Ako prať športové oblečenie? Rady, tipy a už žiadne chyby

Publikácia: 13.06.2022

Ako prať športové oblečenie? Tak to môže byť pekný chyták. Najväčšiu nápovedu nájdete na ceduľke. Ale čo robiť, keď už je preč? Prečítajte si nášho radcu. Poradíme, čo so syntetikou aj prírodnými materiálmi.

Nie je nič lepšie, než si dať pravidelne do tela. Fitness vybavenie máte nablýskané a v top stave. Mať svoju vlastnú domácu posilňovňu je skrátka na nezaplatenie. Ale ako je na tom vaše športové oblečenie? Viete, že vám kvôli nesprávnej starostlivosti môže dať čoskoro zbohom? Ak ste investovali desiatky eur do svojho fitness šatníka, bola by veľká škoda ho za chvíľu odpísať.

Návod nájdete na ceduľke od výrobcu

Každý pozná to vzrušenie. Nové oblečenie je doma - šup vyskúšať a pred zrkadlo skontrolovať, či dobre sedí. A keď je všetko v poriadku, podvedome berieme nožnice do rúk a striháme ceduľku. Tá predsa len prekáža. Alebo nie?

Zadržte! Na ceduľke od výrobcu totiž nájdete detailný návod na to, ako daný kúsok prať a či môže do sušičky.

A ak už je neskoro, nezúfajte. Pripravili sme detailný návod, ako prať športové oblečenie. Spoločne to zvládneme aj bez ceduľky.

Voľte program Šport, Outdoor alebo jemné pranie

Športové oblečenie nepatrí medzi najodolnejšie. Ak máte na práčke program Šport alebo Outdoor, zapnite ho. Ale opatrne. Pranie prispôsobte konkrétnemu materiálu. Program pre športové oblečenie by sa totiž nemusel zhodovať s tým, čo je pre daný odev dobré.

Zvoliť môžete aj jemný prací program, ktorý používa vodu s nižšími teplotami a nežmýka na toľko otáčok.

Ako prať športové oblečenie a vybavenie

  • Športové prádlo a športové oblečenie perte naruby. Predídete tak žmolkovaniu, ochránite reflexné prvky a nápisy.
  • Kontrolujte vrecká. Pozor na vreckovky!
  • Neplňte práčku po okraj. Keď v nej bude menej bielizne, prací prostriedok sa dôkladnejšie vymyje a nezostane vo vlákne. To platí aj o špine. Aj tá sa môže kvôli nedostatku vody vo vlákne usadiť.
  • Sušičke sa radšej vyhnite. Najmä jemným vláknam škodí. Bielizeň sušte vo vetranom priestore. Pozor na štipce, môžu vytvoriť otlaky.
Unsplash

Ako prať športovú bielizeň a ponožky

Športová bielizeň je najspodnejšia vrstva, ktorú obliekate – spodky, nohavičky, podprsenky. Môžeme sem zaradiť aj ponožky.

Ako prať športovú podprsenku? Vložte ju do pracieho vrecka na jemnú bielizeň. Ochránite ju pred poškodením od bubna alebo zvyšku bielizne. Do vrecka pokojne pridajte aj ponožky, aspoň sa vám nezatúlajú.

Ako prať bežecké topánky a inú športovú obuv

Na športové topánky zvoľte program na jemné tkaniny alebo program priamo pre topánky. Teplota by nemala presiahnuť 30 °C. Nastavte čo najnižšie otáčky. Vždy vopred vyberte vložky do topánok aj šnúrky. Obuv vložte do vrecka na topánky, aby sa neotĺkla.

Ak plánujete prať goretexové topánky, zadržte! Na obuv z tohto materiálu je lepšie použiť navlhčenú hubku, pričom pri väčšom znečistení je možné použiť jemnú a mäkkú kefku.

Ako prať športovú tašku

Tašky a batohy sa odporúča prať na 40 ° C, najlepšie bez odstreďovania, maximálne však na 400 otáčok. To preto, aby sa nepoškodil bubon práčky alebo samotný batoh. Počítajte s dlhším schnutím.

Každý materiál vyžaduje inú starostlivosť

Športové oblečenie sa vyrába z rôznych materiálov. Naučte sa ich rozlišovať. Nejde len o funkčnosť a vlastnosti, ale aj o starostlivosť. Každý druh má svoje špecifiká.

  • Syntetické oblečenie: Vyrába sa z polyesteru, polyamidu alebo polypropylénu. Elastan sa zase používa ako prímes, aby dodal látke pružnosť. Niekedy sa označuje ako dorlastan, lycra alebo spandex.
  • Športové oblečenie z prírodného materiálu: Najčastejšie sa stretnete s merino vlnou a bambusom. Niekto má doma aj nejaké tie kúsky z bavlny. Bundy môžu byť z tencelu a peria.

Syntetika a prírodné materiály sa často miešajú, aby sa dosiahli čo najlepšie vlastnosti. Typickou dvojicou je elastan a bavlna alebo merino a polyamid. Pamätajte, že látky s prímesou je dobré prať na nižšie teploty. Zatiaľ čo 100% bavlna vydrží aj 60 °C, elastan znesie maximálne 40 °C.

Ako prať funkčnú bielizeň? Pri čistej syntetike dodržujte teplotu do 40 °C. Ak nie je bielizeň veľmi špinavá a iba zapácha od potu, vystačíte si s teplotou 30 °C. Zvoľte nízke otáčky, maximálne 800, ideálne 600. Veľmi špinavú bielizeň vopred prepláchnite v ruke. Odstráňte nečistoty a až potom ju dajte vyprať na nižšiu teplotu. To platí pri syntetike, bavlne a bambuse.

Merino vlnu nie je dobré prať v práčke. Po čase sa vlákno začne lámať. Preferujte ručné pranie. Pokiaľ musíte, zapnite práčku len na 30 °C, maximálne 40 °C. Žmýkanie znížte na 600 otáčok. Bambus perte pri teplote 30 až 40 °C. Aby sa vlákno nepolámalo, navoľte šetrnejšie žmýkanie – 600 až 800 otáčok.

Ako prať športové bundy z peria alebo tencelu? Maximálne na 40 °C. Tabu je vysokootáčkové odstreďovanie aj žmýkanie. Najlepšie urobíte, keď odstreďovanie vypnete úplne, vodu potom z bundy vytlačte ručne. Ešte jedna rada na záver - ak chcete prať na 30 ° C, použite trochu viac pracieho prášku. Aby bol dostatočne účinný aj pri nižších teplotách, je ho potrebné vyššie množstvo.

Ak chcete prať „ekologicky“, zvoľte ekologické pracie prášky s tenzidmi na prírodnej báze. Napríklad z mydlových orechov. Syntetické tenzidy z ropy sa ťažko biologicky odbúravajú. Zaťažujú životné prostredie a pri praní na nižšie teploty ich do odpadových vôd vypustíte podstatne viac.

Zvoľte správny prací prostriedok

Kúpte si prací gél, ktorý je určený na športové oblečenie. Odborníci sa zhodujú, že práve gélový prací prostriedok predstavuje najlepší spôsob, ako prať športové oblečenie. Prečo?

  • Je účinnejší a pôsobí hneď po štarte prania.
  • Neusadzuje sa v tkanine tak ako klasický sypký prášok. Usadeniny znižujú funkčnosť športového oblečenia.
  • Bežne neobsahuje bielidlá a rozjasňovače, ktoré spôsobujú vyblednutie farby.
  • Ak preferujete sypký prášok, pokojne po ňom siahnite. Ale opatrne s dávkovaním, aby ho nebolo príliš a nezostával v látke. Opäť radšej kúpte produkt s označením na športové oblečenie.

A ako je to s tými enzýmami? Na internete koluje mnoho informácií, a nie všetko je pravda.

Enzýmy sú bežnou súčasťou pracích prostriedkov. Ak máte oblečenie z prírodných materiálov, ako je vlna, vyvarujte sa im.

Aj keď sa na niektorých stránkach dočítate, že by sa enzýmy na športové oblečenie vôbec používať nemali, je dokázané, že syntetica v normálnom množstve neškodí.nebezpečné pre prírodné materiály typu celulóza, vlna a hodváb. Vlákna sa kvôli nim vyťahujú a môžu sa objaviť malé dierky. Bavlnu a bambus by však ničiť nemali.

Pre vlnu a merino preto kupujte špeciálny prací produkt určený iba na vlnu.

Hľadáte prípravok bez enzýmov? Tak to vám pôjde hlava okolo. Väčšina pracích prostriedkov na športové oblečenie totiž enzýmy obsahuje. A je to v poriadku. Je ich tam tak málo, že nijako neuškodia. Naopak, sú prospešné - rozpustia odolné škvrny a zbavia látku nepríjemného zápachu.

Ak idete prírodnou cestou a svoj prášok si pripravujete sami, pridajte doň trochu žlčového mydla. To obsahuje enzýmy, ktoré rozložia aj najodolnejšiu špinu. So sypkým práškom ale opatrne pri dávkovaní.

A hlavne žiadna aviváž!

Aviváž pekne vonia a zbavuje statickej elektriny. Má ale jednu zlú vlastnosť. Pokrýva štruktúru látky a znižuje funkčnosť športového oblečenia. Do bielizne sa dokáže dostať tak dôkladne, že už ju nikdy nevyperiete. Neodporúča sa ani na syntetiku, ani na merino vlnu alebo bambus.

Existuje nejaká alternatíva? Na syntetiku, bavlnu a bambus je možné použiť tzv. máchadlá. Používajú sa rovnako ako aviváž. Tieto prírodné prostriedky zbavia bielizeň zvyškov prášku a zároveň ju zmäkčia. Neobsahujú ropné deriváty, ktoré ničia vlákno, ani umelé parfumy. Voňajú vďaka prírodným siliciam. Vôňa preto nie je taká intenzívna, ale stále príjemná.

Ako často prať?

Odpoveď na otázku, ako často prať športové oblečenie, nie je tak jednoduchá. Záleží nielen na materiáli, ale aj na tom, ako veľmi ste si dali do tela.

Vlhká látka je ideálnym prostredím na množenie baktérií. Lenže nadmerné pranie v niektorých prípadoch škodí. Čo s tým?

  • Bielizeň a oblečenie z bambusu, merina a iných prírodných látok po tréningu vyvetrajte a nechajte uschnúť. Ak aj potom cítite, že je potrebné vyprať, alebo zistíte, že je špinavé, vyperte/premáchajte ho.
  • Bielizeň zo syntetiky radšej po tréningu vyperte. Soľ a pot látku ničia. Pokiaľ to nie je hneď možné, nechajte ho uschnúť a až potom ho dajte do koša s bielizňou. V koši ho ani tak nikdy nenechávajte príliš dlho. Opäť kvôli baktériám a usadenej soli.

Nie vždy je potrebné zapínať práčku. S baktériami a zápachom zatočí aj ručné pranie, ktoré je k materiálom šetrnejšie. Vyrieši problém s prázdnou práčkou, keď potrebujete vyprať len jedny legíny a tielko.

Zhrnutie

  • Čítajte štítok od výrobcu a dodržujte odporúčané teploty pre dané materiály.
  • Zaobstarajte si tekutý prací gél alebo sypký prášok určený na športovú bielizeň. Je vhodný na syntetiku, bavlnu aj bambus. Pre bielizeň z vlny kúpte špeciálny prací prostriedok na vlnu.
  • Prírodné produkty sú dobrou voľbou, sú šetrné k oblečeniu aj k vám.
  • Vyhnite sa aviváži, bielidlám a rozjasňovačom.
  • Niekedy si vystačíte iba s ručným praním. Extrémne špinavú bielizeň vždy najprv prepláchnite v ruke, potom ju dajte do práčky.
  • Syntetiku perte po každom tréningu. Usadená soľ z potu ju ničí, navyše sa v nej množia baktérie. Antibakteriálne a prírodné materiály perte, keď začnú zapáchať.
  • Sušičku radšej nepoužívajte. Sušte v dobre vetranom priestore a mimo priame slnko.

Autor článku