Krása bez krutosti alebo Kozmetické značky, ktoré netestujú na zvieratách

Publikácia: 11.01.2023

Je pre vás pri výbere kozmetiky dôležitá nielen kvalita a vzhľad kozmetických produktov, ale aj etické hľadisko a udržateľnosť? Pokiaľ ste odpovedali áno, nemala by vašej pozornosti uniknúť tzv. „cruelty free kozmetika“. Ako vyzerá kozmetika bez krutosti a aké značky netestujú na zvieratách sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Čo má spoločného cruelty free, vegánska a halal kozmetika?

Kozmetika netestovaná na zvieratách sa bežne označuje ako cruelty free alebo vegánska. V takom prípade býva samozrejmosťou aj ekologické balenie, používanie fair trade surovín alebo eliminácia emisií pri preprave.

Pozor však na to, že niektoré firmy označenie „vegánska kozmetika“ iba zneužívajú. Z ich strany sa jedná o premyslený marketingový ťah, pri ktorom síce ponúka výrobok, ktorý neobsahuje živočíšne produkty, o testovaní na zvieratách ale mlčí.

A čo s tým všetkým má spoločného halal kozmetika? Aj pri jej výrobe je zakázané používať suroviny a výrobné postupy, ktoré akokoľvek ubližujú zvieratám. Nežiaduce sú tiež škodlivé chemikálie alebo alkohol.

Ako sa ku testovaniu na zvieratách stavia zákon?

Od roku 2004 platí v celej EÚ zákaz testovania hotových kozmetických produktov na zvieratách. Zakázaný je aj predaj a dovoz kozmetiky testovanej na zvieratách z krajín mimo EÚ. Od roku 2013 sú potom zakázané aj testy toxikokinetiky a reprodukčnej toxicity (schopnosť látok negatívne ovplyvniť rozmnožovanie). Európska komisia má však možnosť udeliť výnimku, firmy navyše často nariadenia obchádzajú.

Ako sa firmy vyhýbajú zodpovednosti?

Ako sme už spomínali vyššie, Európska komisia môže udeľovať výnimky zo zákazu, čo už niekoľkokrát opakovane využila. Rovnako je možné predávať produkty testované pred zákazom alebo produkty, ktoré sa vyvážajú do krajín mimo EÚ, kde je testovanie na zvieratách povolené.

Ďalším trikom je spolupráca s externými firmami, ktoré suroviny alebo produkty testujú. Najistejšie je tak používanie výrobkov, ktoré majú HCS certifikát.

Leaping Bunny alebo HCS certifikát

V 90. rokoch prudko stúpol dopyt po kozmetike, ktorý nebol testovaný na zvieratách, a tak bolo nutné túto kozmetiku odlíšiť. Preto vznikol HCS certifikát (Human Cosmetics Standard), ktorý je jediným celosvetovo uznávaným dokladom pre netestovanú kozmetiku. Certifikát sa udeľuje iba firmám, ktoré netestujú na zvieratách a nepoužívajú ani žiadne testované zložky. Dodržiavanie pravidiel kontrolujú nezávislé audity, ktoré sa zameriavajú napríklad aj na pohovory so zamestnancami.

Schválená kozmetika, ktorá prejde auditom, môže používať logo skákajúceho zajačika (Leaping Bunny), ktoré v roku 1996 vytvorila ECEA, združenie organizácií bojujúcich za ukončenie testovania na zvieratách. Akékoľvek ďalšie varianty, napríklad králiček v trojuholníku alebo preškrtnutý králiček, nie sú oficiálnou značkou a teda ani zárukou, že produkt nebol testovaný na zvieratách.

V súvislosti s HCS certifikátom je nutné spomenúť aj HHPS certifikát, ktorým sa označujú netestované prostriedky pre domácnosti. Prostriedky do domácnosti na rozdiel od kozmetiky nepodliehajú vyššie uvedeným zákonom zakazujúcim testovanie na zvieratách. Produktov testovaných na zvieratách je tak na trhu oveľa viac, než by sme chceli.

Okrem HCS certifikátu je možné siahnuť aj po výrobkoch s Halal certifikátom. Aby to však nebolo tak úplne jednoduché - nie každá firma certifikát má, hoci testovanie na zvieratách nevykonáva, a to z dôvodu jeho vysokej ceny (napr. Lush certifikáty nemá, na zvieratách ale netestuje).

cruelty free

Kozmetické značky, ktoré netestujú na zvieratách

Firiem vyznávajúcich cruelty free a ďalšie ekologické princípy je čím ďalej tým viac, a tak by aj zoznam netestovanej kozmetiky mohol byť poriadne dlhý. My sme pre vás vybrali značky, ktoré netestujú na zvieratách a zároveň sú dostupné na Slovensku.

Ardell

Po krásnych dlhých riasach túži každá žena, čo veľmi dobre vedia v Ardell – americkej firme, ktorá bola založená už v roku 1971. Dnes sa táto značka radí medzi celosvetovo najobľúbenejších a najrozšírenejších výrobcov umelých nalepovacích rias vôbec.

V sortimente nájdete riasy zo sterilizovaných ľudských vlasov alebo zo syntetických materiálov. Samozrejmosťou je 0% živočíšnych produktov. Okrem toho, že firma netestuje na zvieratách, nepredáva svoje výrobky ani do krajín, ktoré testovanie vyžadujú.

Argital

Talianska spoločnosť Argital sa špecializuje na výrobky z prírodného zeleného ílu, ktorého účinky skúma od roku 1979. Okrem ílu využíva aj bylinky a ďalšie prírodné zložky. Výrobky neobsahujú žiadne pridané chemické látky ani umelé konzervanty.

Sortiment prírodnej BIO kozmetiky zahŕňa ošetrujúcu kozmetiku na tvár, vlasy, telo i zuby, esenciálne oleje a prípravky zameriavajúce sa na špecifické problémy. Okrem ľudí myslí firma aj na zvieratá, konkrétne na psy, pre ktorých má vo svojej ponuke prípravky starajúce sa o kožu a zuby. Spoločnosť je držiteľom HCS certifikátu.

Badger

Je vaša koža na rukách popraskaná a suchá? Potom vás určite nadchnú balzamy na ruky Badger, ktoré ich zakladateľ, pôvodne stolár, vyvinul práve preto, že jeho ruky boli večne zničené. Americké balzamy na ruky sú vyrobené z prírodných masiel, esenciálnych olejov a čerstvých organických voskov a olejov.

Značka ale nepreslávila iba výrobou balzamov na ruky, ale aj opaľovacími krémami, ktoré neobsahujú minerálny filter oxid zinočnatý. Vďaka tomu sú najbezpečnejšou ochranou pred slnkom. Firma je držiteľom HCS certifikátu.

Crazy Rumors

Prvé vegánske balzamy na pery Crazy Rumors vznikli roku 2003, a to vďaka dvom nadšencom, ktorí túžili vytvoriť produkty, ktoré budú baviť nielen ich, ale aj ich zákazníkov.

Výsledkom sú chutné a voňavé balzamy na pery, ktoré sú vyrobené z certifikovaných prírodných surovín, ako je napríklad bambucké maslo alebo olivový olej. Za zmienku stojí aj nápaditý dizajn produktov. Firma je držiteľom HCS certifikátu.

Desert Essence

Šampóny, telové mlieka, kondicionéry, dezodoranty alebo zubné pasty pochádzajúce z udržateľného poľnohospodárstva a netestované na zvieratách, to sú produkty značky Desert Essence.

Americká firma fungujúca už tri desaťročia sa zaväzuje používať 100% prírodné zložky, pri pestovaní ktorých neboli použité žiadne pesticídy, fungicídy ani herbicídy. Finálne produkty potom neobsahujú konzervanty, umelé farbivá a arómy či ropné deriváty. Ide tak o certifikovanú kozmetiku, ktorá je nielen krásne voňavá, ale aj ekologická a udržateľná.

e.l.f. Cosmetics

Kozmetika e.l.f. (eyes, lips, face = oči, pery a tvár) je dielom Josepha Shamaha a Vincenta Borba, ktoré zaujala výroba kozmetiky natoľko, že sa rozhodli vyrábať kvalitné, cruelty free a zároveň finančne dostupné produkty pre všetkých.

V začiatkoch mala firma 13 produktov, dnes ich je na 300, pričom žiadny z nich nie je testovaný na zvieratách. Okrem toho, že netestujú na zvieratách, sú e.l.f. Cosmetics tiež partnerom PETA v boji za zákaz používania pravých kožušín.

Fair Squared

Chrániť nielen zvieratá, ale aj tých, ktorí kozmetiku vyrábajú – to je filozofia firmy Fair Squared. Tá pre svoju kozmetiku používa ingrediencie z rozvojových krajín (olivový olej z Palestíny, bambucké maslo z Ghany, kaučuk z Indie alebo mandľový olej z Pakistanu), pričom dodržiava všetky Fair Trade princípy, tzn. nepoužíva chemikálie a nevykorisťuje prvovýrobcov a spracovateľov surovín. V ponuke firmy nájdete nielen ošetrujúcu kozmetiku, ale aj menštruačné kalíšky alebo prezervatívy.

Faith in Nature

Príroda na prvom mieste, to je heslo, ktoré vyznáva anglická firma Faith in Nature, ktorá funguje už od roku 1974. Okrem hravého a farebného designu výrobkov vás bude baviť aj široká ponuka cruelty free kozmetiky, ktorá spĺňa všetky parametre udržateľnosti.

Filozofia firmy sa odráža na všetkom – od spracovania produktov až po balenie výrobkov do biologicky odbúrateľných obalov. Najzaujímavejší je fakt, že si kozmetiku môžete kúpiť aj v 5-litrových baleniach, ktoré sú šetrnejšie k prírode aj peňaženke. Pri nákupe je navyše možné využiť plniacu stanicu, kde si možno kozmetiku načerpať do existujúcich obalov, táto možnosť však bohužiaľ nie je dostupná v Slovenskej republike.

Garnier

Garnier, dcérska spoločnosť L'Oréal, patrí medzi veľké medzinárodné firmy, ktorých produkty sú obľúbené po celom svete. V ponuke nechýba ošetrujúca kozmetika pre pleť, vlasy, telo i nohy, ktorá nie je testovaná na zvieratách (ingrediencie ani finálne produkty), čo dokazuje aj HCS certifikát. Garnier tiež nedodáva do krajín, kde je testovanie na zvieratách vyžadované zákonom.

Čo sa týka materskej značky L'Oréal, tu je situácia o niečo komplikovanejšia – firma síce urobila značné pokroky ohľadom netestovania produktov na zvieratách pre európsky a americký trh, avšak do Číny, ktorá testovanie na zvieratách vyžaduje, stále dodáva. Z toho dôvodu nie je L'Oréal oficiálne uznávaný ako cruelty free značka.

Inika Organic

Chcete mať krásny make-up bez podráždenej pokožky? Potom vás bude zaujímať austrálska firma Inika Organic, ktorej prírodná dekoratívna kozmetika netestovaná na zvieratách vás presvedčí o tom, že medzi kvalitou a šetrnosťou nemusíte robiť kompromisy.

Špecialitou sú minerálne make-upy, ktoré sú bez mastenca a nekomedogénne (neupchávajú póry). Sú tak ideálne nielen pre tých, ktorým záleží na životnom prostredí, ale aj pre tých, ktorých pokožka je citlivejšia a na bežnú kozmetiku reaguje podráždením či priamo alergickou vyrážkou.

Kvitok

Ak hľadáte kozmetiku, ktorá je nielen šetrná, ale aj domáca, mohla by vás zaujímať značka Kvitok, ktorá vznikla na Slovensku. Za vznikom stojí zakladateľka Martina, ktorá vyštudovala lekársku a chemickú fakultu, čo jej, ako sama uvádza, otvorilo oči čo sa používania chémie v kozmetike týka.

Výsledkom je čisto prírodná kozmetika (napr. dezodoranty, šampóny, pleťové séra), ktorá nie je testovaná na zvieratách a je šetrná aj k tej najcitlivejšej pokožke.

Lily Lolo Mineral Cosmetics

Britská značka Lily Lolo Mineral Cosmetics špecializujúca sa na minerálne make-upy a púdre je obľúbená po celom svete, a to nielen medzi bežnými užívateľmi, ale aj medzi vizážistami i celebritami. Jedná sa o oficiálnu cruelty free značku kozmetiky, ktorá svoje produkty netestuje na zvieratách ani nevyváža do krajín, ktoré testovanie vyžadujú.

Okrem toho je 90 % výrobkov bez živočíšnych surovín a teda vhodných pre vegánov. Okrem make-upov nájdete v ponuke aj riasenky alebo ceruzky na oči.

Milani

Americko-talianska firma Milani sa zameriava na netestovanú dekoratívnu kozmetiku pre pleť, oči a pery. Ide o kvalitné a zároveň finančne dostupné produkty. Fakt, že sa jedná o cruelty free spoločnosť, dokladá certifikát spoločnosti PETA, ktorá je najväčšou organizáciou na svete, zaoberajúcou sa ochranou práv zvierat.

Väčšina produktov firmy Milani je vegánska, nie však 100% - niektoré výrobky z radu balzamov na pery môžu obsahovať včelí vosk.

Paul Mitchell

Chcete mať krásne vlasy bez krutosti? Potom zamerajte svoju pozornosť k americkej firme Paul Mitchell, ktorá vyrába vlasové produkty profesionálnej kvality. V sortimente nájdete šampóny, kondicionéry, vlasové séra, masky a kúry, laky na vlasy alebo balzamy – všetky netestované na zvieratách.

Cruelty free firmou je už od roku 1980. Okrem toho používa aj výhradne organické suroviny z fariem, ktoré nepoužívajú chemické pesticídy a hnojivá.

Purity Vision

Zaujímajú vás slovenské kozmetické značky, ktoré netestujú na zvieratách? Potom sa vám bude páčiť firma Purity Vision, ktorej filozofiou je férovosť, kvalita, inovácia, udržateľnosť a čistota. Medzi produkty nájdete pleťové vody, dezodoranty alebo telové maslá a oleje, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín, vďaka čomu sú šetrné aj k tej najcitlivejšej pokožke.

Firma vlastní cruelty free certifikáty od PETA, certifikáty preukazujúce bio pôvod surovín a Fair Trade certifikát. Okrem certifikátov a českého pôvodu nás baví aj dizajn výrobkov a priaznivé ceny.

Santaverde

Vnútri pichľavých listov Aloe Vera sa nachádza gél, ktorý má veľmi blahodarný vplyv na pokožku - výborne hydratuje, je protizápalový a hojivý, čo oceníte nielen pri bežnej starostlivosti, ale aj pri popáleninách od slniečka.

To si veľmi dobre uvedomujú aj v nemeckej firme Santaverde, ktorá šťavu z Aloe Vera používa pri výrobe svojej kozmetiky. Aloe Vera sa pestuje na organických farmách v Andalúzii, kde sa následne žne ručne a so všetkou starostlivosťou. Pôvod kozmetiky a jej netestovanie na zvieratách potvrdzuje hneď niekoľko certifikátov na čele s Leaping Bunny (HCS certifikát).

TanOrganic

Kozmetika netestovaná na zvieratách zahŕňa skutočne všetky možné produkty, a tak môžete medzi cruelty free výrobky nájsť aj šetrné samoopaľovacie krémy, oleje a peny. Zakladateľka firmy TanOrganic Noelle O'Connor pracovala dlhé roky v kozmetických salónoch, takže si nemohla nevšimnúť ničivé následky chémie na ľudskú pokožku.

Vcelku logickým dôsledkom tak bol vývoj vlastnej samoopaľovacej kozmetiky z prírodných materiálov, ktorá zaistí krásnu pokožku bez podráždenia – medzi hlavné zložky patrí aloe vera, ktorá zanechá kožu krásne hebkú a dôkladne vyživenú.

The Body Shop

Obľúbený britský reťazec s kozmetikou poznajú ľudia po celom svete. Ako The Body Shop, tak aj materská firma Natura netestujú ingrediencie ani finálne produkty na zvieratách. V roku 2014 navyše The Body Shop stiahol svoje výrobky z letiskových obchodov v Číne, ktorá vyžaduje testovanie na zvieratách, čím sa oficiálne zaradil medzi cruelty free spoločnosti s HCS certifikátom.

Približne 60 % produkcie je vegánskej a firma sa ďalej usiluje o elimináciu používania živočíšnych produktov s cieľom získať príslušné certifikáty. Sortiment The Body Shop zahŕňa širokú škálu ošetrujúcej kozmetiky pre mužov aj ženy.

UpCircle

Minimalistické balenia, 100% recyklovateľné obaly, prírodné zloženie, suroviny z organického poľnohospodárstva, fair trade prístup, netestovanie na zvieratách a v neposlednom rade propagácia produktov na reálnych osobách je to, čo vás na britskej firme UpCircle bude veľmi baviť.

Možnosť stočiť si kozmetiku do opakovane použiteľných nádob je ďalším jasným dôkazom o zodpovednom prístupe k životnému prostrediu. Všetky deklarované vlastnosti produktov dokladá HCS certifikát. V ponuke nájdete širokú škálu ošetrujúcej kozmetiky pre mužov a ženy.

Urban Decay

Urban Decay je materskou spoločnosťou L'Oréal, ktorá je aj napriek postupným vylepšovaniam kritizovaná za svoj prístup k testovaniu. To sa však netýka Urban Decay, ktorý je svetovou organizáciou PETA uznávaná ako značka produkujúca cruelty free kozmetiku. Riasenky, make-upy, očné linky, rúže alebo obľúbené paletky očných tieňov tak môžete kupovať a používať úplne bez výčitiek.

Urtekram

Dánsko je preslávené svojim prístupom k ekológii a udržateľnosti a hygge štýlom života, vďaka ktorému sa Dáni považujú za najšťastnejší národ na svete.

Nie je tak príliš veľkým prekvapením, že dánska prírodná kozmetika Urtekram spĺňa všetky princípy ekológie, čo potvrdzuje certifikát ECOCERT. Certifikát HCS si firma už neplatí, stále však dodržiava všetky zásady cruelty free a na zvieratách netestuje ani vstupné suroviny, ani finálne produkty.

Ziaja

Poľská firma Ziaja má v ponuke zhruba 1 000 produktov starostlivosti o telo, vlasy a pleť. Vo svojej krajine patrí k lídrom, obľúbená je ale aj u nás.

Napriek tomu, že sa jedná o cenovo dostupnú kozmetiku, produkty sú kvalitné a spĺňajú všetky požiadavky na modernú starostlivosť o pleť, a to vrátane netestovania na zvieratách – oficiálne certifikáty značka bohužiaľ nemá, a tak v zozname netestujúcich spoločností PETA nie je.

Autor článku