Ako odstrániť bezpečnostný čip z oblečenia? Zn.: Rýchlo a bezpečne
V obchode ste ulovili nádherný kúsok oblečenia - a až doma zistili, že na ňom zostal bezpečnostný čip. Čo robiť keď sa vám nechce bežať späť na predajňu? Odstráňte ho svojpomocne. Poradíme ako.
Čo sa v článku dozviete?
Čo je bezpečnostný čip na oblečení?
Čierny alebo biely, štvorcový alebo okrúhly, mechanický, magnetický alebo s farbiacim atramentom – stretnúť sa môžete s čipmi v rôznych podobách. Najčastejšie sa využívajú pri oblečení, doplnkoch a alkohole. Ich účelom je zabrániť krádeži.
Predavač čip na pokladni ľahko odstráni pomocou špeciálneho nástroja, niekedy ho ale môže prehliadnuť. Na zabudnutý ochranný prvok potom pri odchode z predajne upozorní pípajúce rámy, niekedy ani tie však nemusia zafungovať. A vy doma následne musíte riešiť, čo s tým.
Tipy, ako odstrániť bezpečnostný čip z oblečenia
Tým najbezpečnejším spôsobom odstránenia je samozrejme návrat „na miesto činu“. Keď si so sebou vezmete účtenku, predavač vám zabudnutý čip z oblečenia ochotne zloží. Že to máte ďaleko? Navštívte ľubovoľný obchod v okolí, ktorý túto ochranu proti krádeži tiež používa, a požiadajte ich tam. Väčšinou vás neodmietnu.
Stavať sa na predajňu odporúčame najmä v prípade, keď sa jedná o čip s atramentom. Ako ho spoznať? Väčšinou je jeho súčasťou priehľadná ampulka s farebnou tekutinou + nálepka s varovaním pred zničením odevov farbou, pokiaľ sa čip pokúsite odstrániť.
1. Mráz
Keď už sa do zloženia bezpečnostného čipu s farbou rozhodnete pustiť v domácich podmienkach, odev vopred zhruba na hodinu uložte do mrazničky. Atrament stuhne, a aj keď sa pri odstránení čipu stane nehoda, farba sa aspoň nerozleje po celej látke. Samotný štítok potom odstráňte napríklad pomocou gumičky – tento spôsob popisujeme nižšie. Pozor, ani pobyt odevu v mrazničke vám nezaručí 100% úspešnosť. Niektoré farby totiž bývajú nemrznúce.
2. Náraz
Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť čip z oblečenia: daným odevom silne hoďte o zem. Keď budete mať šťastie, čip na svojom mieste nebude držať príliš pevne a vplyvom nárazu sám odpadne. Tento tip samozrejme neskúšajte pri ochranných štítkoch s farbou.
3. Magnet
Skúste doma nájsť magnet. Ten priložte k čipu a z opačnej strany ťahajte za oblečenie. Pokiaľ bude magnet dostatočne silný, ochranný prvok sa vám podarí zložiť. Kde ale taký silný magnet zohnať? Tým najlepším zdrojom bývajú nefunkčné HDD z počítača, prípadne väčšie reproduktory či slúchadlá.
4. Gumička
Pripravte si širokú gumičku a tú omotávajte tesne okolo špendlíka, ktorý spája obe časti bezpečnostného čipu a drží ich pri oblečení. Až gumička vytvorí dostatočný tlak, kusy by sa od seba mali samé oddeliť. Pokiaľ to nefunguje, skúste pridať viac gumičiek.
5. Oheň
Pretože bezpečnostné čipy bývajú vyrobené z plastu, vezmite si na pomoc zapaľovač. S ním môžete opatrne nahrievať priamo „klobúčik“ na vrchole čipu, roztavené plastové časti následne odstránite kliešťami či nožom. Bojíte sa, aby ste si ohňom neponičili zakúpený kúsok? Druhou možnosťou je nad zapaľovačom rozžhaviť skrutkovač a tým klobúčik rozleptať. Stačí urobiť menšiu dierku, ktorú vysypete guličkové ložisko a čip potom už ľahko odstránite.
6. Nôž
Vršok klobúčika môžete odrezať aj klasickým kuchynským nožom. Začnite opatrne rezať z jednej strany, po chvíli si klobúčik pootočte a pokračujte v práci. Tak postupne vytvoríte rez cez materiál a vrch klobúčika odpadne. Potom už len špičkou noža odstránite guličky a zvyšky mechanizmu.
7. Pílka na železo
Poznáte nejakého domáceho majstra? Požičajte si od neho pílku na železo. S tou potom opatrne odrežete obe časti čipu od seba. Je to trochu mravčej práce, pretože musíte rezať pomaly a dávať si pozor, nech omylom nechytíte aj látku.