12 spôsobov, ako si originálne zaviazať šnúrky

Publikácia: 22.03.2022

Napadlo vás niekedy, že šnúrky do topánok môžu poslúžiť ako nevšedný módny doplnok? Stačí vystúpiť zo zabehnutých koľají a namiesto klasického šnurovania vyskúšať našich 12 tipov, ako si originálne zaviazať šnúrky. Možno zistíte, že aj obyčajné šnurovanie vie baviť.

Už ste niekedy počuli meno Ian Fieggen? Pokiaľ vám to nič nehovorí, o záujme daného pána vám viac napovie jeho prezývka: Professor Shoelace alebo Profesor šnúrka. Ian tvrdí, že tenisky je možné zaviazať na viac ako 2 miliardy spôsobov. Vystúpite z davu a svojim topánkam dodáte punc originality – potrebujete ešte ďalší dôvod, prečo sa naučiť nevšedné viazanie šnúrok? Aktuálne trendy prajú experimentom, tak sa do nich pustite.

Nebojte sa farieb

Niektoré viazania sú veľmi jednoduché, iné vyžadujú čas a trpezlivosť. Než sa pustíte do tréningu, hneď na úvod máme jeden tip: dajte šancu farebným šnúrkam do topánok. Biela a čierna je síce nesmrteľná klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy, farebnými šnúrkami ale hneď rozžiarite aj tú najobyčajnejšiu obuv. Pastelové farby skvele ladia k bielym alebo smotanovým plátenkám, neónovo zelené či žlté šnúrky zase premenia vaše čierne tenisky na úplne nový model.

Viazanie č. 1: Krížom krážom

Rýchly a jednoduchý, pritom krásne efektívny – taký je náš prvý tip na to, ako zaviazať šnúrky. Začnete klasicky dole pri špičke, potom prekrížite a prevlečiete do tretej dierky. Následne sa vrátite k vynechanej dierke a tú podvlečiete. To isté na druhú stranu, prekrížite a tak stále dookola. Tento štýl šnurovania má navyše tú výhodu, že len tak nepovolí.

Viazanie č. 2: Snehová vločka

Ozdobný prvok pripomínajúci snehovú vločku a k tomu pevne utiahnutý vršok. Takto si môžete zaviazať šnúrky do tenisiek podľa nášho tipu číslo 2. Spodné dierky vynecháte a šnúrku vytiahnete až druhým očkom. Vrchom potom šnúrku pretiahnete do vynechanej dierky. Príliš neuťahujte, pretože cez vytvorené pútko budete šnúrku ešte raz preťahovať. To isté zopakujete zrkadlovo a zvyšok klasicky došnurujete.

Viazanie č. 3: Mašľovačka

Jemná ozdoba u každého očka – tento štýl viazania šnúrok sa podľa nás skvele hodí k romantickým šatám, ku ktorým chcete obuť tenisky. Ako naňho? Celú šnúrku zospodu pretiahnete pravou spodnou dierkou, potom vrchom do ľavej. Následne zostanete na rovnakej strane a vnútrom podvlečiete druhú ľavú dierku. Potom vrchom doprava, takže nad sebou budete mať dve rovnobežné čiary. Tie potom šnúrkou zviažete k sebe a jednoduchá mašlička je na svete. To už len niekoľkokrát zopakujete.

Viazanie č. 4: Rebrík

Neviete, ako schovať šnúrky? Vyskúšajte rebrík! Hlavné je myslieť na to, že nezačínate šnurovať zdola, ako býva zvykom, ale z opačného konca. Prevlečte obe horné očká, šnúrku prekrížite a jednotlivé konce podvlečte dierkou, ktorá je ďalšia v poradí. Odtiaľ šnúrku po obvode očiek vediete až k spodnému očku, ktorým ju pretiahnete. Potom už len nasleduje vnútorný pletenec.

Viazanie č. 5: Stopka

Ako vyjadriť jasné NIE? Napríklad šnurovaním topánok. Šnúrku prehnite napoly, jeden koniec pretiahnite pravou spodnou dierkou, druhý dierkou hneď nad ňou. Oba konce vediete do protiľahlého očka, vrchnú časť šnúrky potom prevlečiete pekne cik cak až hore. Zostávajúci kus šnúrky stačí viesť dole do spodnej ľavej dierky, kde ste celé viazanie začínali, a odtiaľ potom po vnútornom obvode nahor. Druhú polovicu „X“ už ľahko vytvoríte s tou polovicou šnúrky, ktorá až doteraz nevyužitá visela dole.

Viazanie č. 6: Čistá linka

Najradšej obúvate conversky? Potom sa rozhodne naučte tento štýl zaväzovania šnúrok. Je dokonale minimalistický a pôsobí elegantnejšie ako klasické šnurovanie tenisiek. Jeho učením pritom nestrávite dlhé desiatky minút. Stačí začať odspodu, pri ceste hore však nekrížiť, ale podvliecť očko na rovnakej strane a až potom šnúrku pretiahnuť na druhú stranu. Vpravo budete podvliekať ob dierku, vľavo dierku priamo nasledujúcu. Vyskúšajte a hneď vám to bude jasné.

Viazanie č. 7: Zamašľovanie

Dokonale dievčenské šnurovanie tenisiek? Jednoznačne toto! Začínate hore, ako prvé urobíte ľavú stranu, potom pravú. Špecifické pre tento štýl viazania je, že šnúrku pri prevliekaní pevne neuťahujete. Utiahnutie príde až úplne v závere, kedy jednoduchým pretiahnutím šnúrky vytvoríte efektnú mašľu.

Tip navyše: keď na viazanie použijete širšiu saténovú šnúrku, výsledná mašľa bude pôsobiť prémiovým dojmom. Dosť ľudí možno ani neuverí, že ide len o obyčajnú šnúrku a obyčajné zaväzovanie.

Viazanie č. 8: Reťaz

Necítite sa dobre, keď je vám topánka voľnejšia? Tak to si naštudujte viazanie, ktoré sme pracovne nazvali „reťaz“. Tak totiž vyzerá a tak pevne aj drží. Na prvý pohľad možno vyzerá zložito, ale zdanie klame. Začnete dole pri špičke topánky, z jednej dierky podvliekate do druhej hneď nad ňou. Šnúrku neuťahujete, takže až sa dostanete hore, bude výsledok pripomínať špirálku. Tou potom pretiahnete šnúrku z druhej strany. Voilá, reťaz je na svete.

Viazanie č. 9: Prepletenec

Toto majstrovské dielo si vyžaduje trochu cviku, určite ale stojí za to mu potrebný čas venovať. Oproti predchádzajúcim viazaniam začínate hore na konci jazyka a postupujete dole tým spôsobom, že šnúrku jednou dierkou prevlečiete vždy dvakrát. Stredom vzniknutých pútok potom už len pretiahnete zvyšnú časť šnúrky, nezabúdajte pevne uťahovať. O vašej šikovnosti sa bude šuškať ešte dlho.

Viazanie č. 10: (Ne)dokonalá asymetria

Ako ešte zaviazať šnúrky na teniskách či topánkach? Zapojte do hry trochu asymetrie. Na jednej strane dvojnásobným prevliekaním dierok vytvoríte netradičné vlnky, druhá strana sa nesie v znamení klasiky. Akokoľvek by sa tento štýl viazania mohol zdať zložitý, opak je pravdou. Pripravte sa na to, že vaše topánky (a vy samozrejme s nimi) dostanú nevídanú porciu komplimentov.

Viazanie č. 11: Žmurkacie oko

Pamätáte si ešte na spôsob viazania, ktoré sme pracovne nazvali „prepletenec“? Tak v tomto prípade začnete úplne rovnako, šnúrku ale nebudete preťahovať jednotlivými pútkami, ale cez stred všetkých. Tým v strede viazania vytvoríte oválik alias oko. Takú obuv potom obujte k džínsom v skrátenej dĺžke, nech topánky poriadne vyniknú. Uvidíte, ako na vás všetci budú žmurkať.

Viazanie č. 12: Hashtag

Zalovíme vo vodách pre pokročilých, tento #bozistyl ale stojí za trochu práce. Tentokrát so šnurovaním začnete presne uprostred, prípadne zhruba uprostred, pokiaľ máte topánky s nepárnym počtom dierok. Tak si vytvoríte pomyselnú deliacu čiaru. Šnúrky od nej budete šnurovať smerom dole až vytvoríte obrazec podobný hashtagu. Hore potom už len zaviažete klasickú mašľu. 

Autor článku