Prečo padajú vlasy? 8 osvedčených tipov, ako tomu zabrániť

Publikácia: 24.10.2022

Chumáč vlasov na vankúši a ďalšie zamotané v hrebeni, popadané na podlahe alebo zachytené v odtoku. Niečo vám to pripomína? Nezúfajte, proti padaniu vlasov sa dá účinne bojovať. Poradíme čo robiť, aby vlasy zase boli vašou korunou krásy.

Čo už je veľa a čo je ešte v norme?

Na úvod niekoľko zaujímavých faktov – šticu priemerného človeka tvorí 100 tisíc vlasov. Najbujnejšiu hrivu mávajú svetlovlasí ľudia, najmenej vlasov naopak majú ryšavky. Vlas za mesiac povyrastie zhruba o centimeter. Takto rastie 2 až 5 rokov, potom vypadne.

Ako norma sa udáva 70 až 100 vlasov vypadaných denne. Po umytí to ale môže byť výrazne viac - až 300 - a stále to neznamená, že by ste mali začať panikáriť. Pokiaľ však máte menej husté vlasy ako predtým alebo vám cez ne začína presvitať pokožka, je najvyšší čas začať vypadávanie vlasov riešiť.

Prečo padajú vlasy?

Vetu „padajú mi vlasy“ minimálne raz za život vysloví veľa ľudí, príčina však u každého môže byť rozdielna. Na úvod sa zamyslite, či ste výraznejšie nezmenili jedálniček, nezačali užívať nový liek alebo nečelili zvýšenému náporu stresu. Nazrite aj hlbšie do minulosti. Vlasy totiž obvykle začnú vypadávať 2 až 6 mesiacov po kľúčovej situácii.

Medzi tie najčastejšie príčiny, prečo dochádza k extrémnemu padaniu vlasov, patria:

  • padanie vlasov po vysadení antikoncepcie
  • padanie vlasov po pôrode
  • padanie vlasy z dôvodu menopauzy
  • padanie vlasov po covide či inej chorobe
  • padanie vlasov ako vedľajší účinok užívaných liekov
  • padanie vlasov kvôli genetickým predispozíciám
  • padanie vlasov ako následok nevhodných kozmetických úprav
  • padanie vlasov na jeseň
  • padanie vlasov kvôli nevhodnej diéte
  • padanie vlasov zo stresu
zdroj: Element5 Digital / Unsplash

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

Nenechajte túto nepríjemnosť zájsť až do fázy, kedy sa vám začnú tvoriť väčšie lysiny vo vlasoch. Máme pre vás 8 tipov, ako postupovať. Hlavne nič nevzdávajte príliš skoro. Boj proti predčasne padajúcim vlasom totiž môže byť beh na dlhšiu trať, po niekoľkých mesiacoch by ste ale mali vidieť výsledky.

Zdravá strava

Tá najuniverzálnejšia rada vôbec: dajte si záležať na vyváženom jedálničku. Strážte si optimálny pomer medzi bielkovinami, cukrami a sacharidmi, nejedzte veľa, ale ani málo. Aké potraviny podporia rast vlasov? Pravidelne by ste mali konzumovať lososa bohatého na omega-3 mastné kyseliny. Zdrojom železa je zase mäso a strukoviny. Na tanieri by sa vám tiež mali objavovať zelené potraviny ako listový špenát, brokolica či fazuľka.

Vitamíny

Za extrémnym padaním vlasov môže stáť aj nedostatok niektorých minerálov a vitamínov, predovšetkým tých zo skupiny B, zinku a železa. Ideálne je samozrejme chýbajúce prvky dopĺňať prostredníctvom stravy, výborne sa ale osvedčili aj vitamíny proti vypadávaniu vlasov. V tých už nájdete namiešaný optimálny pomer vitamínov, ktoré rast vlasov (a zároveň nechtov) podporia.

Pokiaľ vám vlasy padajú z hormonálnych dôvodov (najčastejšie po pôrode, vysadení antikoncepcie či pri menopauze), situácia sa obvykle sama ustáli po niekoľkých mesiacoch. Ako samoplatca či na odporúčanie lekára si z krvi tiež môžete nechať vyhodnotiť hormonálny profil. Na jeho základe potom upravíte jedálniček, prípadne nasadíte vitamíny alebo lieky.

Minimum stresu

Dlhodobý stres má negatívne dopady nielen na vašu hrivu, ale zdravie všeobecne. V primeranom množstve človeka nabudí, v nadmernej miere už len škodí. Mimochodom - podľa odborných štúdií je práve stres jedným z hlavných dôvodov, prečo vlasy padajú po covide.

Snažte sa stres obmedziť na minimum. Začnite s maličkosťami - cestou z práce sa prejdite parkom, doma si pustite obľúbený film a relaxujte. Vráťte sa k dávno zabudnutým koníčkom, plánujte budúcu dovolenku alebo víkendový výlet. Môžete sa tiež začať venovať meditáciám, stačí pár minút denne.

Starostlivosť na mieru

Oslabené a lámavé vlasy potrebujú tú správnu kozmetiku. Neobídete sa bez kvalitného šampónu proti vypadávaniu vlasov. Stovkami žien osvedčené sú šampóny s obsahom kofeínu, ktorý stimuluje pokožku a rast nových vlasov. Obľúbené sú aj bylinné prípravky s čisto prírodným zložením.

Šampón je vhodné doplniť kondicionérom proti vypadávaniu vlasov. Zároveň ale svoje kadere nezaťažujte a radšej sa vydajte cestou minimalizmu. Obzvlášť sa vyhýbajte zbytočne veľkému množstvu stylingových prípravkov.

Obmedzenie mechanického namáhania vlasov

Zamyslite sa nad tým, či svojim vlasom nedávate veľmi zabrať. Nebojte, pravidelné kefovanie vaše kadere určite nepoškodzuje. Príliš časté kulmovanie či žehlenie už ale môže. Skúste preto používanie týchto pomocníkov obmedziť na minimum. Pokiaľ sa bez nich naozaj nezaobídete, nastavte aspoň čo najnižšiu možnú teplotu.

Správny účes

Áno, aj účes môže mať vplyv na padanie vlasov. Obľúbili ste si tesné drdoly, zapletené vrkoče alebo napríklad pevne utiahnuté čelenky? Príliš časté sťahovanie vlasov môže mať za následok vytrhávanie vlasových korienkov. Culíkom a zapleteným účesom sa samozrejme nemusíte vyhýbať úplne. Ideálne je používať scrunchies alebo špirálové gumičky, ktoré sú k vlasom šetrnejšie.

Návšteva lekára

Jete zdravo, cvičíte a slovo stres ste vypustili zo svojho slovníka? Za extrémnym padaním vlasov môže stáť aj doteraz skryté autoimunitné ochorenie, ako je zlá funkcia štítnej žľazy, psoriáza či lupus.

Na pravidelnej prehliadke sa preto praktickému lekárovi neváhajte zveriť so svojim problémom. Prípadne pokiaľ do prehliadky ďaleko, nebojte sa objednať skôr. Lekár s vami preberie situáciu a môže urobiť príslušné krvné testy, ktorými ochorenie odhalí.

Návšteva trichológa

Pomôcť môže aj „odborník cez vlasy“ – trichológ. Ten vám vyšetrí vlasovú pokožku, vykoná jej diagnostiku a následne s vami bude aktívne riešiť príčinu vypadávania vlasov. Špecialistu na svojom mieste spoznáte hneď pri prvej návšteve. V jej rámci od vás totiž musí podrobne zistiť  nielen problémy, ale aj používané prípravky, ochorenia a genetické dispozície.

Autor článku