Výbava do škôlky – zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť
September sa blíži a s ním aj nástup detí do škôlky. Oproti školákom majú síce škôlkari menšie nároky na výbavu, no aj tak sa budete musieť vopred pripraviť. Pripravili sme si pre vás pár tipov, na čo nezabudnúť a ako pomôcť dieťaťu zvládnuť túto veľkú udalosť.
Čo sa v článku dozviete?
Prvýkrát do škôlky? Na toto si dajte pozor
Nerobte zo škôlky strašiaka. Veľa detí pri nástupe do škôlky prežíva separačnú úzkosť, čo je úplne normálne a závisí od osobnosti dieťaťa, ako rýchlo si s ňou poradí. Aj mnohí rodičia sa musia na túto životnú zmenu psychicky pripraviť. Mamičkám býva často ľúto, že dieťa nechávajú tak dlho samé, a možno vypadne i nejaká tá slzička. Ak však chcete predísť smutným chvíľam, neplačte pred dieťaťom, aby aj ono necítilo strach, že zostáva s cudzími ľuďmi. Dieťa sa musí socializovať a naučiť sa fungovať v kolektíve, preto lúčenie nepreťahujte a odovzdajte dieťa učiteľkám, aj keď plače. Ony už vedia, ako ho rozptýliť.
Ďalšou dôležitou záležitosťou, na ktorej je dobré popracovať čo najskôr, je vedenie dieťaťa k samostatnosti. Nie je správne robiť za deti všetko, ale treba ho nechať obliecť sa, nakŕmiť sa a naučiť ho zvládať základné samoobslužné činnosti. Pri prijatí dieťaťa do škôlky býva vyžadované aj to, aby bolo dieťa odplienkované, nemalo by mať cumlík. Neklamte učiteľkám, ak to vaše dieťa nezvláda, hneď prvý deň to zistia.
Rovnako tiež nesľubujte dieťaťu nič, čo mu nemôžete sľúbiť a príďte preň čo najskôr, ako budete môcť, alebo poň pošlite niekoho blízkeho z rodiny. Pre dieťa je veľmi stresujúce, ak má pocit, že sa naňho zabudlo, zostane v škôlke posledné a nik si ho nepríde vyzdvihnúť.
Zoznam vecí potrebných do škôlky
Ide vaše dieťa do kolektívu prvýkrát a vy si lámete hlavu nad tým, čo je potrebné do škôlky? Každá materská škola má svoje vlastné požiadavky a rodičom odovzdá zoznam vecí do škôlky, podľa ktorého treba dieťaťu nachystať všetky nevyhnutnosti. Najčastejšie vyzerá výbava do škôlky takto:
- Detské prezuvky do škôlky: je len na vás, či sa rozhodnete pre klasiku alebo barefoot, no dôležité je hlavne to, aby to neboli šľapky, ale papučky do škôlky. Pravidelne nôžky kontrolujte, či dieťaťu nepodrástli a papuče už nie sú malé.
- Oblečenie: pochystajte dieťaťu obľúbené pyžamo, ak bude v škôlke spávať, určite však treba aj náhradnú spodnú bielizeň pre prípad, že by sa dieťa ponorené do hry zabudlo vypýtať na WC. Okrem toho ešte ponožky, náhradné oblečenie do triedy a v prípade, že deti chodia von za každého počasia, aj nepremokavé sezónne oblečenie a vhodnú obuv na vonkajšie aktivity. Niektoré škôlky zvyknú vyžadovať aj úbor na cvičenie: šortky tričko s krátkym rukávom, ponožky a cvičky či plátenky.
- Hygienické potreby: zubná kefka, pohárik a pasta, detský uterák do škôlky, tekuté mydlo, hrebeň, hygienické vreckovky a toaletný papier.
- Fľaša do škôlky: prípadne pohárik na vodu, no fľaša je praktickejšia.
- Detský batoh do škôlky: alebo vrecko do škôlky, v ktorom si dieťa odnesie všetky veci, rovnako poslúži i počas výletov, kam si odloží fľašu s vodou a využije ho tiež na drobnosti, čo so sebou do škôlky potrebuje.
Odpovede na najčastejšie otázky:
Čo robiť aby sa dieťa do škôlky tešilo?
Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz, plaču a dramatických scén? Základom úspechu je porozprávať sa s dieťaťom o tom, čo ho v škôlke čaká s ohľadom na jeho osobnosť. Vysvetliť by ste mu mali hlavne pravidlá, dieťa ich potrebuje poznať, aby vedelo, čo presne ho čaká a ako to v škôlke funguje.
Ešte pred nástupom do škôlky dieťaťu porozprávajte o tom, prečo je škôlka preň dobrá a vyzdvihnite všetky pozitíva: získa nových kamarátov, naučí sa nové veci, čakajú ho zaujímavé aktivity a mnoho ďalšieho. Pomáha aj, ak nastúpi do rovnakej triedy s kamarátom, ktorého už pozná. Dôležité je i to, aby ste aj vy ako rodičia vystupovali sebaisto, pretože čím menej pochybností a obáv u vás dieťa zbadá, tým jednoduchšie preň bude prispôsobiť sa situácii, ktorá ho čaká.
Ako dieťa najlepšie adaptovať na škôlku?
Mnohí rodičia aj psychológovia sa zhodujú, že ešte pred nástupom do škôlky pomáha doma v dostatočnom predstihu trénovať režim, najmä včasné vstávanie a stravovanie. Ak to škôlka umožňuje, pokúste sa s dieťaťom počas leta tesne pred nástupom navštíviť ju a zapájať dieťa do aktivít, zatiaľ čo vy sa budete držať v úzadí. Takto dosiahnete, aby v septembri vstupovalo do prostredia, ktoré aspoň trochu pozná a odlúčenie od rodičov bude predsa len trochu znesiteľnejšie.
Škôlky majú pre deti pripravený adaptačný program, dieťa prvé dni zostáva v škôlke dve hodiny, potom sa pobyt predĺži na štyri hodiny a rodičia si dieťa vezmú zo škôlky pred poobedným spánkom. Po niekoľkých týždňoch sú deti pripravené zostať v škôlke celý deň. Po návrate domov sa dieťaťa pýtajte, čo v škôlke robilo, zaujímajte sa, čo sa mu v škôlke páči. Čím viac sa deti oťukávajú, tým intenzívnejšie sa s vami budú deliť o zážitky a vy sa tiež uistíte, že je všetko na dobrej ceste.
Ako podpísať deťom oblečenie do škôlky?
Výbavu do škôlky je dobré deťom označiť, aby si domov omylom neodniesli napríklad cudziu mikinu. Väčšina materských škôl vyžaduje, aby deti mali svoje veci podpísané. Označiť ich môžete nažehľovacími menovkami, ktoré bežne dostať v galantérii a meno dieťaťa na ne napíšete fixkou. Sú prateľné a neskôr ich môžete odstrániť, ak budete oblečenie potrebovať pre ďalšie dieťa alebo ho posuniete ďalej. Menovky na oblečenie do škôlky môžete vyriešiť aj kreatívnejšie: vyšiť iniciály alebo drobný obľúbený motív, na oblečenie, ktoré sa nemôže žehliť, zase skúste našiť podpísané štítky zo stužiek, alebo spolu s dieťaťom pomaľujte a vyzdobte gombíky – takto si zaručene bude poznať svoje veci.
Je vhodné brať so sebou do škôlky obľúbenú hračku dieťaťa?
Ak je pre dieťa nový kolektív veľkou zmenou, obľúbená hračka z domu mu môže pomôcť cítiť sa istejšie a upokojiť sa v neznámom prostredí. Treba však počítať s tým, že o jeho hračku môžu javiť záujem aj iné deti, čo sa mu nemusí páčiť, ak nie je pripravené sa o hračku deliť. Vzniká tiež riziko, že sa hračka poškodí. Ubezpečte dieťa, že v škôlke naň čaká mnoho lákavých a podnetných hračiek, ktoré doma nemá. Netreba zabúdať ani na to, že v súvislosti s pandemickou situáciou niektoré škôlky neumožňujú deťom nosiť si do škôlky vlastné hračky, preto bez vedomia učiteliek nepodnikajte nič na vlastnú päsť.
Je zvykom doniesť do škôlky darček pre učiteľku alebo deti?
Na začiatku školského roka rozhodne nie ste povinní nosiť darček pre učiteľku do škôlky, no na konci roku býva zvykom doniesť učiteľke kvety, bonboniéru alebo inú drobnú pozornosť. V niektorých škôlkach je milou tradíciou, ak oslávenec prinesie k meninám alebo narodeninám darček pre deti do škôlky. Najčastejšie sú to drobné sladkosti, no rozumnejšie je priniesť nejaké zdravé maškrty, napríklad ovocie alebo sušené ovocné kože. Pokiaľ nie je stanovené inak (ak napríklad deti majú rozlúčkový večierok), neodporúča sa, aby si škôlkari nosili svoje vlastné maškrty - tie by im mohli ostatné deti závidieť a zbytočne by dochádzalo ku konfliktom.
Autor článku
Monika Bělinová
Redaktor