Ako vybrať trekingové palice: návod pre začiatočníkov i pokročilých

Publikácia: 05.04.2022

Turistika v posledných rokoch zažíva doslova boom. Všetci sa chcú z miest plných smogu dostať do čistej prírody, v ktorej vládne svieže ovzdušie a príjemný spev vtákov. Aby ste však dlhé turistické túry zvládali bezproblémovo a nemuseli ste sa vracať hneď po prvých dvoch kilometroch domov, vezmite si so sebou tentoraz trekové palice. Že ich ešte nemáte? Prezradíme si, ako trekové alebo tiež trekingové paličky vybrať.

Pomocník, na ktorého nedáte na výletoch dopustiť

Možno aj vás niekedy napadlo, že by vám na túru mohli postačiť obyčajné paličky od lyží. Aj keď sa to ale na prvý pohľad nezdá, trekové paličky sa od tých lyžiarskych zásadne líšia. A to nielen v spracovaní, ale aj v účele. Trekingové palice oceníte predovšetkým pri výstupe do hôr.

Zaisťujú totiž potrebnú stabilitu, a to dokonca aj v bežnom teréne, nielen na svahoch. S ich pomocou navyše udržíte správne tempo dlhšiu dobu, šetríte svoje bedrové kĺby a lepšie ovládate svoj dych pri chôdzi, čo je alfa a omega každej športovej aktivity.

Canva

 

Typy trekingových palíc

V súčasnej dobe rozlišujeme palice na klasické trekové a na palice pre nordic walking. My si ich však rozdelíme ešte na viac typov, aby sme vás lepšie zoznámili s ich prednosťami. Palice môžeme rozdeľovať na:

  • odpružené a neodpružené,
  • pevné a teleskopické,
  • palice na nordic walking.

Neodpružené palice pre nenáročných turistov

Neodpružené trekingové palice volia predovšetkým začínajúci turisti alebo ľudia, ktorí sa na výstupy vydávajú raz za čas a ich požiadavky nie sú nijako náročné. Zohnať ich je možné za pomerne nízku cenu v rade designov. Obvykle sú vyrobené z hliníka, lepšie modely majú aj penové madlo pre pohodlný úchop.

Odpružené trekingové palice zaistia väčší komfort

Odpružené palice poskytujú o niečo väčší komfort ako palice neodpružené. Vďaka odpruženiu tlmia nárazy, preto je chôdza s ich pomocou pohodlnejšia a príjemnejšia. Aj z toho dôvodu ich volia skúsení turisti, ktorí sa bežne vydávajú na niekoľkokilometrové výstupy.

Čo sa týka ceny, už z logiky veci vyplýva, že budú drahšie. Ak sa chystáte na turistické výstupy pravidelne, táto investícia sa bezpochyby oplatí.

Pevné palice dlho vydržia

Typy trekingových paličiek môžeme rozlišovať nielen podľa odpruženia, ale aj podľa konštrukcie. Medzi vášnivými turistami sú obľúbené najmä pevné trekingové palice, ktoré sa tešia dlhej životnosti. Väčšinou sú vyrobené z jedného kusu materiálu a vhodné prakticky do akéhokoľvek terénu. Bohužiaľ však nejdú zložiť, a tak sa horšie skladujú.

Skladacie palice ako príležitostná pomoc

Cestovatelia, ktorí si nie sú istí tým, kam ich vietor zaveje, dávajú prednosť skladacím paliciam, ktoré hravo schovajú do batohu a vytiahnu iba v prípade, keď to bude potrebné. Hovoríme teda o takom príležitostnom pomocníkovi, u ktorého je možné si prispôsobiť výšku podľa postavy. Palice tak môže používať každý, a to nezávisle na pohlaví a výške.

Palice pre nordic walking: čo je to?

Medzi začínajúcimi turistami často koluje otázka, aký je rozdiel medzi trekingovými palicami a palicami pre nordic walking. Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, ale rozdiel je v účele aj ich spracovaní.

Palice na nordic walking sú určené pre takzvanú severskú chôdzu čiže dynamickú chôdzu so svižným tempom. Rukoväť je subtílnejšia a dlhšia, pútko je mohutnejšie a tvarované. Na kovové hroty je možné nasadiť gumové vsadky alebo krúžky na sneh.

Unsplash

 

Kľúčové parametre pri výbere trekingových palíc

Či už vyberáte skladacie trekové palice alebo akékoľvek iné, zaujímať vás bude hneď niekoľko parametrov:

  • materiál,
  • zámky,
  • hroty,
  • hmotnosť,
  • odpruženie,
  • príslušenstvo,
  • cena.

Materiál určuje životnosť aj cenu

Možno ste si už našli svojho favorita, než ale priložíte kreditnú kartu k platobnému terminálu, uistite sa, že vám vyhovuje materiál, z ktorého sú trekové paličky vyrobené.

Najčastejšie sa stretnete s hliníkovými modelmi, ktoré patria k najlacnejším, ale aj k najťažším. Palice zo sklolaminátu sú na druhú stranu ľahké aj odolné, ale nárazy netlmia práve najlepšie. Hitom posledných rokov sú karbónové trekingové palice, ktoré patria k najlepším na trhu a disponujú nielen skvelou odolnosťou, ale aj pevnosťou a nízkou hmotnosťou.

Na hmotnosti záleží

Materiál nemá vplyv len na životnosť palíc či na cenu, ale aj na celkovú hmotnosť. Všeobecne platí, že čím nižšia váha športového náčinia je, tým je používanie komfortnejšie.

Hroty hrajú pri výbere tiež rolu

Aké trekové palice nakoniec vybrať? Sledujte aj drobnosti, ako sú hroty. Zatiaľ čo kovové hroty sú vhodné do tvrdého a náročného terénu (dobre fixujú a sú skvelou oporou turistov), gumové skvele tlmia nárazy, ale sú vhodné skôr na asfaltové cestičky.

Výška postavy nakoniec rozhodne

Rozhodujúcim a tým posledným faktorom pri výbere je výška postavy. Jedine skladacie alternatívy sa výške dokonale prispôsobia, a tak v takom prípade výšku postavy riešiť nemusíte. Ak chcete investovať do pevných palíc, výška je nevyhnutnou informáciou.

Aké vysoké trekingové palice voliť? Ak držíte trekovú palicu v dlani, lakeť by mal zvierať pravý uhol. Pomôcť ale môže aj výpočet ľahkej rovnice, a síce vaša výška postavy v centimetroch krát 0,68.

Ak nie ste matematikom alebo poznáte len približnú výšku figúry, existujú všeobecné tabuľky s odporúčaním optimálnej dĺžky palice. Tie môžu byť v prípade nevedomosti naozaj skvelým pomocníkom, ktorý výrazne uľahčí výber športového spoločníka.

Unsplash

 

Skôr ako sa vydáte na turistický výstup

Nech už vaša voľba nakoniec bude akákoľvek, pred každým výstupom je dôležité jedno – správne nastavenie palíc. Trekové paličky vám síce môžu v obchode vyhovovať, človek si ich ale pred prvou výpravou musí prispôsobiť sebe na mieru.

Opäť si spomeňte na spomínané pravidlo: keď držíte paličku v dlani, musí lakeť zvierať pravý uhol. Tento uhol musíte pravidelne sledovať. V prípade, že máte paličky skladacie, pri stúpaní ich skráťte, pri zostupe dole zase predĺžte.

Bez topánok to nepôjde

Trekové palice síce budú oporou a ušetria kĺby, na druhú stranu pokiaľ sa na výlet vydáte s nevhodným obutím, nebude to príjemné. Je to skrátka rovnaké ako pri iných športoch - športová obuv je základ, a tak aj na ňu upnite svoju pozornosť skôr, než vykročíte z dverí.

Je dôležité si uvedomiť, že terén bude pravdepodobne náročný, a to aj po stránke svojej štruktúry. Keď sa k tomu pridá ťažký batoh s desiatou a vodou, na nohy sa bude klásť veľký nápor. Iba s kvalitným obutím je možné predísť zraneniam a celkovej bolesti dolných končatín.

Nepremokavé a vyššie

Tie najlepšie trekingové topánky sú spravidla nepremokavé, aby zostali spoľahlivým parťákom pri akomkoľvek počasí a v akomkoľvek teréne. Tiež sú vyššie, aby ste necítili každý kamienok, na ktorý šliapnete. A samozrejme sú maximálne pohodlné, aby ste v nich zvládli ujsť aj desiatky kilometrov.

Topánky na nohy, paličky do ruky a ide sa na to! Turistické výlety je možné podnikať po celý rok, líši sa iba oblečenie, ktoré si vezmete so sebou. Pri túrach buďte opatrní na prekážky pred vami, ktoré neľútostný terén prichystal na spestrenie vášho výletu. Nezabudnite si vziať drobné občerstvenie, dostatok tekutín a fotoaparát - s pomocou trekingových palíc sa dostanete na vrcholky hôr, odkiaľ bude naozaj impozantný výhľad stojaci za zaznamenanie!

Autor článku