Tipy ako predĺžiť životnosť topánok na zimu: čistenie, sušenie, impregnácia
Do zimných topánok obvykle investujeme viac peňazí ako do iných druhov obuvi. Očakávame od nich, že nás spoľahlivo ochránia pred chladom a vlhkosťou, no ak ich nechceme meniť každú sezónu, mali by sme venovať dostatočnú pozornosť ich starostlivosti. Odmenia sa nám za to dlhou životnosťou a pestovaným vzhľadom. Viete, čo všetko treba robiť, aby vaše obľúbené zimné topánky bez problémov prežili mrazy a vydržali vám viac ako len pár mesiacov?
V článku sa dočítate:
Základné pravidlá, ako sa starať o topánky v zime
Kožené topánky v zime čakajú náročnejšie mesiace ako inokedy počas roka, preto aj starostlivosti o ne by sme mali venovať zvýšenú pozornosť. Nielen sneh, dážď, blato, teploty pod nulou, ale aj posypová soľ im dá poriadne zabrať a zanecháva na nich nepekné stopy. Keď sa však o svoje topánky budete poctivo starať, budú vám dlhé roky slúžiť vo výbornom stave a nohy budete mať zaručene v teple.
Čistenie
Krokom číslo jeden v starostlivosti o obuv je čistenie topánok. Podrážku zbavte od blata kefou a umyte vlažnou vodou. Znečistené miesta na topánke poutierajte jemnou navlhčenou handričkou, napríklad z mikrovlákna. Fľaky od posypovej soli z kožených topánok odstránite handričkou namočenou v roztoku octu a vody, na semiš použite radšej mydlovú penu.
Impregnácia
Aby mohla zimná obuv statočne a spoľahlivo čeliť snehu, dažďu a ďalším náročným podmienkam, pravidelná impregnácia je veľmi dôležitá. Ak by ste koženú obuv nechali premoknúť a navlhnúť, v mrazoch voda v póroch rýchlo zamrzne, obuv stvrdne a má tendenciu nepekne popraskať.
Vyberte si preto impregnačný prostriedok vhodný na materiál, z ktorého sú vaše topánky vyrobené a pravidelne ho používajte.
Prať alebo neprať zimné topánky?
Rozhodne neprať! Koža a práčka nie sú vôbec kamarátky, a hoci by vás aspoň textilná zimná obuv mohla zvádzať na pranie v práčke, tiež odporúčame zvoliť radšej iné metódy čistenia. Okrem iného riskujete odlepenie podrážok, deformáciu tvaru, povrchu či úplné znehodnotenie topánok.
Správne sušenie
Ak nechcete topánky poškodiť, určite ich nesušte na radiátore, v blízkosti vykurovacích zariadení, ani ich nefénujte. Príliš rýchle schnutie materiálu často znamená vznik trhlín, stvrdnutie, rozlepenie a popraskané miesta už ťažko zachránite.
Radšej do zimných topánok vložte novinový papier, alebo vrecúško so soľou, ktoré pomôže absorbovať vlhkosť. Papier meňte vždy po dvoch hodinách. Z vonkajšej strany ich stačí zbaviť nečistôt a utrieť suchou jemnou handričkou.
Množeniu baktérií zabránite nastriekaním antibakteriálneho spreju. Ak by ste nechali zaschnúť špinavé topánky, môžu stratiť tvar, pružnosť a pôvodnú farbu, čo určite nechcete.
Správna impregnácia topánok
Impregnácia si zaslúži viac pozornosti, ak sa chcete za každých okolností spoľahnúť na to, že vaše topánky na zimu udržia nohy v teple a suchu nielen pri čakaní na autobus v mrazoch, ale aj pri prechádzke zasneženou prírodou či brodení sa v poriadnej čľapkanici.
Prečo treba obuv impregnovať?
Nové topánky by ste ešte predtým, ako si ich prvýkrát obujete, mali poriadne naimpregnovať, aby ste ich ochránili pred premoknutím, ale aj posypovou soľou. Predĺžite tak životnosť obuvi a bude aj odolnejšia voči znečisteniu.
Ako impregnovať?
Na topánky naneste vrstvu impregnačného prípravku vo forme spreju alebo krému a počkajte, kým uschnú. Tento proces opakujte až dovtedy, kým impregnácia už nebude do obuvi vsakovať, ale bude po nej stekať. Tak spoznáte, že ste zimné topánky spoľahlivo naimpregnovali. Obyčajne stačí aplikovať tri vrstvy, aby bol výsledok uspokojivý.
Impregnačnú vrstvu pravidelne obnovujte a s jej hrúbkou to tiež netreba preháňať. Nie je dobré premočiť obuv nastriekaním veľkého množstva spreju naraz alebo nanesením prihrubej vrstvy krému.
Ak sú vaše zimné topánky ručne šité, oblasti švov venujte špeciálnu pozornosť. Otvory po ihle ošetrite včelím voskom, aby ste znížili priepustnosť.
Starostlivosť o zimné topánky podľa materiálu
Každý materiál si vyžaduje iné zaobchádzanie, ale aj prípravky na starostlivosť určené na daný druh kože. Nezabudnite sa preto zásobiť na zimu, aby ste sa o svoje topánky mohli správne postarať.
Ako sa starať v zime o obuv z hladkej kože
Koža je prírodný materiál a rovnako ako naša pokožka, i ona potrebuje pravidelnú výživu, aby sa nevysušila, nepraskala a zachovala si svoju farbu. Aj pevnosť, flexibilitu a hydrofóbne vlastnosti si zachováva najmä vhodnou starostlivosťou a pravidelným aplikovaním výživných krémov a impregnácie.
Tenká vrstva včelieho vosku alebo ošetrujúceho krému aspoň raz za mesiac, ideálne raz za dva týždne, následné preleštenie - takto by mala vyzerať poctivá starostlivosť o kožené topánky na zimu.
Okopané a poškriabané miesta jednoducho zamaskujete tónovanými krémami v odtieni topánok. Ak sa pri čistení jemnou handričkou na koži stále nachádzajú biele fľaky od soli, namočte handričku do roztoku octu a vody v pomere 1:1 a jemne ju pretrite.
Nezabúdajte ani na leštenie hladkej kože pomocou vosku alebo krému na topánky. Ak sa rozhodnete vyleštiť topánky krémom, najskôr ich očistite od prachu a nečistôt napríklad kefou, handričkou aplikujte malé množstvo krému na predok topánok a postupne ho jemnou handričkou rozleštite po celej topánke. Pri leštení voskom platí podobný postup, najskôr topánky zbavte nečistôt a handričkou krúživými pohybmi aplikujte vosk. Kvapnite trošku vody do viečka od nádoby s voskom a striedajte vosk a rýchle namočenie do vody. Leštite, kým nedosiahnete želaný efekt.
Ako sa starať o semiš/brúsenú kožu/nubuk
Semišové topánky sú obľúbené najmä kvôli tomu, že na nich nevidieť škrabance ako na hladkej koži. Brúsená koža je však náchylnejšia na zadržiavanie rôznych nečistôt a prachu, takže je dôležité ju pravidelne čistiť jemnou alebou gumenou kefkou.
Ak sú vaše zimné topánky z brúsenej kože špinavé a mokré, najskôr ich vysušte, až potom jemne vyčistite kefkou. Ak aj potom ešte na povrchu zostávajú škvrny, situáciu zachráni mydlová pena a mäkká kefka, alebo môžete vyskúšať gumu na semiš alebo čistiacu penu určenú na semiš.
Aj brúsená koža potrebuje pravidelnú impregnáciu, aby bola odolnejšia voči prachu a vlhku.
Lakované topánky
Lakovaná koža si vyžaduje najmä v zimných mesiacoch špeciálne zaobchádzanie, pretože je veľmi náchylná na lámanie v mrazivých teplotách.
Aby ste toto riziko minimalizovali, neskladujte lakovanú obuv v chladných priestoroch a vždy, keď sa chystáte v zime von, obujte si topánky aspoň o 10-15 minút skôr v teple, aby sa prispôsobili. Aj pri vyzúvaní treba myslieť na to, že lakovaná koža nemá príliš rada teplotné výkyvy, preto pri vstupe zo zimy do tepla chvíľu počkajte, kým sa vyzujete.
Lakovanú kožu čistite jemnou mikrovláknovou handričkou a leštite ju špeciálnymi prípravkami určenými na lakovanú kožu, aby ste zabezpečili jej bezchybný vzhľad.
Textilná obuv
Topánky z textilu najlepšie vyčistíte špeciálnymi penovými prípravkami na čistenie, ale častokrát poslúži aj vlažná voda s mydlom a kefa, vďaka ktorej prípravok lepšie prenikne do hlbších vrstiev a výsledok bude vyzerať výborne.
Textil nepotrebuje špeciálnu výživu vo forme ošetrujúcich krémov či voskov. Textilnú obuv ale takisto pravidelne impregnujte, aby ste zabezpečili jej vodeodolnosť.
Topánky zo syntetických materiálov
Obuv zo syntetických materiálov stačí zbaviť nečistôt a utierať ju jemnou handričkou. V prípade silného znečistenia alebo škvŕn od posypových solí handričku namočte do mydlovej vody a následne ich preleštite hubkou. Krémovanie nie je potrebné.
Autor článku
Monika Bělinová
Redaktor