Test kolieskových korčúľ 2024: Ako vybrať najlepšie kolieskové korčule

Publikácia: 09.06.2023

Športovanie sa pre mnohých z nás stalo nielen odreagovaním, ale aj životným štýlom. Niet divu, pravidelný pohyb istým spôsobom funguje ako prírodné antidepresívum. Zatiaľ čo niekto behá alebo pláva, iný nasadzuje na nohy kolieskové korčule. A práve jazda na kolieskových korčuliach so sebou prináša celý rad výhod – či už ide o posilnenie svalov, alebo zlepšenie celkovej rovnováhy. Aby ste z týchto benefitov mohli ťažiť, je potrebné mať po ruke správne vybavenie. Ako vybrať ideálne a vhodné kolieskové korčule?

Najlepšie kolieskové korčule podľa recenzií a porovnania

Parametrov, ktoré sú potrebné pri kolieskových korčuliach sledovať, je naozaj veľa, preto sme vám výber uľahčili a vybrali tie najlepšie dámske, pánske a detské kolieskové korčule za vás. Pri hľadaní sme kládli dôraz nielen na technické detaily, ale aj na cenu a dôveryhodnosť výrobcu. Nezabudli sme ani na skúsenosti používateľov a názory odborníkov. Ako náš výber dopadol a ktoré kolieskové korčule sú najlepšie?

Fitness kolieskové korčule K2 Alexis 90 Boa

Veľkosť koliesok: 90 mm

Tvrdosť koliesok: 80 A

Rám korčúľ: D.C. Aluminium

Zapínanie korčúľ: BOA® (navíjacie koliesko)

Brzda: Áno

Pokročilé korčuliarky, ktoré si rady dajú do tela na dlhších trasách, ocenia stabilné korčule s väčšími kolieskami, kvalitným odvetrávaním a zaväzovaním, ktoré je možné dotiahnuť aj za jazdy.

Rýchlosť dodávajú korčuliam kolieska s priemerom 90 mm, čo je veľkosť vhodná pre rýchlejšiu jazdu. Zároveň sa kolieska pohybujú skôr pri dolnej hranici tvrdosti, takže dobre tlmia nárazy. Dôkladné odvetrávanie umožňuje mäkká textilná topánka s vystužením v zadnej časti, ktorá poskytuje oporu lýtkam. Pevnosť potom zaisťujú dve pracky – jedna na suchý zips cez priehlavok, druhá klasicky nad členkom. Do korčúľ K2 Alexis 90 Boa sa tak môžete poriadne oprieť a užiť si vašu jazdu.

Posledným benefitom je zaväzovanie, ktoré je riešené lankami, ktoré sa uťahujú cez koliesko. Tento spôsob utiahnutia je veľmi jednoduchý, nepotrebujete k nemu žiadnu silu a topánku tak môžete bez straty stability pokojne doťahovať pri jazde. Na druhú stranu je nutné povedať, že ženám, ktoré majú atypický tvar nohy, nemusia rovnomerné dotiahnutie vyhovovať.

Spokojné používateľky sa zhodujú, že sa jedná o veľmi kvalitné a spoľahlivé korčule. Zo skúseností ďalej vyplýva, že pri korčuliach nie je nutné počítať s nadmerkom – mäkká topánka sa dokonale prispôsobí.

Dámske kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule pre zapálené fitness korčuliarky

Kolieskové korčule K2 Alexis 90 Boa

Zistiť cenu

Klady

  • ľahké zapínanie
  • pevný a ľahký rám
  • dobré odvetrávanie
  • vhodné aj na dlhšie trasy
  • komfortná mäkká topánka

Zápory

  • rovnomerné uťahovanie nemusí vyhovovať každému

Fitness kolieskové korčule K2 Alexis 80 Pro G-Type

Veľkosť koliesok: 80 mm

Tvrdosť koliesok: 80 A

Rám korčúľ: F.B.I.

Zapínanie korčúľ: Rýchlošnúrky

Brzda: Áno

Začínajúci korčuliari sa často sťažujú na únavu a drncanie, a to aj keď sa jedná o hladký asfalt. Rovnaký problém môže postihnúť aj skúsených jazdcov, ktorí jazdia na nerovnom teréne. Oba prípady je možné vyriešiť výberom vhodných korčúľ, respektíve rámu, ktorý dobre tlmí nárazy.

Presne takýto rám majú kolieskové korčule K2 Alexis 80 Pro. Rám F.B.I. (Frame Base Interlocking) je vyrobený z pevného kompozitného materiálu, ktorý absorbuje vibrácie oveľa lepšie ako iné rámy. Vďaka tomu redukuje prenos otrasov z korčule do nohy, čím dochádza k zníženiu únavy. To ocenia nielen začiatočníci, ale aj tí, ktorí nejazdia iba na cyklotrasách s hladkým asfaltom.

Tlmenie nárazov podporí aj mäkšie kolieska s veľkosťou 80 mm, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov alebo rekreačných korčuliarov, ktorí nevyžadujú rýchlu jazdu. Pri korčuľovaní oceníte mäkkú, dobre priedušnú topánku a spevňujúce pracky nad členkom a cez priehlavok.

Začiatočníkom sa možno môže zdať investícia do korčúľ K2 Alexis 80 vyššia, podľa recenzií spokojných korčuliarok sa ale rozhodne oplatí. Ak by ste predsa len radšej cenovo dostupnejší model, pozrite sa nižšie na recenziu korčúľ Zealot Fairlight, ktoré patria medzi najlepšie hodnotené v kategórii do 70 €. 

Dámske kolieskové korčule Najlepšie odpružené kolieskové korčule pre začiatočníčky

K2 Alexis 80 Pro

Zistiť cenu

Klady

  • veľmi dobré odpruženie
  • rýchle zaväzovanie
  • dobré odvetrávanie
  • komfortná mäkká topánka
  • vhodné pre začiatočníkov

Zápory

  • rovnomerné uťahovanie nemusí vyhovovať každému

Fitness kolieskové korčule Zealot Fairlight

Veľkosť koliesok: 80 mm

Tvrdosť koliesok: 82 A

Rám korčúľ: Kompozit

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno

Začiatočníkom by sme rozhodne odporučili kvalitné a dobre odpružené korčule, napríklad K2 Alexis 80 Pro. Nie každý si však takú investíciu môže dovoliť, preto sme sa rozhodli do nášho výberu zaradiť aj korčule Zealot Fairlight, ktoré síce nijako nevynikajú v materiálovom prevedení, avšak sú finančne dostupné pre každého, kto chce začať korčuľovať.

Nesústredili sme sa iba na cenu – inline korčule Zealot Fairlight majú veľmi dobré hodnotenie od zákazníkov a vo svojej kategórii získali tiež cenu Produkt roku 2022, z čoho je zrejmé, že aj lacné kolieskové korčule môžu dobre slúžiť potrebám začiatočníkov.

Kolieska sú veľké 80 mm, čo je ideálne pre začiatočníkov, ktorí nepotrebujú super rýchle korčule. Tvrdosť 82 A je stále skôr na spodnej hranici – kolieska sú skôr mäkšie a dobre tak tlmia nárazy. Zaväzovanie na klasické šnúrky je síce fyzicky náročnejšie, zároveň však umožní dobré prispôsobenie topánky aj pre atypické chodidlá.

Dámske kolieskové korčule Najlepšie lacné kolieskové korčule pre začiatočníčky

Zealot FAIRLIGHT Dámske kolieskové korčule, čierna, veľkosť

Zistiť cenu

Klady

  • nízka cena
  • pohodlná topánka
  • produkt roku 2022

Zápory

  • nevhodné pre pokročilých, dlhšiu jazdu a náročnejší terén

Fitness kolieskové korčule Tempish Wenox Top Lady

Veľkosť koliesok: 100 mm

Tvrdosť koliesok: 85 A

Rám korčúľ: Hliníková zliatina

Zapínanie korčúľ: Tempish Lacing (navíjacie koliesko)

Brzda: Áno

Pokročilé korčuliarky, ktoré si rady užívajú rýchlu jazdu na dlhých chodníkoch, nadchnú korčule Tempish Wenox Top Lady, ktoré sú na tento účel ako stvorené.

K rýchlej jazde na dlhých tratiach ich predurčujú veľké tvrdšie SHR kolieska (Super High Rebound urethane = vysoko pružné kolieska umožňujúce lepší prenos energie pri odraze), ktoré sú iba 3, vďaka čomu je možné použiť kratší rám a zachovať tak obratnosť a veľmi dobrú manipulovateľnosť. Môžete sa tak oddávať rýchlej jazde bez obáv z toho, že by ste nevytočili zákrutu.

K rýchlosti jazdy prispievajú tiež ložiská ABEC 9, čo znamená nízky valivý odpor, ku komfortu potom špeciálne polstrovanie pre dámske chodidlá a odvetrávanie cez podošvu. Poriadny odraz zvládnete vďaka vystuženiu lýtka a spevňujúcim prackám nad členkom a cez priehlavok. Utiahnutie korčúľ a prípadné dotiahnutie zvládnete ľahko aj za jazdy vďaka navíjaciemu koliesku. 

Pomyselnou bodkou za všetkými parametrami je fakt, že výrobca myslel tiež na bezpečnosť a korčule vybavil reflexnými prvkami, ktoré oceníte za šera či v horšom počasí.

Tempish Wenox Top Lady GOLD
Dámske kolieskové korčule Najlepšie trojkolieskové korčule pre milovníčky rýchlej jazdy

Tempish Wenox Top Lady GOLD

Vypredané

Klady

  • rýchla jazda
  • obratnosť a ľahká manipulovateľnosť
  • ľahké uťahovanie
  • reflexné prvky
  • atraktívny design
  • odvetrávanie cez podrážku
  • polstrovanie pre dámsku nohu
  • vysoko kvalitné kolieska Super Hi-Rebound (SHR)
  • dobrá opora lýtka

Zápory

  • rovnomerné uťahovanie nemusí vyhovovať každému

Trekové kolieskové korčule Impala Cynthia Rowley

Veľkosť koliesok: 58 mm

Tvrdosť koliesok: 82 A

Základná doska: Hliníková zliatina

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno

Jazda na korčuliach nemusí byť len drina za účelom chudnutia, môže to byť aj poriadna zábava! Napríklad keď si zaobstaráte štýlové retro kolieskové korčule navrhnuté módnou návrhárkou Cynthia Rowley, ktorej krédom je „móda je dobrodružstvo“. Krásny dizajn však nie je jediným benefitom – ak vám záleží na udržateľnosti a etickej móde, oceníte fakt, že značka Impala presne tieto hodnoty vyznáva a korčule sú vegánskym produktom schváleným organizáciou PETA.

Ak sa pozrieme na vlastnosti, zistíme, že vzhľadom na konštrukciu ide o stabilné korčule s polstrovaným jazykom a límcom, ktoré prispievajú ku komfortu pri jazde. Korčule sú tiež vodoodolné, takže vás udržia v suchu, aj keď vás zastihne prehánka alebo vojdete do kaluže – zároveň však treba spomenúť, že priedušnosť a odvetrávanie sú výrazne horšie ako u korčúľ s mäkkou textilnou topánkou.

Vzhľadom k vyššie uvedenému je jasné, že nejde o korčule na rýchlu akčnú jazdu ani na dlhé vzdialenosti, pokiaľ však hľadáte stabilné kolieskové korčule pre rekreačné korčuľovanie v krásnom dizajne, budete spokojní rovnako ako všetci tí, ktorí ich vo svojich recenziách chvália.

Dámske kolieskové korčule Najlepšie trekové korčule pre štýlové korčuliarky

Impala Roller Skates Dvojradové korčule Cynthia Rowley Floral

Zistiť cenu

Klady

  • štýlový vzhľad
  • veľmi dobrá stabilita
  • vegánsky produkt
  • polstrovaný golier a jazyk
  • vodoodolné

Zápory

  • nutné privyknúť odlišnému štýlu brzdenia
  • horšia priedušnosť

Fitness kolieskové korčule K2 F.I.T. 90 BOA

Veľkosť koliesok: 90 mm

Tvrdosť koliesok: 83 A

Rám korčúľ: D.C. Aluminium

Zapínanie korčúľ: BOA® (navíjacie koliesko)

Brzda: Áno

Pokročilí korčuliari milujúci svižnú dynamickú jazdu potrebujú korčule, ktoré ich podržia aj pri intenzívnych odrazoch – presne ako K2 F.I.T. 90 BOA.

Kolieskové korčule od špecialistu K2 majú väčšie a tvrdšie kolieska usadené v pevnom a zároveň ľahkom ráme z liateho hliníka, vďaka čomu je možné vyvinúť vyššiu rýchlosť pri zachovaní stability. Pri dynamických odrazoch vás podporí zadné vystuženie lýtok a spevňujúce pracky cez priehlavok a členok. Výborné jazdné vlastnosti podporujú aj ložiská ILQ 7 z dielne TwinCam.

Topánka je vyrobená z mäkkého priedušného materiálu, ktorý je komfortný, dobre sa prispôsobí nohe a zároveň dobre vetrá. Posledným z benefitov je zapínanie na uťahovacie koliesko, vďaka ktorému ste nielen rýchlo pripravení na jazdu, ale taktiež môžete topánku pohodlne doťahovať počas jazdy.

Užívatelia sa zhodujú na tom, že sa jedná o veľmi pohodlné korčule, na ktorých je jazda jednoduchá a nenáročná. Podľa skúseností zákazníkov nie je potrebné počítať s nadmerkom, topánka sa po pár jazdách prispôsobí chodidlu.

Ak si chcete dopriať slušné a rýchle korčule, ale váš rozpočet je obmedzenejší, odporúčame kolieskové korčule Tempish Ezza 90.

Pánske kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule pre dynamickú jazdu

K2 F.I.T. 90 BOA Pánske kolieskové korčule

Zistiť cenu

Klady

  • ľahké zapínanie a doťahovanie
  • pevný a ľahký hliníkový rám
  • opora lýtka
  • spevnenie cez priehlavok a členok
  • priedušnosť
  • rýchla a svižná jazda

Zápory

  • rovnomerné uťahovanie nemusí vyhovovať každému

Fitness kolieskové korčule Tempish WOX

Veľkosť koliesok: 84 mm

Tvrdosť koliesok: 85 A

Rám korčúľ: Hliník

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno

Kolieskové korčule Tempish Wox boli navrhnuté tak, aby vyhoveli potrebám začiatočníkov aj pokročilejších korčuliarov a zároveň boli finančne dostupné.

Priaznivá cena bolo docielená vynechaním vychytávok typu zaväzovanie na koliesko. Korčule majú klasické šnúrky, čo však nemusí byť nevýhodou, zvlášť pre tých, ktorí potrebujú tvar korčule prispôsobiť atypickejšiemu tvaru nohy.

Čo sa týka ostatných prvkov, zostala zachovaná kvalita a precízne spracovanie, ktoré je možné nájsť vo vyšších produktových radách značky Tempish. Mäkká topánka sa skvele prispôsobí nohe a zároveň dobre odvetráva, vnútornú vložku je možné ľahko vybrať a umyť.

Kolieska sú svojou veľkosťou a tvrdosťou akýmsi zlatým stredom, ktorý umožňuje celkom svižnú jazdu a zároveň dobré tlmenie otrasov. Ložiská koliesok sú triedy ABEC 7, čo sa blíži hornej hranici stupňa valivého odporu, tzn. že korčule sú pekne svižné, aj keď sú kolieska skôr stredné ako veľké. Pri odrazoch podrží a stabilitu zaistí vystuženie päty a lýtka spoločne so spevňujúcimi pásikmi cez priehlavok a členok.

Vzhľadom k vyššie uvedenému sa jedná o kolieskové korčule v skvelom pomere kvality a ceny, o čom svedčí aj hodnotenie zákazníkov, ktorí si najviac pochvaľujú precízne spracovanie, pohodlie pri jazde a trvanlivosť.

Tempish Wox
Pánske kolieskové korčule Najlepšie lacné kolieskové korčule pre začiatočníkov aj pokročilých

Tempish Wox

Vypredané

Klady

  • univerzálny pre začiatočníkov i pokročilých
  • spevnenie päty a lýtka
  • dobré odvetrávanie
  • pomer kvalita verzus cena

Zápory

  • nenašli sme

Fitness kolieskové korčule Tempish Ezza 90

Veľkosť koliesok: 90 mm

Tvrdosť koliesok: 85 A

Rám korčúľ: Hliník

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno (odnímateľná)

Inline korčule Tempish Ezza 90 sú veľmi dobrou alternatívou pre tých, ktorí si chcú užiť poriadne svižnú jazdu, avšak nemôžu alebo nechcú investovať do vysoko kvalitných, zato však drahších korčúľ, ako sú napríklad kolieskové korčule K2 F.I.T. 90 Boa.

Výrobca pri korčuliach Ezza 90 ušetril na zaväzovaní, ktoré je riešené starými dobrými šnúrkami, materiály a technológie však neoklamal. Väčšie SHR kolieska s tvrdosťou 85 A zaisťujú rýchlosť jazdy, efektívny prenos sily pri odraze, kvalitné tlmenie nárazov a zvýšenú trvanlivosť. K rýchlosti prispievajú tiež ložiská ABEC 9, ktoré majú minimálny valivý odpor.

Stabilitu pri svižnejšej jazde zabezpečuje hliníkový podvozok vyrobený CNC technológiou, ktorý je ku skeletu pripevnený centrálnymi skrutkami, ktoré umožňujú jeho otáčanie mimo os. Tým je zaistené ideálne prispôsobenie podľa štýlu korčuľovania a rôzne anatomické stavby nohy užívateľa vpredu aj vzadu. Ak ste začiatočníci, oceníte odnímateľnú brzdu, ktorá je vystužená skleným vláknom, vďaka čomu vydrží dlhšie.

K ďalším štandardom patrí mäkká dobre odvetraná topánka, vystuženie lýtka a päty, upevňovacie pracky a vložka vyrobená technológiou Hot Press Seamless Cover, tzn. bez prešívania.

Vyššie uvedené, spoločne s recenziami zákazníkov, ktorí si najviac chvália pohodlie, potvrdzuje, že aj za prijateľnú cenu môžete získať veľmi kvalitné korčule pre rýchlejšie alebo dlhšie korčuľovanie.

Tempish Ezza 90
Pánske kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule na rýchlu jazdu za dostupnú cenu

Tempish Ezza 90

Vypredané

Klady

  • rýchla jazda
  • vystuženie päty a lýtok
  • dobré odvetrávanie
  • vhodné na dlhšie trasy
  • ľahký a pevný rám
  • pomer kvalita verzus cena

Zápory

  • uťahovanie na šnúrky

Fitness kolieskové korčule Fila Legacy Pro 100

Veľkosť koliesok: 100 mm

Tvrdosť koliesok: 84 A

Rám korčúľ: Hliník

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno

Kolieskové korčule FILA Legacy Pro 100 sú určené na rekreačnú a športovú jazdu s dôrazom na výkon a pohodlie.

K dynamickej jazde predurčuje korčule FILA pevný a odolný hliníkový rám, ktorý poskytuje stabilitu počas jazdy, a kvalitné kolieska veľkosti 100 mm s tvrdosťou 84 A s ložiskami ABEC 7, ktoré majú nízky valivý odpor, čím umožňujú hladký a rýchly pohyb. Aby bol pohyb rýchly a zároveň sa vám s korčulami lepšie manipulovalo, sú kolieska iba tri, vďaka čomu je možné použiť kratší rám, ktorý sa ľahšie ovláda. Nemusíte sa tak báť, že by ste pri vyššej rýchlosti nevytočili zákrutu.

Keďže sú korčule určené pre akčnejšiu a dlhú jazdu, sú vybavené systémami SoftWear a AirFlow. Prvý spomínaný sa týka topánky a zabraňuje opuchom a preťažovaniu v oblasti priehlavku, druhý zaisťuje ventiláciu, ktorá udrží vaše nohy v suchu.

Na záver poteší veľmi vydarený dizajn a cena, ktorá je vzhľadom na kvalitu prevedenia korčúľ naozaj priaznivá.

Pánske kolieskové korčule Najlepšie ľahko ovládateľné trojkolieskové korčule

FILA SKATES-LEGACY PRO 100

Zistiť cenu
SKLADOM
139,99 €
Do obchodu
SKLADOM
4 399 Kč
Do obchodu

Klady

  • rýchla jazda
  • ľahká manipulovateľnosť
  • vetrací systém Air Flow
  • pohodlná topánka SoftWear
  • ideálna na dlhé trate
  • pomer kvalita verzus cena

Zápory

  • nevhodné pre začiatočníkov

Nordic/off-road kolieskové korčule Powerslide XC Trainer 150

Kolesá korčúľ: Powerslide CST Pro air 150mm 6,3 Bar

Rám korčúľ: Powerslide XC Trail Al

Skelet: Powerslide s prídavkom sklolaminátu

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno, lýtková

Kolieskové korčule Powerslide XC Trainer 150 sú viacúčelové korčule pre off-road a dobrodružné jazdy a ako také nadchnú všetkých milovníkov poriadneho adrenalínu – a tiež tých, ktorí radi vyčnievajú z davu a neboja sa extravagancie.

Na použitie na korčuľovanie v teréne je potrebná úplne odlišná konštrukcia, než akú majú fitness korčule. Korčule XC Trainer 150 tak majú pevný dvojdielny lisovaný rám z hliníka, ktorý je schopný zvládnuť náročné terény, vzduchové pneumatiky veľkosti 150 mm, s ktorými hravo prekonáte každú prekážku, ložiská Wicked Rustproof, gumovú stielku pod pätou na odpruženie, a anatomicky tvarovanú tvrdú topánku, ktorá je odolná voči nárazom a zároveň pohodlná.

Akonáhle bude pri vašej dobrodružnej jazde potrebné zastaviť, oceníte brzdu do extrémnych podmienok, ktorá vás nezradí ani pri daždi.

Pánske kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule do terénu

Kolieskové korčule Powerslide XC Trainer 150

Zistiť cenu

Klady

  • vhodné do náročného terénu
  • pevný lisovaný rám
  • ložiská Wicked Rustproof
  • odpruženie pod pätou
  • anatomicky tvarovaná odolná topánka
  • atraktívny design
  • brzda vhodná do dažďa
  • ideálne pre milovníkov adrenalínu

Zápory

  • vyššia cena

Nastaviteľné kolieskové korčule Tempish Gokid Girl

Veľkosť koliesok: 64, 70, 72 mm (podľa veľkosti)

Tvrdosť koliesok: 82 A

Rám korčúľ: PP HI Impact (polypropylénový plast odolný voči nárazom)

Zapínanie korčúľ: Pracka + pásiky na suchý zips

Brzda: Áno

Kolieskové korčule Tempish Gokid Girl sa budú páčiť všetkým malým korčuliarkam, dostupné sú ale aj v modrej farbe pre chlapcov.

Medzi ich hlavné výhody patrí ľahká zmena veľkosti (4 rôzne stupne), anatomicky tvarovaný skelet a topánočka alebo rýchloschnúca výstelka. Opomenúť nemožno ani vystuženie lýtka, ktoré poskytuje oporu pri odrazoch. Veľkosť koliesok sa odvíja od veľkosti korčule, čím je rýchlosť prispôsobená veku, pre ktorý sú korčule určené.

Rýchle a pohodlné zapínanie na suchý zips (2 pracky cez priehlavok, pracka cez členok je štandardná plastová) zvládnu aj deti, ktoré si ešte neporadia so šnúrkami. Na druhú stranu máme isté obavy, že sa suchý zips časom ošúcha a doťahovanie korčúľ nebude také dôkladné.

Páči sa nám, že výrobca myslel na bezpečnosť detí a na zadnú časť korčúľ umiestnil reflexné prvky. Naopak sa nám príliš nepáči plastový rám, ten je však pri detských korčuliach v tejto cenovej kategórii štandardom.

Tempish Gokid Girl
Detské kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule pre začiatočníkov

Tempish Gokid Girl

Vypredané

Klady

  • reflexné prvky
  • ľahká zmena veľkosti
  • anatomická výstelka
  • rýchle zapínanie na suchý zips
  • opora lýtka a päty

Zápory

  • plastový rám

Nastaviteľné kolieskové korčule K2 Raider Pro

Veľkosť koliesok: 72 mm (veľkosť M a L)

Tvrdosť koliesok: 80 A

Rám korčúľ: F.B.I.

Zapínanie korčúľ: Rýchlošnúrky 

Brzda: Áno

Akonáhle začnú byť deti v korčuľovaní zdatnejšie, môžete ich pokojne začať brať na dlhšie vychádzky, k čomu sú samozrejme potrebné kvalitnejšie korčule – presne ako K2 Raider Pro, ktoré sa svojou kvalitou vyrovnajú korčuliam pre dospelých.

Jedným z najzásadnejších rozdielov oproti lacnejším detským inline korčuliam, ktoré majú väčšinou plastový rám, je rám F.B.I, ktorý je z pevného kompozitného materiálu, čo znamená, že absorbuje vibrácie výrazne lepšie ako ostatné rámy. Jazda je tak pohodlnejšia a dieťa nebude unavené ani pri dlhšej jazde. Väčšie a tvrdšie kolieska zároveň umožňujú svižnejšiu jazdu, spevnenie zadnej časti zase pomôže pri odrazoch.

K ďalším benefitom patrí rýchle zapínanie a uťahovanie, priedušný materiál, možnosť výmeny koliesok za väčšie, nastavenie v rozsahu 5 veľkostí a nosnosť až 100 kg. Vďaka posledným dvom uvedeným sú korčule použiteľné na celkom dlho a vhodné aj pre väčšie deti, čo môže byť okrem kvality a pohodlia ďalším dôvodom, prečo investovať do lepších korčúľ.

K2 Raider Pro
Detské kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule pre pokročilejšie deti

K2 Raider Pro

Vypredané

Klady

  • nadštandardné tlmenie nárazov
  • ľahké zaväzovanie
  • dobré odvetrávanie
  • podpora lýtka
  • spevnenie cez priehlavok a členok
  • nastavenie v rozsahu 5 veľkostí
  • nosnosť 100 kg
  • vhodné aj na dlhšie výlety

Zápory

  • vyššia cena

CRIVIT Detské kolieskové korčule

Veľkosť koliesok: 58 mm

Tvrdosť koliesok: Neuvedené

Rám korčúľ: Neuvedené

Zapínanie korčúľ: Šnúrky

Brzda: Áno, predné

Kolieskové korčule Lidl Crivit nemajú rovnakú úroveň výkonu a kvality ako korčule od profesionálnych značiek, napriek tomu sme ich do výberu zaradili. Sú totiž cenovo dostupnou voľbou pre rekreačné korčuľovanie, začiatočníkov a malé deti.

Pre deti býva veľmi dôležitý pekný vzhľad, čo korčule z obchodného reťazca Lidl spĺňajú na jedničku a najmä chlapci z nich budú nadšení. Pokiaľ teda pátrate po lacných korčuliach, ktoré zaistia občasnú zábavu, budete vy aj vaše dieťa spokojní.

Detské kolieskové korčule Najlepšie kolieskové korčule pre nenáročnú jazdu

CRIVIT Detské kolieskové korčule

Zistiť cenu

Klady

  • nízka cena
  • stabilita
  • pekný vzhľad

Zápory

  • len na nenáročné korčulovanie

Ako vybrať kolieskové korčule?

Rovnako ako pri výbere iných športových pomôcok, aj pri kolieskových korčuliach platí, že rozhodujúce sú odpovede na nasledujúce otázky:

✅Aké sú skúsenosti korčuliara?

✅Ako často budete kolieskové korčule používať?

✅Kto bude kolieskové korčule používať?

✅Kde a ako budete kolieskové korčule používať (fitness, dlhšie výlety, cesty, korčuliarske chodníky)?

Skúsenosti

Najmä nad skúsenosťami máme tendenciu len mávnuť rukou, ale práve tie sú veľmi dôležité. Zatiaľ čo začiatočníci by mali voliť menšie a mäkké kolieska, pretože sa ľahko ovládajú a sú vhodnejšie pre pomalšiu jazdu, pokročilí jazdci si môžu dovoliť korčule s tvrdšími kolieskami. Svoju jazdu totiž lepšie ovládajú a pravdepodobne zvládajú aj pohyb na rôznych typoch terénu. 

Ako vybrať kolieskové korčule
zdroj: Depositphotos

Frekvencia používania

Najlepšie kolieskové korčule vyberiete aj tak, že si zodpoviete, ako často ich vlastne budete používať. Bude to len občas, alebo ste sa rozhodli ich používať pravidelne? V závislosti od rozhodnutia sa vám bude ľahšie vyberať konkrétny typ korčúľ. Pre občasné korčuľovanie nie je nutné kupovať profesionálny typ, hravo vám postačí aj lacnejší model.

Dámske, pánske alebo detské korčule

Ďalšou otázkou, ktorú si treba položiť pred zaobstaraním nového športového parťáka, je, pre koho budú korčule určené. Hľadáte:

Od toho sa budú odvíjať ďalšie parametre, a to konkrétne veľkosť topánky, tvarovanie, prípadne aj hmotnosť korčúľ. Dámske modely sú obvykle ľahšie a hlavne užšie ako tie pánske, požičiavať si korčule od partnera tak nie je z hľadiska komfortu ani jazdných vlastností príliš dobrý nápad. 

Typ korčúľ

Keď si vyberáte futbalovú loptu alebo bicykel, tiež sa pred vami otvára niekoľko možností. Pri kolieskových korčuliach platí to isté. A nezáleží na tom, či hľadáte kolieskové korčule pre najmenších alebo dvojradové kolieskové korčule. Pred obstaraním sa oplatí informovať o tom, v čom sa jednotlivé typy líšia. 

Fitness inline korčule

Medzi vôbec najpoužívanejšie a najuniverzálnejšie kolieskové korčule patria fitness korčule. Typické sú pre nich mäkšie kolieska a mäkká textilná topánka. Určené sú najmä na rekreačnú jazdu a športové korčuľovanie na cyklotrasách. Fitness korčule sa delia na dva typy:

  • Rekreačné fitness korčule: Kolieska 80–84 mm, plastový alebo hliníkový rám, pomalšia a obratnejšia jazda, ideálna pre začiatočníkov.
  • Športové fitness korčule: Kolieska 90–100 mm, hliníkový rám, rýchlejšie, menej obratné, ideálne na rýchlejšiu jazdu a pokročilejších korčuliarov. 

Mestské korčule / Freestyle korčule

Korčule s pevnou topánkou a menšími kolieskami (76–84 mm) majú veľmi dobrú akceleráciu, sú obratné a odolné a veľmi dobre prenášajú energiu. Primárne sú tak určené na rôzne triky (jazda pozadu, slalom, skoky a pod.), možno ich ale použiť aj ako fitness korčule na cyklotrasy alebo jazdu po meste, korčule do skateparku alebo korčule simulujúce hokejové korčuľovanie. Keďže sú pevné a stabilné, hodia sa tiež pre začiatočníkov, pozor ale na to, že nemajú brzdu.

Freestyle korčule sa delia na dva typy:

  • Freestyle urban: Jazda po meste, jazda pozadu, prekonávanie prekážok, splavovanie schodov a pod.
  • Freestyle slalom: Na tanečné kreácie alebo slalom. 

Závodné inline korčule / Speed korčule

Pretekárske kolieskové korčule alebo Speed korčule sú určené pre veľmi rýchlu jazdu alebo na závody. Typické sú pre nich veľké tvrdé kolieska (100–125 mm) na dlhom ráme, nižšia tvrdá topánka s minimálnym polstrovaním alebo možnosť tepelného dotvarovania skeletu. Tuhá konštrukcia spoločne s priľnavou topánkou (závodné korčule by mali sedieť naozaj na milimeter presne) umožňuje skvelý prenos sily a tým aj vyvinutie veľkej rýchlosti.

Pri rýchlej jazde však do hry vstupuje horšia ovládateľnosť, navyše treba mať na pamäti, že závodné korčule nemajú brzdu. Ak sa rozhodnete si ich zaobstarať, mali by ste byť v jazde na korčuliach už naozaj zdatní. 

Trekové retro korčule / Quad korčule

Za zmienku stoja aj trekové korčule, nazývané tiež Quad, ktoré nemajú kolieska klasicky za sebou, ale naopak ich majú vedľa seba. Vybavia sa vám iste vo chvíli, keď si spomeniete na kultový seriál Priatelia a diel, v ktorom je Monika servírkou v nemenovanom podniku, kde sa práve na korčuliach jazdí.

Ich hlavným benefitom je ľahká ovládateľnosť, čo umožňuje jazdcovi skúšať pri jazde rôzne triky. Otáčky, tancovanie - to všetko je možné. Len dlhšie prechádzky môžu byť trochu problematické.

Trekové korčule sa vyrábajú vo verzii s nižšou členkovou topánkou, ktorá je určená pre pokročilých korčuliarov, jam skating alebo roller derby, alebo s vysokou topánkou pre krasojazdu, rekreačné korčuľovanie alebo rôzne triky. 

Ďalšie typy kolieskových korčúľ 

  • Inline hokejové korčule: Jedná sa o obľúbený doplnok hokejistov v rámci letnej prípravy.
  • Aggressive inline korčule: Ťažké a pevné korčule s malými kolieskami (55–60 mm) vhodné na skoky na rampách, zábradliach a do skateparkov.
  • Semi-race korčule: Korčule stojace niekde medzi fitness a speed korčulami majú veľké kolieska (100–125 mm), častejšie sú bez brzdy ako s ňou, topánky môžu byť rôzne podľa konkrétneho typu. Určené na dlhé trate a rýchlu jazdu.
  • Nordic/off-road/terénne korčule: Korčule s nafukovacími kolieskami veľkosti nad 125 mm sú určené do náročnejšieho terénu mimo cyklotrasy. Jazdí sa na nich s paličkami podobne ako na bežkách.

Veľkosť

Ako si vybrať veľkosť kolieskových korčúľ? Odpoveď nie je úplne jednoznačná, záleží totiž na type korčúľ a účele používania. Pokiaľ však pominieme špeciálne korčule, napríklad závodné, ktoré treba mať naozaj natesno, možno všeobecne povedať, že pre pevnejšie korčule je ideálny nadmerok 0,5 až 1 cm. Noha totiž počas korčuľovania natečie, a tak treba mať v korčuliach viac miesta.

Rezervu ale zase netreba preháňať, veľký nadmerok by naopak spôsoboval nepohodlie a horšiu manipuláciu s korčuľou. Pri korčuliach s mäkkou topánkou (Soft Boot) nie je rezerva vždy nutná, korčule sa väčšinou po pár jazdách prispôsobia tvaru chodidla.

Konštrukcia topánky

Pre laika je určite jednoduchšie vyberať korčule podľa typu - fitness, freestyle, trekové a pod. Avšak aj znalosť typov konštrukcií topánky sa vám môže hodiť. Aké tri hlavné konštrukcie topánok korčúľ teda rozlišujeme?

Soft boot

Mäkká a poddajná topánka usadená do spevňujúcej konštrukcie. Horná časť sa môže flexibilne pohybovať, preto sa hodí najmä na rekreačné a kondičné fitness korčuľovanie, kde ponúka pohodlie na úkor rýchlosti. Dôležité je vyberať korčule z kvalitných materiálov, ktoré vám poskytnú dostatočnú stabilitu a podporu.

Výhody

  • jednoduché zaväzovanie
  • pohodlie
  • lepší odvod vlhkosti a odvetrávanie
  • ľahšie sa prispôsobí tvaru nohy

Nevýhody

  • horšia stabilita
  • nižšia citlivosť
  • horšie prenášanie sily
  • nevhodné pre väčšie kolieska

Hard boot

Tvrdý skelet ponúka vynikajúcu oporu, stabilitu, prenos sily a odolnosť, pri lepších typoch je možné tepelne dotvarovať vnútornú topánku. Do korčúľ s tvrdou topánkou sa skrátka môžete poriadne oprieť, vďaka čomu sa najviac používajú na freestyle, aggressive alebo off-road. Zároveň sú vhodné pre ťažších korčuliarov alebo začiatočníkov, ktorým poskytnú potrebnú stabilitu – pozor však na to, že nemávajú brzdu. Korčule s tvrdou topánkou je možné využiť aj na rekreačné či fitness korčuľovanie v prípadoch, keď potrebujete lepšiu oporu členku.

O pohodlie sa báť nemusíte, pokiaľ si vyberiete kvalitné Hard boot korčule a vyhovujúci tvar skeletu, bude jazda komfortná, a to pokojne aj pri celodennom jazdení.

Výhody

  • stabilita a opora
  • citlivé ovládanie a obratnosť
  • odolnosť a možnosť výmeny dielcov
  • výborný prenos sily
  • rýchlosť a odraz

Nevýhody

  • vyššia hmotnosť
  • nutný dôkladnejší výber, aby topánka dobre sedela
  • horšie odvetrávanie (nemusí platiť vždy, záleží na konkrétnej topánke)

Hybrid boot

Bočná a predná časť topánky je spevnená, čím je – v porovnaní so Soft boot – zaistená vyššia stabilita, citlivosť a lepší prenos sily. Oproti Hard boot sa zase lepšie zaväzujú a majú krajší dizajn, sú ale menej odolné a majú obmedzenejšie možnosti výmeny dielov. Zjednodušene tak možno povedať, že Hybrid boot sú kombináciou Hard a Soft boot, pričom z každého si berú svoje negatíva a pozitíva. Najviac sa využívajú na športové, kondičné, výkonnostné, freestyle, aggressive alebo závodné korčuľovanie.

Výhody

  • stabilita a opora
  • obratnosť a citlivé ovládanie
  • dobré prenášanie sily
  • relatívne nízka váha

Nevýhody

  • nutný dôkladnejší výber, aby topánka dobre sedela
  • vyššia cena
  • väčšie riziko otlakov
  • nižšia odolnosť

Rám

Rám priamo ovplyvňuje rýchlosť, obratnosť, stabilitu, tlmenie nárazov a ďalšie vlastnosti kolieskových korčúľ, preto je pri ňom nutné sledovať nasledujúce parametre.

Materiál

Rám kolieskových korčúľ môže byť:

  • Plastový rám: Lacný rám s nízkou hmotnosťou a veľmi dobrým tlmením nárazov sa používa najmä pri fitness korčuliach pre začiatočníkov alebo pri aggressive korčuliach, kde je vystužený. Jeho nevýhodou je nízka tuhosť, avšak plast nemusí nutne znamenať, že sa jedná o nekvalitný rám – plast pri drahších korčuliach môže byť pokojne lepší ako kov pri lacných korčuliach.
  • Kovový rám: Býva najčastejšie vyrobený zo zliatiny hliníka, pričom vlastnosti rámu sú dané tým, z čoho je konkrétna zliatina zložená. Pri lacnejších korčuliach je kovový rám väčšinou zliatinou mäkkých kovov, pri drahších korčuliach sa dá stretnúť s pevnejšími zliatinami, napríklad Aircraft aluminium, ktorý sa používa v letectve. Kov teda automaticky neznamená lepšiu kvalitu, vždy je potrebné skontrolovať zloženie.
  • Karbónový rám: Najväčšou výhodou karbónu je nízka váha, používa sa preto najmä na závodné a freestylové korčule. V porovnaní s kovovým rámom z pevnejších zliatin má nižšiu nosnosť a tuhosť.
  • Rám z magnézia (horčíka): Je ľahký, bohužiaľ však krehkejší a s nižšou nosnosťou. Rovnako ako pri kovovom ráme závisia jeho vlastnosti na konkrétnej zliatine.

Dĺžka

Dĺžka rámu kolieskových korčúľ ovplyvňuje rýchlosť a stabilitu a je priamo úmerná veľkosti koliesok – čím väčšie kolieska, tým väčší rám. Rýchlosť, obratnosť a stabilitu kolieskových korčúľ ovplyvňujú ešte ďalšie parametre, napríklad tuhosť rámu či topánky, všeobecne však možno povedať, že:

  • Krátky rám: Je ľahko ovládateľný, pri vyššej rýchlosti však menej stabilný.
  • Dlhý rám: Je stabilnejší pri vysokej rýchlosti, ovládateľnosť je však horšia.

Upevnenie

Rám kolieskových korčúľ môže byť k topánke upevnený dvoma spôsobmi:

  • Nity: Hlavnou výhodou nitovaného rámu je nízka váha, nevýhodou je nižšia tuhosť a nemožnosť nastavenia pozície voči topánke. Najčastejšie sa používa pri fitness korčuliach na rekreačné a kondičné korčuľovanie.
  • Skrutky: Skrutkovaný rám je tuhší a umožňuje presné nastavenie voči topánke. Používa sa u drahších športových, závodných, freestyle alebo aggressive korčúľ. Možno ho nájsť aj pri lacnejších korčuliach, tu však býva kombinovaný s rámom horšej kvality, čím sa benefity skrutkovaného uchytenia znižujú.

Nastavenia

Nastavenie pozície rámu voči topánke slúži s vyššie uvedeným spôsobom uchytenia. Možnosť nastavenia majú výhradne korčule so skrutkovaným rámom vo vyšších cenových kategóriách. Štandardom je predozadné a bočné nastavenie, pri niektorých závodných modeloch je možné pomocou špeciálnych klínkov nastavovať aj uhol.

Pokročilé možnosti nastavenia rámu sa týkajú vyšších typov korčúľ určených na závody, tréningy a pod. Ak si kupujete korčule pre kondičné a rekreačné korčuľovanie, s nastavovaním sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaoberať nebudete.

Tuhosť

Tuhosť rámu kolieskových korčúľ je vlastnosť vychádzajúca z použitých materiálov, spôsobu uchytenia k topánke a celkového technického riešenia. Tuhší rám je nutnosťou pre rýchlu jazdu až agresívnu jazdu alebo rôzne triky - jednoducho všade tam, kde je nutná veľmi dobrá stabilita, prenos energie pri odraze a vyššia nosnosť a odolnosť.

Pokiaľ teda kupujete inline korčule pre bežné korčuľovanie, tzn. väčšinou fitness korčule, rám s nižšou tuhosťou pre vás bude dostačujúce. Jedinou výnimkou sú prípady, keď majú kolieskové korčule slúžiť osobám s vyššou hmotnosťou, tu sa oplatí zaobstarať tuhší rám.

Kolieska

Kolieska sú kľúčové pre jazdné vlastnosti korčúľ. Najčastejšie u nich riešime tvrdosť, veľkosť, počet a materiál, pri korčuliach na špecifické účely (napr. závodné) potom ešte ďalšie parametre. Poďme sa teda podrobnejšie pozrieť na to, čo všetko by ste o kolieskach mali vedieť pred tým, než sa pustíte do nákupu.

Tvrdosť

Tvrdosť koliesok sa udáva v kombinácii číslo + písmeno, napríklad 83 A, pričom platí, že:

  • Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie, pomalšie sa opotrebovávajú, ale horšie priľnú k povrchu a tlmia nerovnosti.
  • Mäkšie kolieska sú pomalšie, rýchlejšie sa opotrebovávajú, ale lepšie priľnú k povrchu a tlmia nerovnosti.

Stupnica tvrdosti začína na 74 A (namäkšia) a končí na 100 A (najtvrdšia). Pre fitness korčule, ktoré patria medzi najviac používané, sa používajú kolieska tvrdosti 80-87 A.

Veľkosť

Veľkosť koliesok je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rýchlosť korčúľ. Platí, že:

  • Väčšie kolieska majú dlhší rám a vyššie ťažisko. Dosiahnete s nimi vysoké rýchlosti, sú však menej stabilné a horšie ovládateľné.
  • Menšie kolieska majú kratší rám a nižšie ťažisko, sú stabilnejšie a lepšie ovládateľné, rýchlosť je ale nižšia.

A akú veľkosť koliesok teda zvoliť? V závislosti na vašich schopnostiach a účele používania si môžete vybrať kolieska:

  • Menej ako 80 mm: Pri fitness korčuliach pre dospelých sa dnes už takmer nepoužívajú a pokiaľ áno, jedná sa o najlacnejšie modely pre úplných začiatočníkov, prípadne špeciálne korčule (inline hokej, freestyle).
  • 80 mm: Základné modely fitness korčúľ pre začiatočníkov a rekreačných korčuliarov.
  • 84 mm: Stredné modely fitness korčúľ pre začiatočníkov až stredne pokročilých.
  • 90 mm: Lepšie modely fitness korčúľ pre stredne pokročilých až pokročilých korčuliarov požadujúcich rýchlejšiu jazdu.
  • 100 mm: Pre vysoko pokročilých korčuliarov na rýchlu jazdu alebo dlhé vzdialenosti. Pri korčuliach so 4 kolieskami sú horšie manévrovateľné, pri korčuliach s 3 kolieskami je ovládateľnosť lepšia.
  • 110 mm: Na rýchlu jazdu a dlhé trate pre vysoko pokročilých korčuliarov. Najčastejšie používané pri speed a semi-race korčuliach.
  • 125 mm: Vzhľadom na veľkosť sa osadzujú iba na korčule s 3 kolieskami. Určené sú na závodné, športové alebo veľmi rýchle fitness korčuľovanie.

Počet

Jazdné vlastnosti ovplyvňuje nielen veľkosť koliesok, ale aj ich počet. Na trhu existujú korčule, ktoré majú:

  • 2 kolieska: Pre špeciálne modely, ako sú nordic alebo aggressive korčule.
  • 3 kolieska: Ak sú osadené iba 3 kolieska, je možné zvoliť veľkosť až 125 mm. Zároveň je možné použiť kratší rám, čo znamená dosiahnuť vysokú rýchlosť a zároveň zachovať dobrú manévrovateľnosť korčúľ.
  • 4 kolieska: Najbežnejší variant umožňujúci dobrú rýchlosť v pomere k priľnavosti a obratnosti. Maximálna veľkosť koliesok je 110 mm.
  • 5 koliesok: Špeciálne modely na downhill (zjazd z kopca) alebo alpine slalom (simulácia lyžovania), prípadne staršie modely závodných korčúľ.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že 4 kolieska sú vhodné pre bežné rekreačné korčuľovanie, 3 kolieska potom v prípade rýchlejšieho športového korčuľovania alebo pre jazdy na dlhšie vzdialenosti.

Materiál

Na kolieska sa používajú dva základné materiály:

  • PVC: Plastové kolieska, ktoré sú síce lacné, na korčuľovanie však nevhodné, a to aj v prípadoch, keď sa chystáte korčuľovať iba rekreačne, nie závodne/profesionálne.
  • PU: Polyuretánové kolieska sú najlepšie, pričom platí, že jazdné vlastnosti kolieska môžu byť ovplyvnené pridaním prímesí, existujú napríklad špeciálne zmesi na kolieska vhodné do dažďa.

Rovnako ako u ďalších v sprievodcovi spomínaných parametrov platí, že pri fitness korčuliach na rekreačné korčuľovanie sa nemusíte zaoberať detailným zložením materiálu koliesok, stačí vám vedieť, že sú z PU, ktoré zaisťuje kvalitu a dobré jazdné vlastnosti.

Ďalšie parametre

Medzi ďalšie parametre koliesok, s ktorými sa môžete u inline korčúľ stretnúť, patria:

  • Šírka koliesok: Širšie kolieska sú pomalšie a stabilnejšie, užšie sú rýchlejšie a menej stabilné. Širšie sú najčastejšie pri freestyle a aggressive korčuliach, užšie pri fitness a závodných.
  • Stred koliesok: Rieši sa najmä pri závodných a freestyle korčuliach, pri fitness korčuliach nie je pre jazdné vlastnosti zásadný.
  • Váha koliesok: Dôležitá pri závodných a semi-race korčuliach, pri fitness korčuliach nie je podstatná a neuvádza sa.

Ložiská

Kvalita ložísk ovplyvňuje točivosť koliesok, čím má priamo vplyv na rýchlosť a komfort jazdy. A čo ovplyvňuje kvalitu ložísk? Hlavné faktory sú:

  • Veľkosť: Pre väčšinu korčúľ sa používajú ložiská s označením 608, micro ložiská s označením 688 sa využívajú iba výnimočne tam, kde je potrebné znížiť váhu korčúľ.
  • Materiál: Pre najlacnejšie korčule sa používajú nie príliš kvalitné ložiská z uhlíkovej ocele. Štandardom je chrómovaná oceľ, s ktorou sa stretnete najčastejšie. Pre kvalitnejšie korčule sú určené titánové alebo polokeramické ložiská. Najlepšie sú celokeramické ložiská, vzhľadom na cenu sa ale takmer nepoužívajú. Polokeramické a chrómové kolieska môžu byť potiahnuté nerezovou oceľou, ktorá chráni proti korózii.
  • Značka: Medzi výrobcov kvalitných ložísk patrí Twincam (ložiská ILQ), Kryptonics, SKF, FAG, BSB alebo Labeda.
  • Tesnenie: Zabraňuje prieniku nečistôt a drží mazivo vo vnútri ložiska. Podľa tesnenia rozlišujeme ložiská na kontaktné (S) a bezkontaktné (Z). Kontaktné sú pomalšie, ale lepšie chránia proti nárazom a nečistotám, bezkontaktné sú rýchlejšie, ale menej odolné.
  • Mazivo: Ovplyvňuje točivosť ložiska. Najčastejšie sa používa olej (vysoká rýchlosť, menšia odolnosť, častejšie domazávanie), vazelína (odolná voči znečisteniu, menej časté premazávanie, nutnosť zajatia) alebo gél (odolná voči znečisteniu, vysoká rýchlosť, kvalitatívne medzi vazelínou a olejom).
  • ABEC: Jedná sa o značenie presnosti ložísk, ktoré používa väčšina svetových výrobcov. Pre korčule sa používajú označenia ABEC 1,3,5, 7 a 9, vyššie číslo znamená vyššiu presnosť. Pozor však na to, že vyššie číslo neznamená automaticky vyššiu kvalitu ložísk, tú ovplyvňujú aj vyššie uvedené parametre.

Okrem veľkosti, materiálu, tesnenia alebo maziva sa obvykle rieši aj váha a označenie ložísk, počet guličiek v ložisku a materiál klietky, ktorá fixuje guličky – to všetko ale skôr v prípadoch, keď chcete špecifické korčule na konkrétne účely.

Brzdy

Ak ste začiatočníci či mierne pokročilí, určite si vyberajte korčule s brzdou, ktorá umožní rýchle zastavenie. Kolieskové korčule bez brzdy sú určené pre pokročilejších korčuliarov a pre tých, ktorí robia na korčuliach triky, pri ktorých by brzda mohla prekážať.

Pri výbere sa nezabudnite informovať o spôsoboch výmeny a dostupnosti náhradných bŕzd, univerzálne brzdy síce existujú, nemusia však zodpovedať všetkým modelom.

Špecialitou je elektronická brzda na kolieskové korčule, s ktorou zvládne zastaviť naozaj každý. Tomu tiež zodpovedá cena, ktorá prekračuje obstarávaciu cenu korčúľ. 

Spôsob zaväzovania

Zaväzovanie korčúľ nemá vplyv na jazdné vlastnosti, môže však prispieť k užívateľskému komfortu. Najčastejšie sa používajú:

  • Šnúrky: Najčastejší typ umožňujúci dotiahnutie na konkrétnom mieste podľa potreby.
  • Rýchlošnúrky: Šnúrky pretiahnuté cez zips umožňujúci rýchle utiahnutie a povolenie.
  • Lankové rýchlouťahovanie: Oceľové alebo nylonové lanká sa uťahujú kolieskom, uťahovanie a povoľovanie je jednoduché, rýchle a bez použitia sily, rovnomerné utiahnutie však nemusí byť vždy vyhovujúce. Oproti šnúrkam vyššia cena a riziko porúch.
  • Pracky: Najčastejšie slúži na dotiahnutie nad členkom, výnimočne cez priehlavok.
  • Suchý zips: Slúži na dotiahnutie cez priehlavok a špičku.

Príslušenstvo

Spadnúť môže ako začiatočník, tak aj skúsený jazdec - ten navyše jazdí rýchlejšie, úrazy tak môžu byť závažnejšie. V základnej výbave korčuliarov by preto nikdy nemali chýbať tieto veci:

  • Helma: Musí dobre sedieť, byť pevná a dobre vetrať. Bežne sa predávajú helmy určené na kolieskové korčule, použiť je možné ale aj cyklistickú helmu.
  • Chrániče: Zásadný je chránič na kolená a lakte a chránič na dlane. Všetky musia dobre sedieť a nepovoľovať sa, zároveň by vás ale nemali obmedzovať v pohybe. Obvykle sa predávajú v setoch, ale je možné ich zakúpiť aj samostatne.

K ďalšiemu voliteľnému príslušenstvu patria tašky a batohy na kolieskové korčule alebo kvalitné športové slnečné okuliare.

Značka

Výber vám môže uľahčiť aj zoznam tých najlepších kolieskových korčúľ na trhu. Poradíme vám, aké značky kolieskových korčúľ na seba strhli za poslednú dobu najväčšiu pozornosť.

Kolieskové korčule Rollerblade

Medzi vôbec najzaujímavejšie značky kolieskových korčúľ patrí jednoznačne Rollerblade. Táto firma sa na trhu pohybuje viac ako 30 rokov, za tú dobu sa preslávila výrobou neuveriteľne komfortných kolieskových korčúľ, ktoré sú tiež dizajnovo zaujímavé. Veľký úspech zaznamenali najmä roztiahnuteľné detské korčule, pri ktorých je možné nastaviť viacero veľkostí.  

Kolieskové korčule Fila

Do popredia sa v posledných rokoch dostáva aj značka Fila, ktorá sa veľkou mierou podieľa na trendoch v módnom priemysle. Len málokto ale vie, že táto značka má vo svojom portfóliu aj kolieskové korčule alebo ľadové korčule

Kolieskové korčule Tempish

Písal sa rok 1994, kedy na trh vstúpila značka kolieskových korčúľ Tempish. Odvtedy sa radí medzi lídrov na trhu. Značka je známa predovšetkým pre svoje vysoko kvalitné in-line korčule, ku ktorým je možné dokúpiť aj chrániče, prilby alebo náhradné diely tej istej značky.

Kolieskové korčule Spokey

Za obrovským sortimentom športového náčinia stojí značka Spokey, ktorá okrem kolieskových korčúľ, ktoré dodáva vo vysokej kvalite, stojí aj za lyžiarskymi okuliarmi, bežeckými pásmi a radom ďalších športových potrieb a doplnkov.

Cena

Ak ste na korčuliach nikdy nestáli, možno si hovoríte, že niečo lacné na začiatok bude stačiť. Bola by predsa škoda nechať stáť v kúte korčule za niekoľko stoviek. To je však chyba. Lacné korčule z nekvalitných materiálov vám začiatky skôr znepríjemnia ako uľahčia. Investícia do kvalitných korčúľ je teda vo vašom vlastnom záujme. A koľko stoja nové kolieskové korčule?

Korčule okolo 80 €

V tejto kategórii nemožno čakať príliš kvalitné a odolné korčule, pre začiatočníkov však ponúkajú slušný pomer vlastností a ceny.

Korčule okolo 200 €

Jedná sa o korčule s kvalitnejšími kolieskami, rámami a ložiskami, celkovo majú lepšie materiálové a technické spracovanie. Sú vhodné pre pokročilejších korčuliarov.

Korčule okolo nad 400 €

Nad 400 € už nájdete kvalitné až špičkové korčule pre pokročilých jazdcov vyžadujúcich spoľahlivosť, trvanlivosť a odolnosť. Ideálne pre všetkých, ktorí korčuľujú často či na dlhšie vzdialenosti, profesionálov alebo tých, ktorí vykonávajú rôzne triky.

Ak nemáte prostriedky na nové korčule, odporúčame navštíviť bazáre, kde nájdete kvalitné značkové korčule za priaznivejšie ceny. Ojazdené korčule samozrejme ponúkajú nižší komfort ako nové korčule, stále sú však lepšie ako korčule za pár eur z nekvalitných materiálov.

Ako vybrať kolieskové korčule
zdroj: Depositphotos

Najčastejšie otázky pri výbere kolieskových korčúľ

Plánujete začať korčuľovať, ale stále sa vám hlavou naháňa množstvo otázok? Nie ste prvý ani posledný, určitá neistota a nerozhodnosť je normálna pred každým novým začiatkom. Poďme sa teda pozrieť, aké sú najčastejšie otázky (nielen) začiatočníkov.

Ako vybrať kolieskové korčule pre deti?

Čo sa výberu korčúľ pre deti týka, je okrem kvalitného materiálového spracovania dôležitá aj veľkosť. Nikdy nekupujte príliš veľké korčule, nadmerok by mal byť maximálne 3 až 5 mm, v opačnom prípade budú korčule zle ovládateľné a jazda bude pre dieťa utrpením. Ak chcete, aby korčule dieťaťu vydržali dlhšie, kúpte také, u ktorých sa dá nastavovať veľkosť vnútornej topánočky.

Kedy začať s jazdou na inline korčuliach?

Ak je dieťa obzvlášť pohybovo nadané, môžete ho na kolieskové korčule skúsiť postaviť už v 3 rokoch. Pre prevažnú väčšinu detí je však bezpečnejšie začať okolo 4 až 6 rokov veku, keď lepšie udrží rovnováhu.

Ako naučiť dieťa na inline korčuliach?

Ak chcete naučiť dieťa jazdiť na kolieskových korčuliach, je zásadná najmä trpezlivosť a pomalý postup po malých krôčikoch – a to doslova. Ako prvá by totiž mala byť výučba držania rovnováhy, najlepšie za vašej asistencie a na mäkkom povrchu. Až potom, čo bude dieťa schopné na korčuliach chodiť a držať rovnováhu, môžete pristúpiť k samotnému jazdeniu a výučbe správneho postoja. Výučbu postoja je možné vyskúšať aj „nanečisto“ bez korčúľ, čo je výrazne jednoduchšie.

Dieťa by ste pri výučbe nemali nadmerne zaťažovať, bohato stačí, keď sa korčuľovaniu budete venovať 1–2 týždenne.

Aké korčule pre začiatočníka?

Pre začiatočníkov sú ideálne fitness korčule s mäkšími kolieskami s veľkosťou v rozmedzí 72–80 mm, ktoré si lepšie poradia s rýchlosťami, dobre sa ovládajú a sú vyhovujúce pre pomalšiu jazdu.

Sú lepšie 3 alebo 4 kolieskové korčule?

Záleží na tom, čo od korčúľ požadujete. Ak chcete jazdiť rýchlejšie a zároveň mať dobrú stabilitu a manipulovateľnosť, potom sú pre vás ideálne korčule s 3 kolieskami s priemerom 100 mm a viac.

Rýchle kolieska veľkosti 100 mm môžete pokojne mať aj na 4 kolieskových korčuliach, rám je potom ale dlhší a korčule sú horšie ovládateľné = vhodné iba pre veľmi skúsených jazdcov. Trojkolieskové korčule s väčším priemerom koliesok sa tak považujú za ideálny kompromis rýchlosti a ovládateľnosti, čím sú vhodné pre stredne a viac pokročilých korčuliarov.

Štvorkolieskové korčule s priemerom koliesok 80, 84 alebo 90 mm sú potom štandardom, ktorý ponúka ľahkú ovládateľnosť a štandardnú rýchlosť, hodí sa tak pre začiatočníkov až stredne pokročilých.

Akú značku inline korčúľ zvoliť?

Medzi najlepšie značky korčúľ, s ktorými nešliapnete vedľa, patrí Rollerblade, Fila, Tempish, Bauer, K2, Spokey alebo Powerslide.

Akú tvrdosť koliesok na korčule?

Ak ste začiatočníci, voľte mäkšie kolieska (do 80 A), ktoré ľahko tlmia nárazy a nie sú tak rýchle. Pokročilejší jazdci potom môžu voliť kolieska tvrdšie (nad 80 A).

Ako sa starať o kolieskové korčule?

Pri korčuľovaní sa spotíte, po každom jazdení je tak nutné vytiahnuť vnútornú vložku a dôkladne ju vysušiť, potom ju vydezinfikovať. Zároveň tiež zbavte korčule nečistôt.

Podľa stupňa ojazdenia je tiež nutné meniť kolieska – najskôr sa kolieska prehadzujú tak, že vymeníte prvé za tretie a druhé za štvrté. Aby sa kolieska opotrebovali rovnomerne, prehadzujú sa nielen na jednej korčuli, ale medzi oboma, tzn. z pravej na ľavú a obrátene. Až v okamihu, keď sú všetky kolieska zjazdené rovnomerne, je čas kúpiť nové.

Pravidelnú starostlivosť je potrebné venovať premazávaniu ložísk v závislosti od toho, aké mazivo je použité. Na nutnosť premazania vás upozorní hlučnosť a horšie otáčanie koliesok. S premazaním určite nečakajte na poslednú chvíľu a pokiaľ si s ním neviete rady, obráťte sa na odborníkov.

Posledným, na čo by ste pri údržbe mali myslieť, je brzda. Zjazdená brzda je skutočne nebezpečná, pravidelná kontrola je tak nutnosťou. Niektorí výrobcovia dávajú na brzdy rysku, podľa ktorej poznáte, že je čas na výmenu. Ak na brzde ryska nie je, spoznáte dosluhujúcu brzdu tak, že pri brzdení musíte viac zdvíhať špičku.

Ako sa brzdí na kolieskových korčuliach?

Kolieskové korčule majú vzadu gumový hrot = brzdu, na zabrzdenie tak stačí zdvihnúť špičku nohy. Brzda je spravidla umiestnená na ľavej korčuli, takže ak ste ľaváci, zaujímajte sa pri nákupe o možnosť premontovania.

Pokiaľ korčule brzdu nemajú (čo nie je doporučené pre začiatočníkov), brzdíte takzvaným „téčkom“, tzn. ľahko sa pokrčíte a jednu nohu dáte dozadu kolmo k smeru jazdy. To vám umožní zastavenie aj v krátkom časovom intervale, kolieska sa pri tomto manévri ale rýchlo opotrebovávajú. Šetrnejšie je zabrzdiť oblúčikom, čo ale zase nemusí byť vždy také rýchle.

Ako sa brzdí na trekových korčuliach?

Trekové korčule majú brzdu vpredu, na jej používanie si tak treba zvyknúť a naučiť sa s ňou pracovať, s čím vám môžu pomôcť videá na Youtube. Alternatívou sú potom oblúčiky alebo „téčko“, tzn. zastavenie pomocou nedominantnej nohy, ktorú položíte kolmo k smeru jazdy.

Čo si vziať so sebou na korčuľovanie?

Základom by mala byť helma a chrániče, ďalej potom dostatok tekutín, malý uterák na osušenie, prípadne náhradné suché oblečenie.

Aké oblečenie na kolieskové korčule?

Ideálne je pohodlné športové oblečenie, ktoré dobre saje pot a zodpovedá počasiu. Dôležité sú ponožky - my odporúčame tie špeciálne určené pre inline korčule, ktoré dobre sajú pot a disponujú vystužením v najzaťažovanejších miestach.

Aké svaly posilňujem pri korčuľovaní?

Pri korčuľovaní dochádza k posilňovaniu bokov, zadku a stehien, pozadu ale nezostávajú ani brušné a chrbtové svaly. Kolieskové korčule sú tak skvelé na chudnutie a zároveň celkové spevnenie.

Kam na kolieskové korčule?

Korčuľovať je možné v parkoch alebo na cyklotrasách, ktoré nájdete po celej Slovenskej republike. Medzi najobľúbenejšie patrí nasledujúcich 8 trás:

Kam na kolieskové korčule
zdroj: Mapy.cz
  • 23 km dlhá trasa v Bratislave vedie po dunajskej hrádzi a patrí medzi najvyhľadávanejšie v Bratislavskom kraji. Celú trasu tvorí asfaltový povrch vhodný pre korčuliarov a v letných mesiacoch sa môžete osviežiť vo viacerých bufetoch, prípadne sa okúpať na jazerách v Rusovciach.
  • 28 km trasa s názvom JuRaVa spája Svätý Jur s bratislavskými mestskými časťami Rača a Vajnory. Chodník je rozdelený na štyri úseky, z ktorých si vyberú zdatní korčuliari, aj začiatočníci či rodiny s deťmi. 
  • 8 km meria okruh okolo Slnečných jazier, ktoré sú vyhľadávanou lokalitou pre korčuliarov aj cyklistov. Okrem reštaurácií a stánkov s občerstvením si môžete výlet spestriť kúpaním na jazerách, prípadne aktivitami v kempe a na ihriskách pre deti. 
  • 7 km trasa okolo Vodného diela Žilina je vhodná pre inline korčuliarov aj cyklistov. Nenáročný okruh začína v Žiline a smeruje popri vodného diela do Strečna, kde sa stáča naspäť. Okrem asfaltovej cestičky vás poteší aj krásny výhľad na hory a rieku.
  • 5 km inline trasa zo Zvolena do Sliača vedie po hrádzi rieky Hron - zo zvolenskej mestskej časti Rákoš po most na Ulici SNP v Sliači. Ide o pomerne novú trasu, ktorá je nenáročná a vhodná aj pre menšie deti.
  • 5 km dlhá trasa na Zemplínskej Šírave (časť Hrádza Jovsa – Lúčky) patrí medzi vyhľadávané a obľúbené trasy na východnom Slovensku. Je ideálna aj pre rodiny s deťmi a v letnom období poteší možnosťou kúpania sa..
  • 12km trasa z Popradu do Svitu je jednou z najznámejších trás spod Tatier. Chodník vedie popri rieke a je úplným rajom pre všetkých inline korčuliarov, začiatočníkov aj skúsených. Jeho výhodou, okrem nádherných výhľadov na tatranskú krajinu, je aj to, že po ceste sa nachádza aj niekoľko miest s možnosťou občerstvenia. Začína už v mestskej časti Kvetnica smerujúci do koncovej časti v Lopušnej doline.
  • 9 km chodník pre korčuliarov spája aj Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu. Táto trasa nepatrí medzi najznámejšie, ale rozhodne ju môžeme zaradiť medzi tie najkrajšie. Výhľady na naše veľhory, ktorým sa na tomto chodníku nevyhnete, sú už len bonusom. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.