Ako vyčistiť zlato a zlaté šperky doma? Našli sme osvedčené spôsoby

Publikácia: 15.02.2023

Zlato je odolný kov, napriek tomu však šperky, ktoré sa z neho vyrábajú a nosíme ich pri najrôznejších príležitostiach, občas potrebujú nejakú starostlivosť – poriadne vyčistenie. Nezáleží na tom, či sa jedná o šperky zo žltého, bieleho alebo ružového zlata, po čase jednoducho spoznáte, že stratili svoj lesk a bolo by dobré im ho vrátiť. Znečistenie samozrejme môže byť aj väčšie, napríklad keď s prstienkom na ruke pracujete na záhrade. Pozrite sa na spôsoby, ako vyčistiť zlato, aby získalo dokonalý lesk a pritom ste šperk čistením nepoškodili.

Tipy na čistenie zlata

Domáceho čistenia zlata sa vzhľadom na jeho odolnosť nemusíte príliš obávať, napriek tomu však riziká pri čistení zlatých šperkov, či už ide o retiazku zo žltého zlata alebo prsteň z bieleho zlata, existujú. Neprehliadnite preto nasledujúce tipy.

Tip redakcie:

Máte doma skôr strieborné šperky? Aj pre vás máme tipy, ako vyčistiť striebro a strieborné šperky doma.

Čistenie šperkov s kameňmi

Šperky posádzané drahými kameňmi vyžadujú pri čistení zvláštne zaobchádzanie. Oproti chemicky aj mechanicky odolnému zlatu sú napríklad polodrahokamy, ale aj umelé kamene oveľa náchylnejšie na poškodenie. Po nešetrnom chemickom čistení môžu dokonca zmeniť farbu a lesk. Zvlášť náchylné sú potom perly, ktoré napríklad kyselina citrónová alebo ocot môžu rýchlo naleptať.

Pri domácom čistení šperkov s kameňmi je tak nutné postupovať zvlášť opatrne, šperk čistiť a leštiť skôr okolo kameňov a voliť iba šetrné metódy - opatrné čistenie handričkou, ultrazvukové čistenie alebo čistenie mydlovou vodou (viď nižšie).

Pozor na poškriabanie šperku

Aby ste šperk pri čistení nepoškriabali, nepoužívajte žiadne abrazívne prostriedky. Pri čistení a leštení si počínajte s citom, okrem zníženia rizika poškriabania šperku potom nehrozí ani iný druh poškodenia, napríklad zničenie karabínky.

Vyhnite sa zubnej paste

Stretnúť sa môžete s názorom, že zlato je možné vyčistiť aj pastou na zuby. Všeobecne je zubná pasta skutočne dobrým čistiacim prostriedkom, keď s ňou okrem zubov dokážete rozžiariť napríklad aj zašlé biele podrážky topánok. Zlaté šperky síce môže pasta rozžiariť tiež, ale bohužiaľ hrozí, že sa stane pravý opak. Povrch šperku môže po čistení zubnou pastou zmatnieť a návrat pôvodného lesku potom bude oveľa ťažšia úloha, ako keď ste začali.

Zverte šperk do rúk odborníkov

Hľadáte tipy, ako vyčistiť zlaté náušnice, ale máte strach, že by ste ich mohli nenávratne poškodiť? Vždy existuje možnosť ich odniesť do zlatníctva, kde sa o nich postarajú odborníci s potrebnými skúsenosťami, kvalitným vybavením a čistiacimi prípravkami. Zriedkavé šperky zdobené rytím či kameňmi alebo staré rodinné šperky by bola naozaj veľká škoda akokoľvek poškodiť.

zlaté šperky

Ako vyčistiť zlato doma

Ak nechcete šperky nikam nosiť, máte na výber z mnohých spôsobov, ako vyčistiť zlato doma. Pripravili sme pre vás výber tých najlepších z nich, niektoré patria medzi osvedčenú klasiku a sú stávkou na istotu, ďalšie sú zase menej bežné. Pokiaľ vám nevadí trochu experimentovať, stojí tiež za vyskúšanie. Spôsoby, ako vyčistiť biele zlato alebo zlato ružové, sa nijako nelíšia od čistenia žltého zlata.

Handrička

Najbezpečnejším spôsobom čistenia je vziať si do ruky mäkkú handričku a jednoducho s ňou chvíľu šperk leštiť. Aj suchou handričkou často odstránite mastnotu, pot alebo kozmetické prípravky, ktoré na ňom pri nosení priľnú. Keby leštenie suchou handričkou nestačilo, bude sa handrička hodiť aj v rade ďalších prípadov pri využití niektorej z nižšie predstavených metód. Každopádne sa vyhnite používaniu papierových utierok, najmä tých z hrubého a tvrdého papiera.

Kefka

Čím vyčistiť zlato, keď doma nemáte handričku? Vyskúšajte mäkkú kefku, ktorá je ideálna na odstránenie hliny, ak ste si zabudli zložiť prsteň pri práci na záhrade a nemali na rukách rukavice. S kefkou ľahko dostanete von nečistoty aj z rôznych záhybov alebo rytín.

Mydlo

V prípade, že nestačí suché čistenie, najdostupnejšie riešenie je siahnuť po mydle. Mydlovou vodou šperk opatrne, ale dôkladne umyte a následne mydlo spláchnite teplou vodou. Dajte si pozor, nech vám šperk nespadne do umývadla. Nakoniec šperku dodajte lesk vyleštením handričkou.

Špeciálne leštiace prípravky na zlato

Chybu rozhodne neurobíte, ani keď si na čistenie zaobstaráte niektorý z prípravkov určených priamo na čistenie zlata. Môže sa jednať o prípravok v podobe špeciálnej pasty alebo roztoku. Po ich aplikácii podľa návodu by na rad malo opäť prísť záverečné vyleštenie handričkou.

Ultrazvuková čistička

Na čistenie šperkov odborníci v zlatníctvach bežne používajú ultrazvukovú čističku. Kúpiť si toto zariadenie môžete aj domov, ultrazvukovú čističku zoženiete za čiastku okolo 40 eur. Je vhodná na prstene, retiazky, náušnice alebo náramky. Pozor však dajte na niektoré drahé kamene, môžu totiž obsahovať inklúzie a ultrazvukové čistenie by na nich zanechalo stopy. Čistenie ultrazvukom je rýchle, proces zaberie maximálne pár minút. 

Kyselina citrónová

S odolnejšími nečistotami a škvrnami si poradí kyselina citrónová. Stačí zmiešať kyselinu citrónovú s vodou a do roztoku šperk na 5 až 10 minút ponoriť. Po vybratí ho opláchnite čistou vodou a vyleštite handričkou. Kyselina citrónová je tiež vhodným riešením, ako vyčistiť sčernelé zlato.

Popol

Teraz sa dostávame k alternatívnym čistiacim prostriedkom a metódam, ktorých využitie nie je tak časté, ale podľa skúseností fungujú.

Prvou alternatívou k mydlu či kyseline citrónovej, ktorú si predstavíme, je čistenie zlata pomocou popola. Konkrétne sa z cigaretového popola a malého množstva vody vytvorí akási pasta, ktorú potom šperk vyleštíte, a to buď mnutím medzi prstami, alebo handričkou. Dajte pozor na to, nech v popole nie je nič hrubé, čo by mohlo šperk poškriabať. Na záver samozrejme nesmie chýbať opláchnutie vodou a utretie handričkou.

Jedlá sóda

Vyčistiť zlato môžete aj pomocou pasty z jedlej sódy a horúcej vody. Vody stačí iba malé množstvo, aby vznikla pasta s hustou konzistenciou. Pastu naneste na šperk a rozotierajte ju jemnou handričkou alebo mäkkou kefkou a rovnako ako u popola dbajte na to, nech šperk nepoškriabete. Po dôkladnom a rovnomernom vyčistení celého šperku ho opláchnite teplou vodou.

Povarenie vo vode s jedlou sódou

Pri jedlej sóde ešte zostaneme. Šperk je možné pre vyčistenie chvíľu povariť vo vode práve za prítomnosti jedlej sódy. Postup je taký, že do hrnca vložíte alobal, naň umiestnite šperky, posypete ich jedlou sódou a zalejete vodou. Vodu priveďte do varu a nechajte ju niekoľko minút variť. Až zlato po vybratí vychladne, opláchnite ho vodou.

Pivo

Zaujímavý spôsob čistenia zlata predstavuje ponorenie šperku cez noc do piva, ktoré by mu malo vrátiť stratený lesk. Pokiaľ máte pivo v obľube, bonusom pre vás bude vôňa šperku po vybratí z tohto „čistiaceho nálevu“, avšak ako vhodné zakončenie procesu sa javí opláchnutie šperku vodou, aby nelepil, čím bohužiaľ novo nadobudnutú arómu stratí.

Lieh

Pivo môžete nahradiť liehom. Šperk vyleštený handričkou namočenou v liehu sa bude blýskať na všetky strany. Čistý lieh je na šetrnejšie čistenie dobré zriediť 1:1 s vodou. Lieh si poradí aj s miernym zeleným či červeným nádychom, ktorý sa môže na niektorých zlatých šperkoch objaviť.

Prášok do pečiva

Vyčistiť zlato ide aj s pomocou prášku do pečiva naneseného na vlhkú handričku. Čistenie práškom do pečiva však radšej neskúšajte u šperkov v bezchybnom stave. Pri použití prášku do pečiva totiž hrozí, že na povrchu šperku pri nešetrnom čistení vzniknú jemné škrabance. Tento spôsob teda môžete vyskúšať predovšetkým na menej cenné a hlavne veľmi zašlé, napríklad už mierne poškriabané šperky, na ktoré nezabral žiadny z predchádzajúcich spôsobov.

zlaté šperky

Kedy šperky radšej nenosiť

Samozrejme by bola škoda vôbec nenosiť šperky, ktoré sa vám páčia, a nechávať ich iba niekde schované. Pri niektorých činnostiach je ale skrátka najlepšie riešenie si šperky dať dole, pretože je pri nich veľké riziko nielen zašpinenia, ale aj trvalého poškodenia v podobe škrabancov na zlate, prípadne drahých kameňoch, u ktorých dokonca hrozí ich strata. Pri akých činnostiach je teda dobré šperky radšej zložiť?

  • plávanie (v bazéne aj v mori)
  • kúpanie (v sprche alebo vo vani)
  • saunovanie
  • šport
  • práca s chemickými prostriedkami
  • manuálne práce (na záhrade, v dielni a pod.)
  • spánok (po sprchovaní sa na mokrý šperk prichytia nečistoty z obliečok)

V čase, keď šperky nenosíte, by pochopiteľne mali byť skladované niekde v bezpečí. Vhodné je si zaobstarať polstrovanú šperkovnicu a uchovávať ju na skrytom mieste. Pred uložením do šperkovnice šperk vždy vyčistite, stačí ho aspoň rýchlo utrieť handričkou, aby ste z neho zotreli to najhoršie.

Autor článku