebo tabletom: Umožňuje analyzovať a plánovať tréning, nastavovať a nahrávať trasy z máp a aplikácií, simulovať reálnu trasu vrátane videa a podobne.
- Snímanie tepovej frekvencie: Umožní kontrolovať tepovú frekvenciu a podľa toho prispôsobiť tréning v závislosti na vašich cieľoch.
- Meranie rýchlosti a vzdialenosti: Poskytuje informácie o vašom výkone. Pozor na to, že niektoré modely zo zahraničia môžu mať údaje v míľach.
- Meranie spálených kalórií: Ocenia tí, ktorí chcú chudnúť. Lacnejšie modely rotopédov spočítajú spálené kalórie orientačne podľa prejdenej trasy, tie drahšie potom disponujú snímačmi v riadidlách, prípadne je možné k nim pripojiť hrudné snímače.
- Tréningové programy: Na základe vami zadaných informácií (vek, váha, pohlavie, účel tréningu) vypočítajú ideálnu záťaž, rýchlosť a dĺžku tréningu.
- Kolieska: Hodia sa v prípade, keď chcete rotopéd často premiestňovať.
- Nožičky: Vyrovnávajú nerovnosti podlahy a zvyšujú stabilitu rotopédu.
- Podložka pod rotopéd: Chráni podlahu, tlmí hluk a vibrácie a zabraňuje pohybu rotopédu po podlahe pri dynamickejšej jazde.
Záruka, servis, náhradné diely
Štandardná záruka je v Slovenskej republike dva roky, niektorí predajcovia však ponúkajú dlhšiu záruku. V takom prípade je dobré preveriť, čoho všetkého sa predĺžená záruka týka a aké sú jej podmienky. Nie vždy sa záruka vzťahuje na celý prístroj, niekde môžu byť stanovené limity najazdených kilometrov a podobne.
Rovnako si pred nákupom overte, najmä pri drahších modeloch, dostupnosť náhradných dielov a tiež to, či je vo vašom okolí servis, alebo či budete musieť rotopéd posielať na opravu do vzdialenejších miest. Pri drahších modeloch od renomovaných spoločností býva štandardom servisný technik do domu alebo odvoz prístroja priamo od vás.
Značka
Známa značka je vždy istou zárukou, že dostanete kvalitný produkt. Tých, ktoré sa špecializujú na rotopédy a športové vybavenie, je veľa, medzi tie najznámejšie a najpredávanejšie patria nižšie uvedené.
Rotopédy Housefit
Značka Housefit patrí pod firmu Diamond House, ktorá sa už od roku 1979 špecializuje na fitness vybavenie pre domácnosti a posilňovne. V ponuke tak nájdete okrem rotopédov aj cyklotrenažéry, eliptické trenažéry, steppery, bežecké pásy, posilňovacie stroje a lavice, činky a ďalšie drobné príslušenstvo pre fitness. Aj keď je značka možno menej známa ako Kettler alebo inSPORTline, na jej kvalitu sa môžete spoľahnúť, rovnako ako na dostupnosť servisu v Slovenskej republike.
Rotopédy HMS
Rotopédy a ďalšie vybavenie pre fitness predáva firma HMS už viac ako 10 rokov v desiatich krajinách. Za túto dobu si jej produkty vydobyli pevné miesto na trhu pre kvalitu a design v spojení s dostupnou cenou. Rotopédy a ďalšie vybavenie sú rozdelené do 3 produktových radov – základné One Fitness, stredné HMS a najvyššie HMS Premium.
Rotopédy Tunturi
Tunturi je najstaršou značkou v našom výbere – bola založená vo Fínsku už v roku 1922. Počas svojej existencie si tento výrobca fitness vybavenia vydobyl pevnú pozíciu na trhu, a to najmä vďaka kvalite a moderným technológiám kladúcim dôraz na efektivitu a príjemný užívateľský zážitok. Firma Tunturi má v Českej republike autorizované zastúpenie, dostupné náhradné diely a v prípade potreby montáž a servis priamo v domácnosti.
Rotopédy Acra
Český maloobchodný a veľkoobchodný distribútor a predajca športového vybavenia Acra ponúka širokú škálu produktov na všetky vnútorné aj vonkajšie aktivity. Výrobky firmy si môžete objednať on-line alebo prezrieť či priamo vyskúšať na predajni v Semiloch. Vďaka externým skladom na niekoľkých miestach Českej republiky je potom firma vo väčšine prípadov schopná realizovať doručenie do 48 hodín od objednania. Produkty firmy sú obľúbené, pretože sa však jedná o distribútora nie o výrobcu, nie je možné dohľadať ich pôvod.
Rotopédy inSPORTline
Česká firma inSPORTline bola založená až v roku 2005, veľmi rýchlo sa však dostala na popredné priečky obľúbenosti a jej výrobky pre šport a voľný čas patria na našom trhu k najžiadanejším. Nespornou výhodou domácej značky je aj dostupný servis, ktorý je možné vykonať u vás doma, a ľahko zohnateľné náhradné diely.
Rotopédy Kettler
Nemecká značka Kettler fungujúca už od roku 1949 je jedným z popredných výrobcov produktov pre šport, fitness a voľný čas a v Slovenskej republike je veľmi známa a obľúbená. Pri jej výrobkoch sa vždy môžete spoľahnúť na kvalitu, trvanlivosť a moderné inovácie, ktoré spríjemnia vaše cvičenia. Pokiaľ by sa s rotopédom čokoľvek stalo, servis je v Slovenskej republike dostupný.
Cena
Cena rotopédu sa odvíja od všetkých vyššie uvedených parametrov a od použitých materiálov a celkového spracovania. Stretnúť sa môžete ako s rotopédmi z najmodernejších zliatin, ktoré sú ľahké a zároveň pevné a odolné, tak aj s rotopédmi, ktoré sú vyrobené z väčšej časti z plastových dielov. A svoju rolu hrá samozrejme aj design.
Rotopédy do 200 €
Rotopéd je možné kúpiť už za cenu do 200 €, je však potrebné počítať s tým, že sa bude jednať o subtílnejšie prístroje s jednoduchším vybavením a funkciami. Hodí sa tak výhradne na domáce použitie pre menšie a ľahšie osoby, ktoré rotopéd plánujú používať iba zriedka.
Rotopédy od 200 do 400 €
V cenovej kategórii rotopédov medzi 200 až 400 € nájdete široký výber kvalitných modelov s pokročilejšími funkciami, pevnejšou konštrukciou a s tým spojenou lepšou stabilitou, rôznymi programami cvičení, dlhšou trvanlivosťou a pekným dizajnom. Ak sa chystáte na rotopéde jazdiť zhruba 2–3× týždenne za účelom spaľovania, formovania postavy alebo zlepšenia kondície, sú pre vás prístroje v tejto cenovej hladine ideálne.
Rotopédy od 400 do 600 €
Rotopédy v tejto cenovej hladine sa už takmer vyrovnajú profesionálnym produktom. Majú stabilnú a pevnú konštrukciu, dlhú trvanlivosť, nastaviteľné riadidlá a sedlo, meranie tepovej frekvencie vrátane hrudného pásu, vyhodnocovanie výkonu, simuláciu reálnych trás a tak ďalej. Tieto prístroje sa tak hodia pre tých, ktorých cieľom je intenzívny tréning vo frekvencii zhruba 5× týždenne, prípadne ak sa bude na rotopéde striedať viac ľudí.
Rotopédy nad 600 €
Špičkové prístroje vyrobené z najkvalitnejších materiálov s radom pokročilých funkcií, ktoré sa väčšinou používajú skôr ako vybavenie do fitness centier alebo na tréning profesionálnych športovcov. Ako domáci rotopéd sa hodí pre tých, ktorí chcú trénovať naozaj často, vyžadujú najlepšie možné vybavenie a nechcú robiť kompromisy medzi kvalitou a cenou.
Ako správne používať rotopéd
Správne používanie rotopédu je základným predpokladom na to, aby vás jazda bavila a priniesla vám výsledky, ktoré chcete dosiahnuť. Čo si teda postrážiť?
Zvoľte správnu pozíciu
Správna výška sedu je taká, kedy vaše kolená nie sú na doraz napnuté ani veľmi ohnuté. Ideálne by mala byť pri zošliapnutí dole ľahko pokrčená. Chrbtica má byť rovná – neprehýbajte sa v dolnej časti chrbta ani nezakláňajte hlavu. Riadidlá by mali byť nastavené tak, aby ste sa pri jazde nehrbili a zároveň ste nemali ruky tak vysoko, že vás budú bolieť.
Kontrolujte svoju tepovku
Aby bol váš tréning naozaj efektívny a aby ste dosiahli požadované výsledky, musíte kontrolovať svoju tepovú frekvenciu. Takzvaná tepovka je kľúčom k štíhlej línii, preto si ju merajte, aj keď cvičíte na rotopéde pred spaním alebo hneď ráno po prebudení. Nie, naozaj to nie je vec, ktorá sa musí dodržiavať iba pri behu.
Zahrejte sa a pretiahnite
Pretiahnutie celého tela a jeho zahriatie je dôležitou súčasťou každého cvičenia a pokiaľ si nechcete ublížiť, rozhodne by ste sa mu mali venovať. Rovnako tak by ste sa mali ponaťahovať po cvičení.
Vyberte si vhodné oblečenie a obuv
Keďže ste doma, je celkom jedno, čo si oblečiete, pokiaľ vám to bude dostatočne pohodlné na jazdu. Vždy by ste však mali nosiť pevné a uzavreté topánky – v papučiach či inej domácej obuvi riskujete pošmyknutie a úraz.
Počúvajte svoje telo
Ak ucítite pri cvičení bolesť na hrudi, nevoľnosť, závrat alebo ak nemôžete chytiť dych, do ničoho sa nenúťte a cvičenie prerušte. Následne sa poraďte so svojím lekárom o ďalšom cvičebnom pláne s ohľadom na váš aktuálny zdravotný stav.
Najčastejšie chyby pri používaní rotopédu
Jazda na rotopéde prináša rad benefitov pre fyzické a psychické zdravie, pričom ju môžete prevádzkovať za každého počasia a pokojne aj pri sledovaní obľúbeného televízneho programu. Aby však bola naozaj prínosom, mali by ste sa vyvarovať nasledujúcich chýb, ktoré ľudia robia nielen pri jazde na rotopéde, ale pri cvičení všeobecne.
Prepínanie sa
Jednou zo začiatočníckych chýb je myslieť si, že čím viac srdce bije, tým lepšie. Vysoká intenzita cvičenia môže byť najmä na začiatku kameňom úrazu - skočiť na rotopéd a úplne sa strhať totiž nevedie k rýchlemu výsledku v podobe vysnívanej postavy, ale k úplnému vyčerpaniu a sklamaniu, že chudnutie nejde tak rýchlo, ako ste si mysleli. Následkom toho potom často dochádza aj k poslednému bodu tejto kapitoly, tzn. skorému koncu.
Nulová regenerácia
Je síce skvelé držať sa rád trénera a cvičiť pravidelne aspoň hodinu denne, na druhú stranu bez regenerácie to nepôjde. Aj telo potrebuje odpočinok, a to platí v prípade akejkoľvek fyzickej aktivity. Telo je fantastický nástroj, ktorý však musí celý proces cvičenia dostatočne spracovať. Aj vďaka pravidelnej regenerácii začnete čoskoro rozpoznávať, že ste schopní zvládať oveľa viac ako doteraz.
Zlé stravovacie návyky
Pijete najradšej sladké sýtené nápoje, v McDonalde ste ako doma, chýba vám v jedálničku ovocie a zelenina, pri televízii zjete tabuľku čokolády alebo vrecúško chipsov a vaše stolovanie sa odohráva zásadne v pokluse? Potom nemôžete čakať, že vás jazda na rotopéde spasí.
Samozrejme nehovoríme, že by ste sa mali vzdať všetkých svojich obľúbených potravín, jedlo by stále malo byť potešením. Ak to ale so svojim zdravím myslíte vážne, bude potrebné zhodnotiť a prípadne zmeniť stravovacie návyky. Rozhodne sa však neuchyľujte k drastickým diétam ani radám z internetu a pokiaľ si neviete rady, obráťte sa na nutričného poradcu s príslušným vzdelaním.
Skorý koniec
A samozrejme to hneď nevzdávajte. Čo vás bude po intenzívnom tréningu bolieť, je zadok. Bolesť je ale len dočasná, zato výsledky môžu byť trvalejšieho charakteru. Ostatne tieto nepríjemné bolesti môže vyriešiť pohodlnejšie sedlo alebo to, že budete cvičiť pravidelne.
Jazda na rotopéde v každom prípade prináša množstvo benefitov, a to nielen možnosť schudnúť. Hovoríme o cvičení, ktoré môžete prevádzkovať za každého počasia pri sledovaní obľúbeného televízneho programu.
Aký je rozdiel medzi orbitrekom a rotopédom
Mnohí ľudia si možno kladú otázku, či je lepší rotopéd, alebo orbitrek? Otázka do boja, povedalo by sa. Ale v skutočnosti sú medzi oboma posilňovacími/kondičnými strojmi iba konštrukčné rozdiely.
Čo je orbitrek?
Jedná sa o prístroj, ktorý posilňuje svaly nôh, stehien, zadku a pretiahne vaše chrbtové svaly. Dokonca bolo preukázané, že pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny systém v tele a zlepšuje fyzickú kondíciu. Efekt podobný rotopédu, však? Ale svojím spracovaním je iný.
Orbitreky majú uprostred madlo, na ktoré sa položia ruky. Tým pádom je možné kombinovať varianty rôznych polôh hornej časti tela. Okrem toho orbitrek umožňuje aj pohyb späť, čo znamená, že nemusíte šliapať iba smerom dopredu.
Tento prístroj tiež disponuje niekoľkými ukazovateľmi, ktoré sa nachádzajú prakticky pri všetkých modeloch nezávisle na ich cene. Nájdete tu merač času, tepovú frekvenciu, vzdialenosť a spálené kalórie. Naopak nemajú sedátky a sú tak určené iba na státie.
Čo je rotopéd?
Rotopéd je stacionárne koleso, ktoré sa nepohybuje, ale stojí na mieste. Je tak určený na rehabilitačný, kondičný alebo športový tréning doma alebo vo fitness centre. Štandardom sú naklápacie riadidlá a sedlo nastaviteľné vertikálne aj horizontálne, takže je možné ich prispôsobiť na akúkoľvek postavu. V závislosti od modelu potom môže byť rotopéd vybavený rôznymi funkciami na sledovanie výkonu či telesných hodnôt.
Ak nemáte žiadne zdravotné problémy a obmedzenia, je úplne na vás, čomu dáte prednosť. V oboch prípadoch prispievajú trenažéry k chudnutiu, posilneniu nôh a obehového systému, k zvýšeniu kapacity pľúc a samozrejme aj k lepšej fyzickej kondícii.
Orbitrek alebo rotopéd?
Je teda naozaj na každom jedincovi, čomu dá prednosť. Internet je plný najrôznejších testov, ktoré môžu človeku načrtnúť alebo aspoň priblížiť, aké majú s ktorým strojom ľudia skúsenosti. Prípadne je možné sa opýtať vo fitness centre či vo vašom okolí, aký názor na tieto kondičné, prípadne posilňovacie stroje prevláda. Vo fitness centrách si tiež môžete oba prístroje vyskúšať, bývajú bežnou súčasťou vybavenia.
Ak máte zdravotné ťažkosti týkajúce sa pohybového aparátu, najmä bolesti kolien či dolnej časti chrbta, je pre vás lepší rotopéd, na ktorý sa posadíte a nezaťažujete kĺby v takej miere, ako keď stojíte. To isté sa týka osôb s extrémnou nadváhou, ktorá je sama o sebe veľkou záťažou na kĺby, takže nie je vhodné ich zaťažovať ešte viac.
Aký je rozdiel medzi rotopédom a cyklotrenažérom
Konštrukcie rotopédu a cyklotrenažéra sú si veľmi podobné, v oboch prípadoch ide o prístroje simulujúce jazdu na bicykli. Už na prvý pohľad si ale môžete všimnúť robustnejšiu konštrukciu cyklotrenažéra a ďalšie odchýlky.
Medzi tie patrí napríklad tuhý rám so závodnou geometriou alebo nastavenie sedla nielen hore, ale tiež dopredu aj dozadu. Ďalšie sa týkajú vnútorných dielov, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné, ale spoločne s predchádzajúcimi umožňujú športovejšiu jazdu s vyššou záťažou. Cyklotrenažér je tiež väčšinou drahší ako rotopéd.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že cyklotrenažér je vhodný na tréning pre aktívnych športovcov a pretekárov, rotopéd je určený na kondičné cvičenie.
Aký je rozdiel medzi rotopédom a spinningovým kolesom
Spinningový bicykel je oproti rotopédu robustnejší a veľmi sa podobá cyklotrenažéru. Je konštruovaný tak, aby sa dalo individuálne nastaviť (pre jazdu v spinning centrách) a zvládlo vyššiu záťaž vrátane dynamickej jazdy v stoji. Oproti cyklotrenažéru aj rotopédu je vybavený kolieskami pre jednoduchú manipuláciu a je tichšie.
Pokiaľ sa teda chcete do jazdy naozaj poriadne oprieť a dať si do tela, môžete zvoliť spinningový bicykel. Ak však neplánujete žiadne extrémne výkony, rotopéd pre vás bude dostačujúci.
Najčastejšie otázky pri výbere rotopédu
Aké sú najčastejšie otázky, ktoré si ľudia pred zaobstaraním rotopédu alebo pri jeho používaní kladú? Tu je 5 z nich a odpovede na ne.
Nenarastú mi pri jazde na rotopéde príliš veľké svaly na nohách?
Najmä ženy majú obavy, že im jazda na rotopéde vytvorí veľké svaly, ktoré budú vyzerať trochu mužsky. K tomu by ste sa ale do rotopédu museli naozaj veľmi oprieť, a ešte navyše nastoliť špeciálnu diétu pre športovcov doplnenú používaním špeciálnych potravinových doplnkov. Pri bežnom používaní nemusíte mať žiadne obavy, obrie svaly vám nenarastú.
Ako jazdiť na rotopéde, aby som schudol/a?
Základom je strážiť tepovú frekvenciu, venovať sa jazde pravidelne, dodržiavať správne stravovacie návyky a pitný režim, vyhnúť sa nadmernej konzumácii kávy a alkoholu, dopriať si dostatočne dlhý a kvalitný spánok a snažiť sa minimalizovať stres.
Ako často a ako dlho jazdiť na rotopéde, aby som schudol/a?
Ideálne je jazdiť 3-5 krát týždenne, pričom začať môžete s kratšími časovými úsekmi (cca 20-30 minút) a postupne pridávať. Nezabudnite však zohľadniť váš zdravotný stav a výsledky, ktoré chcete dosiahnuť. Nikdy sa neprepínajte a dodržujte odporúčania pre zdravé chudnutie.
Ako je možné, že jazdím na rotopéde a moja váha sa neznížila?
Dôvodov, prečo sa vaša váha neznížila, môže byť mnoho – od nedostatku cvičení cez nevhodné stravovanie, stres a nedostatok spánku až po príliš veľa cvičení. Svoju úlohu môžu hrať aj zažívacie problémy či hormonálne výkyvy (bežné najmä u žien počas celého menštruačného cyklu).
Ďalší dôvod môže byť ten, že sa sústredíte na váhu, ale nemeriate sa – telo stráca tuk a získava svalovú hmotu, tým pádom vyzerá vaša postava lepšie, váha je ale rovnaká.
Čo je lepšie na chudnutie? Rotopéd, alebo beh?
Beh aj jazda na rotopéde patria medzi účinné spôsoby, ako schudnúť. Pokiaľ však máte problémy s kolenami či trpíte extrémnou nadváhou, je pre vás vhodnejší rotopéd, pri používaní ktorého dochádza k nižšiemu zaťažovaniu kĺbov.
Autor článku
Barbora Jašíková
Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.