Ako prať topánky v práčke, aby sa nepoškodili a pekne prekukli?

Publikácia: 14.02.2023

Prať topánky v práčke je možné, má to ale určité úskalia a pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať. Pokiaľ vás teda zaujíma, ako prať biele tenisky a ďalšiu obuv v práčke, prečítajte si nasledujúce riadky, kde sa dozviete všetky dôležité informácie.

Pranie topánok v automatickej práčke je dnes hračka

Moderné práčky sú kvalitné spotrebiče, ktoré majú mnoho funkcií, takže sú veľmi efektívne. K dispozícii navyše máte nespočetné množstvo produktov, takže vám určite príde vhod test práčok so sušičkou. Na tomto mieste sa však zameriame na skutočnosť, ako prať topánky v práčke. Hneď na úvod treba uviesť, že výrobcovia obuvi takémuto spôsobu čistenia príliš nefandia. Na druhú stranu sa topánky bežne pedrú. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako postupovať, aby ste svoju obuv nezničili.

Prať možno iba niektoré topánky

Pokiaľ chcete prať topánky v práčke, najprv je nutné určiť, ktorým materiálom týmto spôsobom neuškodíte, a ktoré by ste do pracieho bubna naopak rozhodne dávať nemali. Topánky z väčšiny materiálov totiž do práčky nepatria. Musíte ich teda vyčistiť inými spôsobmi, o ktorých sa v skratke zmienime.

  • Semišové topánky: Do práčky v žiadnom prípade nepatria. Čistiť ich môžete za pomoci jemnej handričky, huby alebo kefky a špeciálneho prípravku (pena na semiš, marseillské mydlo).
  • Kožené topánky: Ani výrobky z kože v práčke rozhodne neperte. Pri čistení použite handričku a špeciálny čistiaci prostriedok na koženú obuv. Pokiaľ pritom chcete zabrániť prenikaniu nečistôt, určite topánky impregnujte.
  • Goretexové topánky: Na obuv z tohto materiálu je vhodné použiť navlhčenú hubku, pričom pri väčšom znečistení je možné použiť jemnú a mäkkú kefku. Určite by ste ale nemali používať prípravky obsahujúce oleje alebo vosky.
  • Látkové topánky: Zatiaľ čo predošlé materiály do práčky rozhodne nepatria, látkovú obuv týmto spôsobom čistiť môžete. Mali by ste však dodržiavať správny postup. Ako na to?

Ako vyprať topánky v práčke

Ako je zrejmé z predošlých riadkov, v práčke by ste mali prať iba plátené tenisky. Či už teda vlastníte klasické conversky alebo napríklad textilné bežecké topánky Nike, smelo do toho. Najprv je nutné zvoliť správny umývací prostriedok. Odporúča sa siahnuť po pracom géle, ktorý sa nielen dobre rozpúšťa, ale tiež dokáže vyzrieť na najrôznejšie nečistoty. Pokiaľ by ste použili sypký prášok na pranie, existuje riziko, že sa úplne nerozpustia a hrudky sa dostanú do topánok, čo zrejme nechcete. Môže sa totiž ľahko stať, že ich potom budete musieť prať znova.

Niektoré práčky majú prací program priamo na topánky, takže s nimi nebudete mať žiadny problém. Ak vaša práčka takým programom nedisponuje, nastavte pranie na jemné tkaniny, teplotu vody na maximálne 30 °C a zároveň čo najnižšie otáčky. Ak by ste prali obuv v teplejšej vode, mohli by sa skrútiť a vysoké otáčky by ich zase mohli zničiť. Doplňme, že niektoré práčky umožňujú špeciálne pohyby bubna, čo je vhodné na veľmi šetrné pranie všetkých možných materiálov.

Niektorí výrobcovia uvádzajú, že je možné obuv prať v práčke. U nej teda môžete byť bez obáv. Na druhú stranu by sme vám odporúčali, aby ste neprali topánky, ktoré majú opotrebované lepené časti. Mohli by ste totiž riskovať, že ich úplne zničíte. Dobre si teda rozmyslite, či vaša obuv pranie v práčke prežije, alebo ju týmto krokom odošlete do „látkového neba“. Staré a obnosené tenisky skrátka a dobre radšej vyperte pekne postarom v ruke.

Čo by ste rozhodne nemali zabudnúť

Predovšetkým svetlé topánky sa zašpinia, to je istota. Pokiaľ vás teda napr. zaujíma, ako prať biele tenisky, vedzte, že výrazne znečistené topánky treba vopred odmočiť, a to ideálne vo vedre s jarovou vodou. Navyše je vhodné vydrhnúť gumovú podrážku aj gumu lemujúcu topánky, aby sa odtiaľ špina nedostala na textil. Pokiaľ je obuv pripravená na pranie, mali by ste sa ešte zamerať na nasledujúce kroky, aby celý proces prebehol presne tak, ako má a nedošlo k nechcenému poškodeniu obuvi.

  • Vyberte vložky do topánok. Tie by ste prať v práčke určite nemali. Na ich vyčistenie pritom stačí kefka a prací prášok. Pokiaľ vám vložky „nevonia“, vložte ich do vrecka s jedlou sódou a nechajte ich tam cez noc.
  • Vyberte šnúrky. Dôvodom je, že by sa nevyprali rovnomerne a navyše by sa mohli vyvliecť. Radšej ich teda vyberte a perte zvlášť. Vyprať ich možno s bežným oblečením, a to ideálne zviazané k sebe jemným uzlom, aby neprekĺzli otvory v bubne.
  • Dajte topánky do vrecka na pranie. Obuv sa môže počas pracieho procesu otĺcť, čo určite nechcete. Preto by ste ju mali vložiť do vrecka na pranie. Rovnako dobre však môže poslúžiť aj starší obliečka na vankúše.

Ako vypranú obuv správne a efektívne usušiť

Pokiaľ ste topánky vyprali, teraz je na rade ich sušenie, ktoré má opäť svoje pravidlá. Obuv (až na výnimky uvádzané výrobcami) by ste určite nemali sušiť v sušičke, pretože by sa mohla skrútiť a poškodiť, čo už sme napokon spomínali pri praní pri vyšších teplotách. Vyprané topánky preto nechajte ideálne schnúť na slnku, prípadne v blízkosti radiátora (rozhodne nepatria priamo na kúrenie). Pokiaľ chcete proces sušenia urýchliť, môžete mokrú obuv vypchať novinami, ktoré by ste však mali meniť.

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Veci sa postupom času opotrebujú, čomu sa zabrániť nedá, avšak pokiaľ budete topánkam venovať náležitú starostlivosť, zaistíte, že budú aj po mnohých mesiacoch nosenia vyzerať perfektne. Rozhodne by ste ich teda nemali ponechávať svojmu osudu a iba ich raz za čas hodiť do práčky. Iste, impregnácia je vhodná pre kožené či semišové topánky, ale aj o látkovú obuv sa môžete starať priebežne. Pri menších nečistotách je napríklad možné využiť drhnutie kefkou a mydlovou vodou.

Autor článku